یکشنبه، 23 شهریور 99 - 03:26

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

 

همانطور كه مي‌دانيم، لازمه شكل گيري اقتصاد مبتني بر دانش و نوآوري، شكل گيري اكوسيستمي شامل اجزاي مختلف پشتيبان نوآوران و كارآفرينان است. يكي از پلتفرم‌‌هاي رو به افزايش در ج‌هان، مراكز نوآوري و كارآفريني مرتبط با دانشگاه‌ها است. رسالت اين مراكز شناسايي و آموزش دانشجويان مستعد كارآفريني و فن‌آفريني، توانمندسازي ايشان، و هدايت آنان در جهت پرورش ايده‌‌هاي خام، و تسهيل و شتابدهي به شكل‌گيري استارتاپ و رشد سريع شركت نوآور – فناور آن‌هاست.
ايجاد محل و پاتوقي براي دانشجويان، علاقه مندان و مخاطبان حوزه استارتاپي، زمينه استفاده از ايده‌‌هاي صاحبان فكر در حوزه‌‌هاي نوآورانه و فناورانه را فراهم مي آورد. به نظر ميرسد پيش از هرگونه پالايش اطلاعاتي، دسته بندي و انتخاب از ميان طرح‌‌هاي موجود، فراهم نمودن شرايطي كه سبب ايجاد كلوني‌‌هاي نخبگاني گردد و در آن افراد بتوانند آزادانه به فعاليت‌‌هاي خلاقانه بپردازند، ضريب اطمينان براي شكل گيري طرح‌‌هاي برتر و سرمايه گذاري در اين حوزه را بالا خواهد برد.
با توجه به اينكه كانون توليد ايده‌‌هاي خلاقانه و افكار برتر محيط دانشگاه‌‌ها و عموماً دانشجويان و يا تازه فارغ التحصيلان مي‌باشند. ايجاد محلي براي تعامل با اين قشر به صورتي كه انگيزه كافي از سمت ايشان براي حضور در اين محل فراهم نمايد؛ كمك شاياني براي نيل به اين مطلوب خواهد بود.
بر اين اساس و با عنايت به ظرفيت‌‌هاي بالقوه شهر اصفهان، خانه نوآوري ميتواند ضمن ارائه خدمات به دانشجويان و مخاطبان براي حضور در اين مركز و كمك به آن‌‌ها در تعريف و اجراي طرح‌‌ها و ايده‌‌‌هاي خلاقانه، محلي براي برپايي رويداد‌‌هاي مختلف كارآفريني و استارتاپي از جمله برگزاري استارتآپ ويكند‌‌ها، كمپ‌‌‌هاي نوآوري، جلسات هم‌انديشي و … تعريف كند كه افق ميان مدت تبديل به مركز غير رسمي حضور و پاتوق مخاطبين اين حوزه گردد. خانه نوآوري، با قرار گرفتن در حلقه‌‌هاي اول اكوسيستم، از طريق هدايت نخبگان و متخصصان به كارآفريني و كمك به ايشان جهت شكل دادن ايده‌‌هاي نوآورانه و راه اندازي كسب وكار مبتني بر فناوري و نوآوري، نقش پيشران در توسعه اكوسيستم را بازي مي‌كند.
از سال ١٣٩٦ خانه نوآوري در تهران براي رشد و ايجاد تجربه – خلق تفكر كارآفريني و ارزش آفريني براي ذينفعان و فعالان تاسيس شده است. مجموعه خانه نوآوري با اتكا به شبكه منتورينگ برجسته و با سابقه در حوزه كسب وكار‌هاي نوپا و همچنين نيروي انساني متخصص خود سعي در پيشبرد اهداف تعيين شده داشته است و در اين خصوص با برگزاري رويداد و كارگاه‌‌ها، تيم‌سازي، ارائه خدمات مشاوره و استقرار تيم‌‌هاي استارتاپي و تامين سرمايه اوليه براي تيم‌‌هاي عضو، سعی در رشد آنها داشته که تاكنون خانه نوآوري تهران با جذب و آموزش بيش از ١٣٠ نفر از علاقه مندان تحت عنوان استارتاپي، گام‌‌هاي مهمي در این زمینه برداشته است.

اهداف خانه نوآوری اصفهان

– شناخته شدن به عنوان ‌هاب كارآفريني در حوزه‌‌هاي محتوا، زنجيره بلوكي و هوش مصنوعي از طريق ايجاد پاتوق دائمي حضور كارآفرينان، نخبگان، متخصصان، سرمايه گذاران و فن آفرينان اصفهان
– ترغيب، هدايت و كمك به دانشجويان، نخبگان و استعداد‌هاي برتر جهت ورود به عرصه كارآفريني و ارزش آفريني از نخستين مراحل،با رعايت سهولت و راحتي دسترسي مخاطبان به مشاوران و برنامه‌‌هاي خانه
– توانمندسازي و ارتقاي دانش و بينش كسب وكار نخبگان و دانشجويان
– تسهيل شكل گيري، رشد و تكامل ايده‌هاي كارآفرينانه از نقطه صفر تا تكميل ايده در حدّ ارائه ايده به شتابدهنده‌‌ها و يا سرمايه گذاران از طريق تأمين فضاي كار، تسهيل دسترسي نخبگان به متخصصان و مشاوران و ارائه مشاوره‌‌هاي كسب وكار مستمر به دانشجويان صاحب ايده
– افزايش ورودي شتابدهنده‌‌ها و مراكز حامي كارآفرينان و استارت آپ‌ها
– بهبود كيفيت تيم‌‌هاي استارتاپي و افزايش احتمال موفقيت آن‌ها

 

تفاوت خانه نوآوری با شتابدهنده‌‌ها

با توجه به برخي شباهت‌‌ها بين خانه نوآوري و شتابدهنده‌‌ها، لازم است تفاوت خانه با شتابدهنده‌‌ها تصريح شود. ورودي شتابدهنده‌‌ها تيم‌‌هاي داراي ايده كسب وكاري مشخص و مدل كسب وكار مرتبط با آن ايده است. از آنجا كه هدف اصلي شتابدهنده‌‌ها، كسب سود از طريق سرمايه گذاري و هدايت تيم‌‌ها است، تيم‌‌هاي استارتاپي با دقت بالايي قبل از پذيرش در شتابدهنده مورد ارزيابي قرار ميگيرند.
اما ورودي خانه نوآوري، نه لزومًا تيم، بلكه افراد هستند. ايده‌‌هاي افراد يا تيم‌‌هاي مراجعه كننده به خانه، مي‌تواند ايده كاملاً اوليه و خام باشد، و در نتيجه ارائه مدل كسب وكار براي ايده نيز ضروري نيست. حتي افراد بدون داشتن ايده هم مي‌توانند مخاطب خانه باشند، اين افراد با حضور در برنامه‌‌هاي مستمر خانه و رفت و آمد به پاتوق كارآفرينان و نوآوران به مرور به فضاي كارآفريني عضوي از تيم‌هاي حاضر در خانه نوآوري شوند.
هدف خانه، نه تنها شتابدهي به رشد استارتاپ‌ها، بلكه ايجاد و شكل دهي ايده‌ها و تيم‌هاي نوآورانه و فناورانه است و اين مهم نه از يك تيم استارتاپي داراي مدل كسب و كار، بلكه از فرد فرد نخبگان و افراد مستعد همچنين با توجه به فعاليت تخصصي خانه نوآوري در دو حوزه محتوا و زنجيره بلوكي در هر كدام از اين حوزه‌‌ها فردي به عنوان متولي اصلي وجود خواهد داشت كه محوريت فعاليت‌ها را بر عهده بگيرد، در واقع خانه نوآوري زيرساخت ايده پروري، تشكيل و توسعه تيم تا به وجود آمدن استارتاپ و تثبيت آن را در اختيار این افراد محوري قرار مي دهد، و اين افراد هدايت كسب و كار‌هاي هر حوزه را بر عهده مي‌گيرند.
به عبارت ساده تر ورودي‌‌هاي خانه نوآوري كه افراد مستعد و علاقه‌مند و تيم‌هاي تازه شكل گرفته هستند که پس از طي فرآيند‌هاي شكل گيري و پيش شتابدهي، به خروجي تبديل مي شوند. خروجي‌‌هاي خانه نوآوري را مي توان ورودي مراكز شتابدهي و صندوق‌‌هاي سرمايه گذاري خطر پذير در نظر گرفت. لازم به ذكر است مجموعه خانه نوآوري با توجه به شرايط، امكان ارائه خدمات شتابدهي به تيم‌‌هاي برگزيده را نيز داراست.
راه‌‌های ارتباطی
Instagram:  @sfahaninnovation
Email :  isfinnohouse@gmail.com
Mobile :09387097231

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi