سه شنبه، 27 آبان 99 - 06:18

 

معاون کل وزیر بهداشت، ۵۱ درصد انتشار بیماری کرونا را به تجمع‌های خانوادگی نسبت داد و منع تردد از ساعت ۲۱ در شهرهای قرمز را اجباری اعلام کرد.ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، در ارتباط زنده با استودیو پخش خبر ۲۱ دوشنبه شب شبکه اول سیما گفت:

در حال ‌حاضر در یک نقطه بسیار مهم مقابله با کرونا هستیم و ملت و دولت حتماً درکنار هم در مقابله با این بیماری پیروز خواهند شد و انتظار داریم در آینده نزدیک شاهد روند نزولی مرگ و میر در کشور باشیم.

از مردم درخواست می‌کنم نگران نباشند و مردم هر شهر باید به موقعیت و میزان حساسیت و مقررات شهر خود (زرد، قرمز یا نارنجی بودن) آگاه باشند و به صدا‌های بیگانه توجه نکنند و فقط به آنچه از مجاری رسمی و فرمانداری‌ها عنوان می‌شود توجه کنند.

درباره غیبت کارکنان در اداره‌ها و همینطور مرجع تنظیم کننده دستورالعمل‌های حضور کارمندان، اطلاعیه رسمی با دستور رئیس جمهور تا ۴ شنبه صبح اعلام خواهد شد و وزیر کشور هم امشب در رسانه ملی به جزئیات این اطلاعیه اشاره خواهند کرد.

در همه شهر‌ها و استان‌ها مسئولان و متولیان اجرایی این دستورالعمل، فرمانداران استانداران هستند و با متخلفین در هر سطحی برخورد شدید خواهد شد؛ به‌گونه‌ای که تا ۳ ماه انفصال از خدمت و جرائم نقدی برای متخلفین پیش‌بینی شده است.

با توجه ‌به آمار بالای مرگ و میر فکر نمی‌کنیم مدیری وجود داشته باشد که در مقابل دستورالعملی که به مثابه قانون است، مقاومت کند؛ البته اگر موارد اندگی هم باشد با برخورد قاطع رو‌به‌رو خواهند شد.

اگر کارمندی در اجرای دستورالعمل با اعمال تخلف از سوی رؤسای خود مواجه شود، می‌تواند ازطریق سامانه‌های ارتباطی همچون تلفن ۱۹۰ و … تماس بگیرد یا شکایت خود را مکتوب ارائه کند و در مراحل بعدی دادستان‌ها وارد عمل خواهند شد و فرمانداران هم موضوعات را بررسی خواهند کرد.

وضعیت مدارس و دانشگاه‌ها

معاون کل وزیر بهداشت درباره تعیین تکلیف مدارس و دانشگاه‌ها و شیوه تدریس معلمان و اساتید در ایام کرونا گفت:

دانش آموزان در همه مناطق زرد، قرمز و نارنجی، غیر حضوری تحصیل خواهند کرد و در دستورالعمل‌های ابلاغی هم مشخص شده است که در کجا یک سوم، در کجا یک دوم و در کجا دو سوم کارکنان آموزشی، پشتیبانی، فنی و آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها در محل کار حضور داشته باشند.

وزیر علوم، نکات مربوط به دانشگاه‌ها و وزیر آموزش و پرورش نکات مربوط به مدارس را اعلام خواهند کرد.

امروز در جلسه کمیته امنیت اجتماعی و قرارگاه قرار شد که محدودیت‌های شهر تهران از قبیل مقررات استفاده از مترو، به میزان قابل توجهی برداشته شود و ساعت کاری طولانی شود.

وسایلی که در ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی قرار دارند مانند تاکسی‌ها و خودرو‌های عمومی هم می‌توانند براساس مجوزی که ازطریق اداره راهنمایی و رانندگی برایشان صادر می‌شود، به فعالیت خود ادامه دهند.

فعالیت ادارات غیر ضروری با حداقل کارکنان

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در توضیح نحوه فعالیت ادارات گفت:

‌ از روز شنبه هفته آینده – اول آذرماه-  ۱۵۰ شهرکه عمدتا مراکز استان ها و کلانشهرهایی مانند تهران هستند به مدت دو هفته تعطیل می‌شوند و این اقدامات در مناطق قرمز و نارنجی اعلام شده و اعمال می‌شود.

تعطیلی در مناطق قرمز یعنی اینکه همه جا تعطیل است بجز گروه شغلی شماره یک که مایحتاج ضروری مردم به شمار می‌روند. در ارتباط با کارکنان و ادارات بررسی هایی شده و قرار است ادارات غیر ضروری که نیازی به باز بودن آن نباشد با حداقل کارکنان و شاید فقط حراست و نگهبانی ها و در مناطق قرمز حداکثر با یک سوم کارکنان فعال باشند.

در مناطق نارنجی حداکثر نیمی از کارکنان و حتی کمتر از آن هم ایرادی ندارد و در مناطق زرد حداکثر تا دو سوم کارکنان فعالیت داشته باشند.

مدارس و ستادها تا جایی که امکان دارد در مناطق قرمز و نارنجی نیازی به حضور کارکنان نیست مگر اینکه تشخیص برای نگه‌داری و نگهبانی و تاسیسات لحاظ شود.

محدودیت های شدید در شهرهای قرمز و نارنجی صورت می‌گیرد و به‌معنای واقعی تعطیلی دو هفته‌ای است مگر مشاغل ضروری مانند نانوایی که نمی‌شود تعطیل شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود:‌ این تعطیلی دو هفته است و اگر نیاز به افزایش تعطیلات بود، براساس شرایطی که رقم خواهد خورد، اعلام می‌شود.

بانک ها تعطیل نمی‌شوند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود:

با تعطیلی بانک ها در جلسه امروز موافقت نشد زیرا صنایع کشور فعال است و کشور صنایع خود را تعطیل نکرده است  و این صنایع و کارخانه ها وابسته به بانک ها هستند اما از طرفی اگر بخواهیم تعداد بانک ها را کم کنیم و حضور کارکنان را به یک سوم کاهش دهیم، باعث می‌شود حجم مراجعات به بانک زیاد و تراکم نیز در بانک ها افزایش یابد.

در تعطیلی های گذشته در ۴۶  شهر بانک ها تعطیل شدند برخی از تجربیات را کسب کردیم مبنی بر اینکه برخی از شهروندان آن منطقه با وجود تعطیلی بانک ها به بانک های شهرهای مجاور مراجعه کرده و مشکلاتی بوجود آوردند با بحث هایی که انجام شد، بانک ها در رده یک مشاغل تعریف شد و تعطیل نخواهند شد.  تصمیم‌گیری های نهایی درباره بانک ها و موضوع چک تا روز شنبه و یکشنبه اعلام می‌شود.

حمل‌و‌نقل عمومی، تردد بین شهری و هوایی

علیرضا رئیسی در باره تردد بین شهری گفت:

‌شفاف می گویم بحث محدودیت در تردد ها دو نوع است اولا شهرهای قرمز هستند که دو نوع محدودیت درون شهری و بیرون شهری دارند و تهران که جز مناطق قرمز است با دو نوع محدودیت مواجه است. به‌عنوان مثال در شهر تهران ساکنان با پلاک بومی تهران شاید در خارج از شهر، شغلی داشته باشند ولی قرار نیست آن‌ها وارد شهر دیگری شوند و اگر وارد یک شهری دیگر شوند، باید جریمه پرداخت کنند اما اگر از محدوده شهر خارج شوند و وارد شهری دیگر نشده  و بار دیگر برگشته باشند، شامل جریمه نمی‌شوند.

هرشهری محدوده خود را دارد اگر از شهر خود خارج شده و وارد شهر دیگری نشوند،  جریمه نخواهند شد اما اگر وارد شهر دیگری شوند، جریمه می‌شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تصمیم های اتخاذ شده در مورد تردد وسائل حمل‌و‌نقل عمومی اعم از مترو،  شرکت واحد، تاکسی و کرایه برون شهری ها گفت:

 در جلسات وزارت کشور این مسائل درحال بررسی است، برنامه ای که قرار است، انجام شود، این است که تا دو هفته سامانه ای راه اندازی می‌شود تا ازطریق این سامانه ابتلاء افرادی که با اتوبوس مسافرت می‌کنند، مشخص شود که در صورت تأیید ابتلاء به مبتلایان بلیط فروخته نمی‌شود.

در بحث مسافرت هوایی نیز سیستم‌ها به هم متصل شده و تا هفته آینده عملیاتی می‌شود و کسانی که مبتلا هستند به آن‌ها بلیط فروخته نخواهد شد و نمی‌توانند سوار هواپیما شوند.

تا شب گذشته بیش از ۹۴۰ راننده اینترنتی به ویروس کرونا مبتلا بودند که سیستم آن‌ها را بسته و نمی‌توانند مسافر جابه‌جا کنند.

با کمک وزارت ارتباطات قابلیت دسترسی به این سیستم‌ها داده شد و مشخصات هر فرد مثبت به بیماری در بانک اطلاعاتی موجود است و استعلام از وی گرفته می‌شود.

در بحث اتوبوس نیز افراد با کد ملی بلیط خریداری کرده و با این سیستم مشخص می‌شود که آیا فرد مبتلا است یا خیر.  هر فرد مبتلا به مدت ۱۴ روز نمی تواند، سفر کند و این به این معنا است که فرد مبتلا باید در قرطینه باشد.

مقرر شده تا لیست نام افراد و پلاک خودروهای کارکنان صنایع خارج از شهر و ادارات دیگر توسط مسئولان سازمان ها تهیه شود و این لیست به فرمانداری شهرها تحویل و توسط فرمانداری ها به پلیس راهور مسترد شود و پلاک افراد شاغل در این زمینه دراختیار پلیس راهور قرار گیرد تا این افراد را از شمول جریمه خارج کنند.

مردم در این باره نگران نباشند  اما نیاز است تا از سوی مسئولان سازمان ها، رسانه ها، صدا و سیما،  مراکز درمانی و بیمارستان ها لیست خودروی افراد شاغل مورد اشاره دراختیار فرمانداری قرار گیرد و آن‌ها نیز آن را دراختیار پلیس راهور قرار دهند تا افراد مذکور از شمول جرایم خارج شوند.

جریمه ۵۰۰ هزار و یک میلیون تومانی برای خودروهای متخلف

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:

‌درباره تردد ها، افرادی که از شهر نارنجی خارج و وارد شهر دیگر شوند مبلغ ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و اگر از شهر قرمز خارج و وارد شهر دیگر شوند یک میلیون تومان جریمه خواهند شد البته جرائم سنگینی است.  درباره ادارات جرائم مشخص شده و تخلف از دستورها تا سه ماه انفصال از خدمات دولتی دیده شده است.

 شمار قربانیان ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در سطح کشور به رقم بی سابقه ۴۸۶ نفر رسید و با فوت این تعداد شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۱ هزار و ۹۷۹ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند و استان های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و استان های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi