جمعه، 09 تیر 91 - 01:16

80985301-5403929

طبق ماده بيست قانون ثبت احوال كشور انتخاب نام بااعلام كننده(پدر ومادر) است. اما بعضی از نامها بدليل عدم تناسب نام با جنس نوزاد يادارا بودن معنی غيرقابل قبول و… در اين قانون غيرمجاز اعلام گرديده است. از اينرو سازمان ثبت احوال [button color=”green” size=”medium” link=”http://www.sabteahval.ir/Default.aspx?tabid=65″ target=”blank” ]فهرستی از نامهای مجاز و غيرمجاز[/button] را تهيه نموده است. چنانچه نامی که هموطنان برای فرزندشان انتخاب نموده اند از نامهای معروف و متداول نيست، می توانند با مراجعه به اين فهرست یا تماس با بخش کنسولی (consular@iranembassy.ro) از مجاز ياغيرمجاز بودن نام مورد نظر خود مطلع شوند.

– چنانچه نامی را که والدين انتخاب كرده اند در هيچکدام از فهرستهای نامهای مجاز يا غير مجاز موجود نباشد، والدين ميتوانند با ارسال نامه ای دلايل مجاز بودن نام مورد نظر خود از جمله وجود آن در ادبيات فارسی و فرهنگ اسلامی و يا متداول بودن آن در منطقه خاصی از ايران را ارائه نمايند. سفارت موضوع را به اداره ثبت احوال منعكس می نمايد و درصورت دريافت موافقت، شناسنامه صادر ميشود.

– چنانچه نام انتخاب شده برای فرزند غير مجاز باشد و برای وی گواهی ولادترومنی نيز صادر شده باشد، والدين ميتوانند با انتخاب يك نام مجاز ونوشتن عبارت ” با تغيير نام فرزندم از ….. به ….. موافقت دارم ” درپشت گواهی ولادت و امضا آن تقاضای صدور شناسنامه بنمايند.

– نام خانوادگی فرزند همان نام خانوادگی پدر ميباشد. در صورتيكه در شناسنامه پدر پيشوند “سيد” وجود داشته باشد، در شناسنامه فرزند نيز به تناسب جنس از پيشوند “سيد” يا “سيده” و يا پيشوند “سادات” ذكر خواهد گرديد .

– اقليتهای دينی ميتوانند مطابق فرهنگ و آيين خود نام مورد نظر را انتخاب نمايند.

کافیست برای انتخاب نام موردنظر اولین حرف را کلیک کنید تا فهرست نام های مجاز برای شما نمایش داده شود

[button color=”green” size=”medium” link=”http://www.sabteahval.ir/Default.aspx?tabid=65″ target=”blank” ]سایت ثبت احوال[/button]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi