دوشنبه، 31 خرداد 00 - 06:22

 

سازمان فناوری اطلاعات ایران عنوان شفاف‌ترین سازمان دولتی در کشور را کسب کرد. بر اساس نتیجه ارزیابی شفافیت دستگاه‌های اجرایی در شاخص ارتقای شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات عمومی و ریز نمرات هر دستگاه، سازمان فناوری اطلاعات ایران در میان سازمان‌های دولتی رتبه نخست را کسب کرد و در رتبه‌بندی دستگاهی پس از سه وزارت‌خانه به عنوان چهارمین دستگاه شفاف کشور، موفق به کسب امتیاز ۶۴/۱۴ درصدی شد.

تحلیل اطلاعات نتیجه ارزیابی انجام شده حاکی از این است که سنگین وزن‌ترین گویه‌های سازمان فناوری اطلاعات ایران که منجر به کسب رتبه نخست در میان سازمان‌های دولتی کشور شده به ترتیب عبارتند از رزومه مدیران و معاونان با کسب تمامی امتیاز یعنی صد درصد، بانک صورت جلسات با کسب امتیاز ۹۷.۵ درصد، اطلاعات هزینه‌کرد با کسب امتیاز ۹۲/۷۵ درصد، قوانین و مقررات سازمان فناوری اطلاعات ایران با کسب امتیاز ۹۰ درصد و تفاهم‌نامه‌ها با کسب امتیاز ۸۴ درصد.

بر اساس این گزارش تعداد ۱۳۹ دستگاه در این ارزیابی مورد سنجش قرار گرفتند و رتبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر دستگاه‌های تابعه آن به شرح ذیل است: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رتبه سوم، پست بانک رتبه ۹، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رتبه ۱۴، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات رتبه ۲۳، شرکت ارتباطات زیرساخت رتبه ۷۲ و شرکت پست جمهوری اسلامی ایران رتبه ۷۳.

«امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز با اعلام این خبر در شبکه اجتماعی توییتر تاکید کرده این روند شفافیت باید در ساختار حکمرانی کشور تداوم داشته باشد. به باور ناظمی تنها در صورت این متداوم بودن شفافیت است که سرمایه اجتماعی در کشور افزایش پیدا می‌کند.

شایان ذکر است که موضوع شفافیت و دسترسی آزاد شهروندان به داده‌های باز دستگاه‌های اجرایی مبتنی بر تکالیف قانونی و مقرراتی که شفافیت را الزامی کرده توسط شورای اجرایی فناوری اطلاعات مورد تصویب قرار گرفت و مهر ماه سال گذشته به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

logo-samandehi