دوشنبه، 18 بهمن 00 - 08:47

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نمایندگان مجلس خواست در بودجه سال ۱۴۰۱ امکان اصلاح تعرفه‌های ارتباطی دیده شود.امروز (۱۸ بهمن) در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های زیرساختی شرکت مخابرات وزیر ارتباطات خواستار اصلاح تعرفه‌های ارتباطی شد. عیسی زارع‌پور در این مورد گفت:امروز که ۲ هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح می‌کنیم مردم باید شاهد افزایش شاخص‌های کیفی باشند وگرنه برگزاری جلسات و افتتاح اگر منجر به نتیجه نشود، زحمت است. مردم باید احساس رضایت کرده و گله و شکایت‌های آن‌ها کمتر شود.وزیر ارتباطات از نمایندگان مجلس نیز درخواست تغییر در تعرفه ارتباطات را مطرح کرد. او در این زمینه گفت:در قانون بودجه ۱۴۰۴ حوزه ارتباطات اجازه افزایش هزینه را ندارد این در حالی است که نیاز به این حوزه بیشتر شده و طبیعی است که توسعه با مشکل مواجه شود. من با ریاست مجلس صحبت کردم تا چنین مسائلی مرتفع شود و اجازه بدهند حوزه ارتباطات مسیر تخصصی خود را طی کند و ما شرمنده مردم نشویم.

او تأکید کرد که نگاه ما این است که یک شبکه پر سرعت چند ۱۰۰ مگی برای مردم راه‌اندازی کنیم. لازمه‌ی این کار سرمایه‌گذاری دولت یا بخش خصوصی است. در برخی کشورها دولت تا چند میلیارد دلار دولت سرمایه‌گذاری می‌کند. این اشتباهات در سیاستگذاری باعث می‌شود یک حوزه عقب بیفتد.زارع‌پور از نمایندگان مجلس خواست برعکس بودجه ۱۴۰۰ که اجازه اصلاح تعرفه داده نشده است در بودجه ۱۴۰۱ از این احکام دیده نشود و با اصلاح تعرفه‌ها را در بخش ثابت و سیار موافقت کنند.

زارع‌پور در توضیح بیشتر اصلاح تعرفه‌ها در جمع خبرنگاران اعلام کرد که بحث اصلاح مدل اقتصادی در شبکه کشور در دست بررسی است؛ اما انچه که مشخص است، این موضوع است که براساس بودجه سال ۱۴۰۰ وزارت ارتباطات اجازه‌ی هیچ‌گونه افزایش قیمتی را در حوزه پهنای باند و اینترنت تا پایان سال نخواهد؛ ولی با توجه به نرخ تورمی که در دو سال گذشته در کشور بوده حتماً این تعرفه‌ها باید در سال آینده بازنگری شود وگرنه حوزه‌ی ICT کشور در بخش ارتباطات امکان سرمایه‌گذاری را از دست می‌دهد.او گفت: «طرح ما در این زمینه ارائه شده و در‌ حال بررسی است و رگولاتوری روی مدل اقتصادی کار می‌کنند که زنجیره‌ی تولید تا توزیع محتوا را در کشور دربرمی‌گیرد و پیش‌بینی کنیم که هم حوزه‌ی ارتباطات و هم مردم از این اصلاح تعرفه سود ببرند. همکارانم در سازمان تنظیم روی این موضوع کار می‌کنند و کارگروهی تشکیل داده‌اند و نتایج که مشخص شود اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

logo-samandehi