پنجشنبه، 25 دی 99 - 02:16

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

 

 کنسرن به اتحادیه تراست ها گفته می‌شود که در اروپا و مخصوصاً در آلمان شایع است. این واحدهای اقتصادی بزرگ در کشورهای سرمایه‌داری از قدرت زیادی برخوردار بوده‌اند و همیشه عامل تسلط صنعتی، بازرگانی و نظامی بر کشورهای دیگر می‌باشند. یکی ازکنسرن‌های بزرگ در آمریکا شرکت جنرال موتورز است که از ادغام واحدهای خودروسازی (مانند شورلت، بیوک، جی ام سی و…) و کارخانه‌های ذوب‌آهن و تهیه فولاد و مؤسسات لاستیک‌سازی (مانند: بی. اف. گودریچ و جنرال) تشکیل‌شده ‌است و حتی منابع مالی موردنیاز خود را از طریق بانک‌های وابسته به خود تأمین می‌کند.
تراست از اتحاد چند شرکت که کالایی مشابه به هم تولید می‌کنند و سهم عمده‌ای از بازار را در اختیاردارند، به وجود می‌آید. تراست؛ سهام شرکت‌هایی را که در آن عضو هستند، به‌صورت امانت نگه می‌دارد، مالکیت سهام برای خود شرکت‌ها باقی می‌ماند. امّا شرکت‌ها استقلال مالی، فنی و بازرگانی خود را از دست می‌دهند و تمام امکانات و قدرت عمل آن‌ها در تراست، متمرکز می‌شود. وظیفه اصلی تراست، کنترل امور شرکتهای عضو، از طریق کنترل آرای سهامداران آن شرکت‌ها، انتصاب مدیران و اعمال نظارت مرکزی بر امور یکایک آن‌ها است، به‌نحوی‌که حداکثر سود تراست حاصل شود و درنهایت این سود میان اعضا تقسیم شود.

به گزارش وب‌سایت دویچه وله؛ گسترش پاندمی و تغییر عادت‌ها و رفتارهای مردم، به سود کنسرن‌های اینترنتی تمام‌شده است. آمازون با فروش از راه اینترنت در سه‌ماهه گذشته به رکوردی تازه در فروش رسیده است.درآمد فیس‌بوک از آگاهی‌های تبلیغاتی بالا رفته، زیرا شرکت‌های متوسط و کوچک برای جبران زیان مالی خود در دوران بحران بیش‌ازپیش به اینترنت متوسل می‌شوند. در کنسرن، گوگل همکار شبکه¬ی یوتیوب رونق فراوانی پیداکرده، زیرا مردم بیش از گذشته خانه‌نشین شده‌اند و سرگرم دنیای مجازی. اپل هم در روزگار کار و آموزش از راه دور، موفق شده است کامپیوترها و تجهیزات اینترنتی بیش¬تری به فروش برساند.

حجم معاملات آمازون در سه ماه گذشته نسبت به سال گذشته حدود ۳۷ درصد افزایش داشته و سود این کنسرن با افزایشی سه برابری به رکورد ۳/ ۶ میلیارد دلار رسیده است.مردم بیش‌ازپیش از آمازون کالا می‌خرند و حالا در آستانه سال نو میلادی از خانه برای دوستان و بستگان خود کادو سفارش می‌دهند.آمازون انتظار دارد که حجم فروش این شرکت در فصل جاری میان ۱۱۲ تا ۱۲۱ میلیارد دلار باشد که در تاریخ فعالیت این شرکت بزرگ بی‌سابقه است.از آغاز گسترش پاندمی کرونا، فروش آمازون پیشرفت روزافزون داشته و اکنون فروش ذخیره‌های اطلاعاتی مانند کلاود و سرویس‌های اینترنتی نیز به رونق این کسب‌وکار افزوده است.در آغاز گسترش پاندمی، این نگرانی وجود داشت که با کاهش فعالیت بسیاری از بنگاه‌های متوسط و کوچک، فیس‌بوک شمار زیادی از آگهی‌های تبلیغاتی خود را از دست بدهد، در عمل، کرونا به فعالیت بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها پایان داد، اما باوجوداین، بسیاری از شرکت‌ها برای یافتن راه‌حل‌های تازه به اینترنت مراجعه کردند.

 با افزایش آگهی‌های تبلیغاتی، معاملات فیس‌بوک به میزان ۲۲ درصد بالا رفت و به ۲/ ۲۱ میلیارد دلار رسید که عایدی شبکه اجتماعی را ۲۹ درصد بالا برد و به ۸۵/ ۷ میلیارد دلار رساند.شمار کاربران شبکه اجتماعی فیس¬بوک طی سه ماه؛ به ۳۰ میلیون نفر افزایش یافت و به حدود یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون کاربر رسید. روزانه بیش از ۲ و نیم میلیارد نفر در سراسر جهان به اپلیکیشن‌های این کنسرن، یعنی اینستاگرام و وتس‌آپ مراجعه می‌کنند.در همین شرایط، سود سرشاری نصیب گوگل نیز شده است و این کنسرن با افزایش فروش تا بیش از ۴۶ میلیارد یورو، سود خود را به بیش از ۱۱ میلیارد دلار افزایش داده است. بیش¬ترین درآمد این شرکت، از پخش آگهی‌های تبلیغاتی حاصل می‌شود. در سه‌ماهه قبل عایدی یوتیوب، وابسته به گوگل نیز به شکلی جهشی افزایش یافت و به پنج میلیارد دلار رسید.

برخلاف کنسرن‌های یادشده که درآمد آنها بیشتر از فروش خدمات نرم‌افزاری بود، بالاترین منبع درآمد اپل همچنان از فروش دستگاه‌ها و تجهیزات سخت‌افزاری است.اشکالی که در فصل گذشته برای اپل پیش آمد، این بود که برخلاف وعده‌ای که داده بود، نتوانست آیفون تازه خود را در ماه سپتامبر عرضه کند و یک ماه بعد، آن را به بازار فرستاد. همین تأخیر، سود اپل را حدود ۷ و نیم درصد یعنی تا ۷/ ۱۲ میلیارد دلار پایین آورد.

از فروش آیفون نسبت به سال قبل حدود یک‌پنجم کاسته شد و به حدود ۲۶ و نیم میلیارد دلار کاهش یافت؛ اما مجموع فروش اپل حدود یک درصد افزایش داشت و به ۷/ ۶۴ میلیارد دلار رسید.در سه‌ماهه گذشته حجم فروش اپل از کامپیوترهای مک و آی‌پدهای جدید، روی¬هم نزدیک به ۱۶ میلیارد دلار بوده است.اکنون باید منتظر بود و واکنش مشتریان را به آیفون ۱۲ که قرار است در آستانه سال نو میلادی عرضه شود، مشاهده کرد.نگرانی تازه بزرگ ترین کنسرن‌های اینترنتی این است که دادگستری ایالات‌متحده بیش‌ازپیش آن ها را به خاطر تخلف از اصول رقابت آزاد زیر فشار قرار داده است. برای نمونه هفته گذشته، وزارت دادگستری آمریکا کیفرخواستی علیه شرکت گوگل تنظیم کرد.دادگستری آمریکا گوگل را متهم کرده است که ماشین جستجوی این شرکت به شکلی جانبدارانه و غیرقانونی به سود صاحبان سهام و آگهی عمل می‌کند و بدین سان مقررات رقابت آزاد را زیر پا می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi