شنبه، 20 فروردین 01 - 11:43

 

امسال بواسطه شرایط کرونا و اقتصادی شاهد حضور حداکثری کاربران در پلتفرمهای گوناگون برای ادمه حیات خود بودیم . اما انچه بیش از بیش به چشم میخورد عطش دیده شدن به انواع و اقسام شیوه های ممکن بود. افراد روزانه با علاقه ی ساعات ها زیادی از خود را در فضای مجازی سپری می کنند.این تاثیر به حدی است که رسانه های رسمی هم سعی دارند از ترندهای این فضاها استفاده کنند. بیایید از ابتدای امسال و موضوع بورس و موضوعات دیگر شروع کنیم.

عده ای در بازار ارز بودند و عده ای تمام زندگی خود را در بورس سرمایه گذاری کرده اند اما از سوی دیگر در فضای مجازی و اینترنت با موضوعات نه چندان جدیدی روبه رو هستیم که افزایش این موارد نگران کننده است؛ از سایت های شرط بندی تا فروش پکیج های کسب درآمد میلیونی درروز گرفته تا کتابهای میلیونر شدنترند دیگر این روزها بواسطه سیر صعودی بیت کوین ، همه را وسوسه کرده است که در بازارهای ارز دیجتال همانند بورس بدون پشتوانه ، وارد شوند و در تب پولدار شدن یک شبه ، از تمامی ظرفیت های خود استفاده میکنند.موضوع دیگری هم موضوع کوچینگ است که به ناگهان شاهد رشد قارچ گونه اساتید کوچینگ هستیم .فارغ از اینکه شخص مشاوره واقعا ، در این حوزه تخصص دارد یا خیر ، نتایجی همانند بورس و …. خواهد داشت.

آنچه مشخص است این تبلیغات از در و دیوار سایتهای داخلی و حتی خبرگزاریهای داخلی تا کانالهای تلگرامی و پیجهای اینستاگرامی به صورت آوار بر سر کاربران فرو میریزد: «در خواب پول درآورید « ،» با خرید این پکیج میلیونر شو « ،» به آرزوهای خود برسید » وغیره.از طرف دیگر با فراگیری بورس در نزد عموم مردم، اکانتهایی ایجاد شده است که بدون تجربه  کافی، اقدام به مشاوره یا اصطلاحا فروش سیگنال با قیمتهای عجیب میکنند.تا همین چند ماه گذشته شاهد رشد نامتعارف سهام در بازار بورس بودیم، بطور کاملا قارچ گونه در فضای مجازی شاهد بروز و ظهور اساتید یک روزه این فن بودیم و اکنون که دیگر خبری از پیروزیهای شگفت انگیز در دنیای بورس که نیستیم هیچ بلکه شاهد بدبختی و بیچارگی مالباختان این دنیای پرتلاطم هستیم، دیگه خبری از اساتید و تبلیغات پرطمطراق آنها نیستیم.

در کنار چنین شیوههایی، مشاغل جدیدی با گسترش فضای مجازی چون ادمینها، سین کننده ها، کامنت گذاران و فورواردکنندگان نیز ایجاد شده است و در ماههای اخیر گروه هایی در تلگرام با وعده «ادد کن و پول بگیر » ایجاد شد که پلیس فتا در هشداری، این کار را کلاهبرداری خواند و تمامی فیشهای واریزی که در این گرو هها به اشتراک گذاشته م یشود را جعلی و فتوشاپی خواند.

در سوی دیگر به واسطه شیوع کرونا، کافی است به دنبال افرادی باشید که در خصوص امید و انگیزش مالی پخش زنده و وبینار میگذارند.اساتید به ما وعده بالارفتن از دیوار وضعیت را می دهند. این یعنی ابتدا وضعیت را بپذیر، و به جای تغییر وضعیت آنقدر خودت را تغییر بده تا بتوانی از سلسله مراتب وضعیت بالا بروی. تمام این موضوعات، کاربران ایرانی را در بهترین حالت مسخ وضعیت می سازد. بنا نیست ما برای تغییر وضعیت هزینه دهیم، ما تنها باید از وضعیت بالا برویم، بالا و بالاتر!همانطور که مشخص است این مساله یک پیام دارد؛ یعنی شما مسوول تغییر وضعیت نیستید و باید تنها را ههای صعود از وضعیت را پیدا کنید. یعنی وضعیت هر چقدر که تبعیض آمیز یا نابرابر باشد مهم نیست، مهم آن است که بتوانید در سلسله مراتب آن بالا روید. در واقعیت اما همه ما مبتلابه وضعیت هستیم. روانشناسی موفقیت و مالی اساسا علیه تغییر وضعیت است. آنها میگویند با تغییر تک تک آدمها، جامعه بهتر میشود اما این درست نیست.انسانها تنها در کنش جمعی برای تغییر جامعه تغییر م یکنند. ما تنها در جنبشهای اجتماعی به آدم دیگری بدل میشویم. به نظرمیرسد اساتید موفقیت، کاهنان جدید هستند؛ همان قدر که کاهنان در قدیم تلاش میکردند که نظم پادشاهی را حفظ کنند، ایشان نیز در پی تثبیت وضعیت هستند. در کتابهای انگیزشی و موفقیت، جامعه،حکومت، فرهنگ و از همه مهمتر نابرابریهایی که اطراف آن فرد وجود دارد را نادیده میگیرند و صرفا قصد دارند یک سری جملات کلیش های را به او القا کنند تا شخص در نهایت بتواند با این محرک، حرکت کند.

این کتابها مانند مورفین هستند، احساس لذت و خوشی کاذب و موقتی ایجاد میکنند اما درمان نمیکنند یک سری جملات خاص و آرام شبخش را به صورت مکرر به طرف القا میکنند تا به شکل موقت حال خوبی پیدا کند، غافل از اینکه با خریدن و خواندن کتاب «در یک ماه چگونه پولدار شویم » شما پولدار نمیشوید و فقط نویسنده را پولدار می کنید.مخلص کلام اینکه تمام تبلیغات در مورد راه های درآمد میلیاردی از مجازی و خواندن کتاب موفقیت، در آخر باعث پسرفت شما میشود چون بعد از مدتی به دروغ بودن آنها پی خواهید برد. یک دنیای خیالی دست نیافتنی که شما در مرکز آن هستید و در سوی دیگر فرد یا افرادی که برای فروش محصول خود دست به هرکاری میزنند،کلیپ و عکسهای دروغین با خانه ها و ماشینهای اجاره ای برای یکساعت نمیتواند دلیلی باشد که با را ه اندازی یک سایت یا قمارخانه آنلاین یک شبه یا یک ماهه پولدار شوید. اما سوالی که پیش میآید این است؛ عطش دیده شدن و معمولی نبودن از کجا م یآید؟ آیا اصولاچنین درآمدهایی وجود دارد؟ هرچند که به واسطه فضای مجازی، شغلهایی وجود دارد اما واقعیت این است که فضای مجازی نیز مانند فضای حقیقی برای رسیدن به درآمد نیازمند پارامترهای زیادی است بنابراین با برنامه ریزی اصولی و تلاش است که میتوانید پولدار شوید.

 

 

 
دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi