چهارشنبه، 07 دی 01 - 08:38

با وجود اینکه در ایران اکثریت کاربران صرفا از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند، ولی واقعیت این است که اینترنت موبایل اصلا ارزان به حساب می‌آیند و به همین خاطر افراد زیادی ترجیح می‌دهند با خرید یک مودم ADSL و دریافت خدمات یکی از شرکت‌ها، از اینترنت مبتنی بر سیم تلفن بهره ببرند. با توجه به اینکه در بازار گزینه‌های متنوعی برای مودم‌های ADSL وجود دارد، در این مطلب نکاتی در مورد این مودم‌ها را مطرح می‌کنیم و سپس تعدادی مدل پرفروش  معرفی می‌کنیم.ممکن است با خرید یک مودم مناسب به جای استفاده از دیتای گوشی موبایل، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و در عین حال خدماتی با سرعت بیشتری هم دریافت کنید. در حالی که خرید مودم مزایای آشکاری دارد، اما هنوز هم بعضی از افرادِ جامعه ترجیح می‌دهند که استفاده از اینترنت را به خدمات سیم‌کارتی با موبایل محدود کنند. بنابراین بر آن شدیم تا در این راهنما از مزایا و قابلیت‌های استفاده از مودم بیشتر صحبت کنیم و در کنار آن تمامی اطلاعات و نکات لازم برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب و خرید این کالا را ارائه دهیم.

وای‌فای چیست؟

اگرچه هنوز هم بخشی از کاربران برای بهره‌گیری از سرعت بیشتر یا به دلایل دیگر از کابل Lan برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند، اما سال‌هاست که تقریبا تمام کاربران برای وصل شدن به اینترنت از تکنولوژی وای‌فای بهره می‌برند. این فناوری در سال ۱۹۹۸ از راه رسید ولی حدود ۱۰ سال بعد به یک فناوری فراگیر تبدیل شد.دستگاه‌های متصل به شبکه وای‌فای، داده‌ها را به سیگنال‌های رادیویی تبدیل می‌کنند و از این راه ارسال و دریافت داده‌های مختلف صورت می‌گیرد. سیگنال‌های وای‌فای در فرکانس‌های ۲.۴ یا ۵ گیگاهرتز جابجا می‌شوند. سیگنال‌های قرار گرفته روی باند ۲.۴ گیگاهرتز حداکثر سرعت ۴۵۰ مگابیت در ثانیه را ارائه می‌دهند ولی سیگنال‌های مبتنی بر شبکه‌های ۵ گیگاهرتزی می‌توانند به حداکثر سرعت ۱۳۰۰ مگابیت در ثانیه دست پیدا کنند. در حال حاضر فرکانس ۶ گیگاهرتز هم وجود دارد که البته فقط تعداد اندکی از مودم‌ها و دستگاه‌ها از این فرکانس پشتیبانی می‌کنند.البته این اعداد مربوط به شرایط کاملا ایده‌آل هستند و در دنیای واقعی به دلیل محدودیت‌های واقعی، کاربران با سرعت بسیار پایین‌تری روبرو می‌شوند.

مودم چیست و چه کاربردی دارد؟

از نقطه نظر فنی، مودم دستگاهی است که سیگنال‌های ورودی و خروجی را بین ISP و کاربر تبدیل می‌کند. منظور از تبدیل این است که مودم سیگنال‌های آنالوگِ حاصل از سیم کابل یا تلفن را به داده‌های دیجیتال و قابل استفاده برای کامپیوتر به منظور اتصال به اینترنت تبدیل می‌کند. از طرفی این فرآیند به صورت معکوس هم توسط مودم، پشتیبانی می‌شود. مودم‌های امروزی دستگاه‌هایی سریع‌تر هستند که با مدل‌های کابلی (Cable modems) یا DSL هم شناخته می‌شوند. به طور کلی در دنیای خرید و فروش انواع مودم تنها چند نوعِ محدود از این دستگاه وجود دارد و اصلی‌ترین فاکتور در عملکرد دستگاه با انتخاب شرکت خدمات اینترنتی (ISP) گره خورده است.

شرکت مخابراتی AT&T در سال ۱۹۶۰ از اولین مودم رونمایی کرد و سال‌ها بعد در سال ۱۹۷۰، اولین مودم خانگی رسما رونمایی شد. تا سال‌ها مودم‌های Dial-Up مورد استفاده قرار می‌گرفتند که سرعت بسیار پایینی داشتند. اما اوایل دهه ۲۰۰۰، اینترنت broadband فراگیرتر شد و در نتیجه مدل‌های جدیدی از مودم‌ها ظاهر شدند. در حال حاضر حداقل در ایران، اینترنت ADSL شایع‌ترین تکنولوژی برای اینترنت خانگی محسوب می‌شود که برای انتقال داده‌ها، از سیم‌های مسی تلفن استفاده می‌کند.مودم هم به زبان ساده سیگنال‌های آنالوگ را دریافت می‌کند و بعد از تبدیل به سیگنال‌های دیجیتال، این اطلاعات در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرند. در ضمن عکس این فرایند هم باید صورت بگیرد.

  • مودم‌های دایل‌ـ‌آپِ استاندارد (Standard Dial-Up)
  • مودم‌های DSL
  • مودم‌های کابلی (Cable Modems)
  • مودم روتر (Modem/Router Combo)

مودم‌های دایل‌ـ‌آپ استاندارد

این نوع ارتباطات اینترنتی قدیمی‌ترین یا بهتر بگویم منسوخ‌ترین دستگاه‌ها برای دسترسی به اینترنت است. در حدود یک دهه پیش، مودم‌های دایل‌ـ‌آپ از جمله محبوب‌ترین دستگاه‌ها برای اتصال مستقیم به اینترنت از طریق خطوط تلفن بودند. درواقع افرادی که از طریق این مودم‌ها به اینترنت وصل می‌شدند در زمان کاربری قادر به استفاده از تلفن نبودند.

مودم‌های DSL

به یاد داشته باشید که نوع مودم مورد نیاز به نوع اتصال اینترنت بستگی دارد. مودم‌های DSL را می‌توان نوعی مودم‌ داخلی در نظر گرفت که می‌توانند مستقیماً با مودم‌های خارجی ارتباط برقرار کند و به اینترنت DSL متصل شود. در چنین حالتی کاربران می‌توانند حتی در زمانی که به اینترنت متصل هستند به تلفن هم دسترسی داشته باشند. به طور کلی سرعت مودم‌های DSL از مودم‌های معمولی بسیار بالاتر است (در حدود ۵.۱ مگابیت در ثانیه در مقایسه با ۵۶ کیلوبیت در ثانیه ) و نسبت به دیگر سیستم‌ها پهنای باند بالاتری را ارائه می‌کنند.

مودم‌های کابلی

مودم‌های کابلی دستگاه‌هایی ساخته شده از کابل‌های کواکسیال یا هم‌محور (Coaxial Cables) هستند که یک سر آن‌ها به مودم و سر دیگر آن به جعبه‌ی کابل ثابت می‌شود و اولین بار در مرکز فضایی جانسون و توسط ناسا مورد استفاده قرار گرفتند. در همین راستا جلب است بدانید که اگر به دنبال دسترسی به دستگاهی با سرعت بالا هستید، مودم‌ کابلی بهترین گزینه برای خرید است. چراکه این مدل‌ها با فناوری‌هایی مانند خطوط اشتراک دیجیتال نامتقارن (Asymmetrical Digital Subscriber lined) یا به اختصار ‏ADSL‏ رقابت می‌کنند.

مودم روتر

در بیشتر موارد، متخصصین استفاده از مودم‌های مستقل را برای جلوگیری از هر گونه پیچیدگی توصیه می‌کنند. با این حال، دستگاه‌های ترکیبی از مودم و روتر هم ارزش بررسی دارند. این نوع از سیستم‌های تبدیل، امروزه نسبت به گذشته پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند. بنابراین در صورتی که تمایل دارید جنبه‌های خاصی از شبکه اینترنت خانگی خود را ارتقا دهید، گزینه‌ای به‌صرفه‌ است. لازم به ذکر است که مودم‌های داخلی موبایل یا پرتابل هم از این فناوری‌ استفاده می‌کنند. همچنین ترکیب مودم و روتر به شما اجازه می‌دهند که بدون ایجاد هیچ تغییری در تنظیمات ISP موجود، به اینترنت متصل شوید.

روتر چیست و چه تفاوتی با مودم دارد؟

در حالت کلی درک این نکته ضروری است که روترها (Routers) و مود‌م‌ها دستگاه‌هایی با ماهیت کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. درواقع مودم بیشتر به عنوان رابطی در نظر گرفته می‌شود که شما را به اینترنت متصل می‌کند. این دستگاه برق را از منبع تغذیه دریافت می‌کند و سپس داده‌ها را ارسال می‌کند. در عین حال در طراحی آن از LED‌های خاصی استفاده شده است که برای اندازه‌گیری کیفیت اتصال و متصل بودن یا نبودن دستگاه به اینترنت، به کار می‌رود.در عین حال روتر بیشتر شبیه به یک افزونه است که برای دسترسی و اتصال به اینترنت، به پورت انترنت مودم متصل می‌شود. این نوع دستگاه می‌تواند یک شبکه محلی برای دستگاه‌های موجود در خانه یا محل کار ایجاد کند. در چنین حالتی این امکان وجود دارد که روتر داده‌ها را به مودم و دستگاه‌های محلی ارسال کند. در صورتی که قصد دارید تنها یک دستگاه را به اینترنت وصل کنید، به روتر نیاز ندارید. اما اگر تصمیم دارید که چندین دستگاه مختلف مانند تبلت، گوشی، تلویزیون و رایانه را به اینترنت وصل کنید، به یک روتر نیاز دارید تا داده‌ها و ترافیک را بین دستگاه‌ها انتقال دهید.

روتر دستگاهی است که به چندین دستگاه اجازه می‌دهد از یک اتصال اینترنتی مشترک بهره ببرند. سال‌ها قبل مودم‌های ADSL صرفا مودم معمولی بودند و کاربران با استفاده از کابل لن می‌توانستند مثلا یک کامپیوتر را به آن وصل کنند. اما زمانی که کاربران به دنبال اتصال چندین دستگاه به اینترنت هستند، باید از روتر بهره ببرند. این یعنی روتر موردنظر باید به مودم وصل شود و سپس داده‌های را بین دستگاه‌های موردنظر پخش کند.روترها به دو دسته‌ی اصلی سیمی و بی‌سیم تقسیم می‌شوند. روترهای سیمی داده‌ها را از مودم دریافت می‌کند و با ارائه‌ی چندین خروجی، می‌توانید تعدادی کابل Lan را به آن وصل کنید و از اینترنت بهره ببرید. اما روترهای بی‌سیم طبیعتا این گونه رفتار نمی‌کنند و بعد از اتصال به یک مودم، می‌توانند شبکه‌ی وای‌فای را ایجاد کنند و از این راه، کاربران قادر به وصل کردن دستگاه‌های مختلف به اینترنت هستند.

مودم روتر چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم، مودم اطلاعات را از سیم یا منبع موردنظر دریافت می‌کند و سپس این اطلاعات به صورت داده‌های قابل درک برای کامپیوترها و دیگر دستگاه‌ها ارائه می‌شود. روتر هم می‌تواند این داده‌ها را در اختیار دستگاه‌های مختلفی قرار دهد. سال‌ها قبل بیشتر مودم‌ها صرفا مودم بودند و کاربران برای اتصال دستگاه‌های مختلف، به ناچار باید روتر جداگانه خریداری می‌کردند. اما حالا اگر به دنبال خرید مودم ADSL هستید، باید بگوییم که تقریبا تمام آن‌ها مودم روتر محسوب می‌شوند. این یعنی در کنار انجام وظیفه به عنوان مودم، روتر هم هستند و دیگر لازم نیست متحمل هزینه‌ی بیشتری شوید.

چگونگی افزایش امنیت مودم

بعد از خرید مودم ADSL، باید شبکه وای‌فای آن را راه‌اندازی کنید. با توجه به اینکه نام کاربری و پسورد بخش تنظیمات مودم معمولا در حالت پیشفرض Admin است، همان ابتدا باید پسورد را تغییر دهید. اگر بعد از مدتی استفاده به سوء استفاده از مودم توسط دیگران مشکوک شده‌اید، از طریق بخش تنظیمات مودم می‌توانید ببینید که چه دستگاه‌هایی به مودم شما وصل هستند. اگر در این لیست شاهد دستگاه‌های مشکوکی هستید، می‌توانید آن‌ها را از مودم بیرون بیندازید و حتی امکان مسدود کردن ارتباط آن‌ها برای همیشه هم وجود دارد. البته طرف مقابل می‌تواند آدرس MAC دستگاه خود را تغییر دهد و بار دیگر به مودم دسترسی پیدا کند. بنابراین این راهکار چندان هم مفید نیست.

برخی از روش‌های قدیمی رمزگذاری مانند WEP، WPA1 و WPA2-TKIP امنیت بسیار پایینی دارند. به‌عنوان مثال پسوردهای مبتنی بر استاندارد WEP در عرض چند ثانیه به‌راحتی هک می‌شوند. به همین خاطر اگر برای مودم خود همچنان از این استانداردها استفاده می‌کنید، دیگر وقت آن رسیده که از استانداردهای جدیدی مانند WPA2 Personal یا WPA3 Personal (در صورت پشتیبانی مودم) بهره ببرید. بنابراین حتما به پروتکل استفاده شده برای رمز مودم توجه زیادی نشان دهید زیرا اگر از پروتکل قدیمی استفاده کرده باشید، احتمال هک مودم و نفوذ به آن بسیار بیشتر می‌شود.

مواردی که سرعت وای‌فای را کاهش می‌دهند

اختلال‌های گسترده در ایران موضوع جدیدی نیست اما در این میان گاهی اوقات به دلیل مشکلات موجود در شبکه‌ی خانگی وای‌فای، با مشکل کاهش سرعت روبرو می‌شوید. بنابراین بعد از اینکه از مشکل نداشتن سرعت اینترنت دریافتی مطمئن شدید، باید مواردی را برای بررسی این موضوع در نظر بگیرید.اول از همه باید بگوییم که اگر از مودم بسیار قدیمی استفاده می‌کنید، طبیعتا نباید انتظار زیادی از آن داشته باشید و این نوع مودم‌ها معمولا سرعت چندان بالایی ارائه نمی‌کنند. از سوی دیگر اگر سرعت اینترنت پایین است، با تغییر مودم هم معجزه‌ای اتفاق نمی‌افتد. از دیگر نکات مهمی که باید توجه کنید، مکان قرارگیری مودم است. اگر مودم را در مکان نامناسبی قرار دهید، کیفیت سیگنال به طور قابل توجهی ضعیف‌تر از حد انتظار می‌شود. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن‌های مربوط به بررسی قدرت سیگنال وای‌فای استفاده کنید.

در گام بعدی باید ببینید که چه تعداد دستگاه از مودم شما استفاده می‌کند. البته این مورد معمولا مشکل مودم نیست زیرا اگر اینترنت شما پهنای باند چندان بالایی نداشته باشد، طبیعتا با اتصال چندین دستگاه به مودم و استفاده از اینترنت، سرعت وای‌فای به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در این میان نباید اهمیت شلوغی کانال‌های وای‌فای را از قلم بیندازیم. این موضوع بیشتر برای دستگاه‌های مبتنی بر باند ۲.۴ گیگاهرتز اتفاق می‌افتد و در صورت بهره‌گیری از باند ۵ گیگاهرتز معمولا چندان با این مشکل روبرو نمی‌شوید. اما در هر صورت اگر در یک آپارتمان یا مناطق مسکونی با تراکم بالا زندگی می‌کنید، بهتر است با استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوصی که برای این موضوع ارائه شده، این مشکل را برطرف کنید.

افزایش برد سیگنال وای‌فای با دستگاه‌های تقویت‌کننده

دستگاه‌های وای‌فای اکستندر (Wi-Fi extenders) که معمولا از آن‌ها به عنوان رنج اکستندر (Range Extender) هم یاد می‌شود، با دریافت اینترنت از مودم و انتشار دوباره‌ی آن به نقاط دورتر، شبکه‌ی وای‌فای را گسترش و تقویت می‌کند. با توجه به نحوه‌ی عملکرد وای‌فای و چگونگی اتصال اکستندرها به روتر اصلی، هر گجتی که به اکستندر وصل می‌شود پهنای باند را کاهش می‌دهد. البته اگر فشار زیادی به اینترنت وارد نمی‌کنید، چنین مشکلی را احساس نخواهید کرد.اما به طور کلی بیشتر این دستگاه‌ها علاوه بر کاهش پهنای باند، لگ یا همان تاخیر در شبکه ایجاد می‌کنند و از سوی دیگر اگر از بین مدل‌های ارزان‌قیمت دست به خرید زده باشید، نمی‌توانند از تعداد زیادی دستگاه پشتیبانی کنند. همچنین در صورت استفاده از برخی از این دستگاه‌ها، ممکن است مرتبا با قطعی شبکه وای‌فای روبرو شوید. بنابراین به طور کلی بهتر است به جای خرید این نوع دستگاه‌ها، بودجه‌ی خود را برای خرید مودم بهتر با برد سیگنال وای‌فای وسیع‌تر هزینه کنید.

خرید تقویت‌کننده WiFi 

 


مودم روتر +ADSL2 تی پی-لینک مدل TD-W8961N_V4

این مودم روتر مدت‌هاست که در صدر فهرست  وزن بدنه‌ی مودم به ۳۵۰ گرم می‌رسد و از طراحی جذابی بهره می‌برد. این مودم از فقط فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند و در بدنه‌ی آن ۴ پورت اترنت RJ-45 دیده می‌شود. از نظر آنتن هم باید بگوییم که با خرید این محصول می‌توانید از دو آنتن Omni Directional بهره ببرید که طبق بررسی‌های صورت گرفته از نظر برد سیگنال وای‌فای حرف زیادی برای گفتن دارد.

 

خرید مودم روتر +ADSL2 تی پی-لینک مدل TD-W8961N_V4

 


مودم روتر ADSL2 Plus بی‌سیم N300 دی-لینک مدل DSL-2750U

شرکت دی-لینک یکی دیگر از شرکت‌های مشهور در زمینه‌ی تجهیزات شبکه محسوب می‌شود که کاربران ایرانی به خوبی با محصولات این شرکت آشنا هستند. این مودم به دلیل کیفیت بالا و قیمت مناسبی که دارد، در بازار ایران مورد توجه گسترده‌ای قرار گرفته است. در کنار پشتیبانی از ADSL 2، از استاندارد  +ADSL 2 هم پشتیبانی می‌کند. بدنه‌ی آن ۶۳۰ گرم وزن دارد و بنابراین نسبتا سنگین محسوب می‌شود. در بخش پشتی به غیر از وجود ۴ پورت پورت اترنت RJ-45، باید به وجود یک پورت USB هم اشاره کنیم که برای مثلا ارسال فایل‌های موجود در یک فلش مموری یا اشتراک‌گذاری یک پرینتر به صورت بی‌سیم و دیگر کارهای این‌چنینی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. گفتنی است این مودم فقط از فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند.

 

خرید مودم روتر ADSL2 Plus بی‌سیم N300 دی-لینک مدل DSL-2750U 

 


مودم روتر ADSL2 Plus بی سیم یوتل مدل A154

یوتل که یک برند ایرانی است، در چند سال گذشته مودم‌های مختلفی را راهی بازار کرده که این مودم‌ها در کل قیمت پایین و کیفیت مناسبی دارند . حداکثر سرعت دانلود با این مودم به ۲۴ مگابیت در ثانیه می‌رسد و بنابراین اگر اینترنت شما سرعت بالاتری دارد، بهتر است یک مودم گران‌تر خریداری کنید. در بدنه به غیر از ۴ پورت اترنت، یک آنتن وای‌فای هم دیده می‌شود. روی هم رفته یک مودم استاندارد محسوب می‌شود که برای سرعت زیر ۲۴ مگابیت در ثانیه گزینه‌ی مناسبی است.

خرید مودم روتر ADSL2 Plus بی سیم یوتل مدل A154 

 


مودم روتر VDSL/ADSL تی پی-لینک مدل TD-W9960-v1.20

اگر به اینترنت VDSL دسترسی دارید، پس باید از مودم مخصوص این فناوری استفاده کنید تا بتوانید از حداکثر سرعت ممکن بهره‌مند شوید. به زبان ساده VDSL از نظر ساختاری شباهت زیادی به ADSL دارد ولی سرعت بسیار بیشتری را به ارمغان می‌آورد. این مودم دارای دو آنتن وای‌فای است و محدوده‌ی وسیعی را پوشش می‌دهد. با بهره‌گیری از این مودم و در صورت پشتیبانی اینترنت شما، با حداکثر سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه روبرو می‌شوید. مانند بیشتر مودم‌ها، در بدنه‌ی آن ۴ پورت لن دیده می‌شود و البته صرفا از فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند.

خرید مودم روتر VDSL/ADSL تی پی-لینک مدل TD-W9960-v1.20 

 


مودم روتر بی سیم ADSL2 Plus و VDSL2 دی لینک مدل DSL-224 NEW

این هم یکی دیگر از مودم‌های پرفروش سازگار با استاندارد VDSL محسوب می‌شود. در همان نگاه اول طراحی جذاب این مودم توجه را جلب می‌کند و از حداکثر سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند. به لطف قرارگیری دو آنتن وای‌فای، از نظر برد سیگنال وای‌فای با مشکل خاصی روبرو نمی‌شوید و در کنار وای‌فای می‌توانید از ۴ پورت اترنت هم بهره ببرید. بنابراین اگر به دنبال خرید مودم VDSL با طراحی جذابی هستید، خرید این مودم را در نظر بگیرید.

خرید مودم روتر بی سیم ADSL2 Plus و VDSL2 دی لینک مدل DSL-224 NEW 

 


مودم روتر VDSL/ADSL تی پی-لینک مدل Archer VR300

همین ابتدا باید بگوییم که این مودم نسبت به رقبای معرفی شده به طور قابل توجهی گران‌تر است ولی در عوض حرف بیشتری برای گفتن دارد. این مودم از ADSL و VDSL پشتیبانی می‌کند و در این میان باید بگوییم که با استفاده از آن می‌توانید در کنار فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز از فرکانس ۵ گیگاهرتز هم بهره‌مند شوید. به بدنه‌ی آن ۴ آنتن وای‌فای وصل شده و بنابراین محدوده‌ی بسیار بزرگی را پوشش می‌دهد. بنابراین اگر به دنبال خرید مودم مناسب برای محدوده‌های بزرگ هستید و کیفیت و امکانات مودم هم اهمیت زیادی برای شما دارد، خرید این مدل را توصیه می‌کنیم.

خرید مودم روتر VDSL/ADSL تی پی-لینک مدل Archer VR300

 


مودم روتر ADSL2 Plus بی سیم N300 دی-لینک مدل DSL-124 New

در نهایت باید به این مودم بپردازیم که در همان نگاه اول، بدنه‌ی کوچک و جمع‌و‌جور آن توجه را جلب می‌کند. این مودم توسط شرکت D-Link ساخته شده که نیازی به معرفی ندارد. وزن بدنه آن فقط ۱۴۵ گرم است و صرفا از فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند. البته به خاطر داشته باشید که این مودم از VDSL پشتیبانی نمی‌کند و صرفا برای ADSL می‌توانید از آن بهره ببرید. روی هم رفته کاربرانی که به دنبال خرید مودم بسیار کوچکی هستند، بهتر است این مدل را هم در بین گزینه‌های مدنظر خود قرار دهند.

خرید مودم روتر ADSL2 Plus بی سیم N300 دی-لینک مدل DSL-124 New 

 


مودم روتر +ADSL2 تی پی-لینک مدل TD-W8961N_V4

مودم روتر +ADSL2 تی پی-لینک مدل TD-W8961N_V4 محصولی با دو آنتن Omni Directional ثابت است که بر روی آن دکمه‌های خاموش/روشن، ریست یا همان بازگشت به تنظیمات اولیه و WPS به منظور حفظ امنیت داده‌های کاربران تعبیه شده است.

محدوده‌ی فرکانس این کالای خوش ساخت و اقتصادی ۲.۴ تا ۲.۴۸۳۵ گیگاهرتز و دارای یک عدد پورت RJ-11 و چهار پورت RJ-45 است. این محصول دارای دو عدد آنتن از نوع Omni Directional برای ارائه‌ی خدمات بهتر است. استانداردهای بی‌سیم در این کالا شامل IEEE 802.11n ،۸۰۲.۱۱ g ،۸۰۲.۱۱ b است و از پروتکل‌های ADSL 2 و +ADSL 2 هم پیروی می‌کند. در حالت کلی این نوع مودم محصولی کاملا به صرفه است که ارزش خرید بالایی با توجه به خدمات آن دارد.

مشاهده محصول

 


مودم روتر بی سیم ADSL2 Plus و VDSL2 دی لینک مدل DSL-224 NEW

مودم روتر بی سیم ADSL2 Plus و VDSL2 دی لینک مدل DSL-224 NEW محصولی با طراحی مناسب، کم جا و با قیمت مقرون‌به‌صرفه است که همراه با دو عدد آنتن، سرعت مناسبی را برای کاربران ایجاد می‌کند. وزن این کالا حدودا ۲۱۵ گرم، یک پورت RJ-11، چهار عدد پورت اترنت RJ-45 و یک پورت اترنت RJ-45 WAN/LAN است.فرکانس قابل پشتیبانی برای این مدل در حدود ۲.۴ گیگاهرتز و قدرت انتقال آن در حالت ۱۷a برابر با ۱۰۰/ ۵۰ Mbps و در حالت ۳۰a برابر با ۱۰۰/۱۰۰ Mbps است. جالب است بدانید که این مودم با سیستم‌عامل‌های Windows 10/8/7/Xp SP3, Mac OS X 10.4 سازگار و درگاه‌های ارتباطی آن RJ45 Ethernet ،RJ-45 WAN/LAN و RJ11 است.لازم به ذکر است که نشانگرهای LED این مودم شامل Power، نشانگر DSL، نشانگر Internet، نشانگر WLAN، نشانگرهای LAN و WPS است. علاوه بر این و در کنار این امکانات کامل، این مدل دارای دکمه‌های خاموش/روشن، ریست و WPS به منظور حفظ امنیت داده‌های کاربران است.

مشاهده محصول 

 


مودم ۴G قابل حمل نزتک مدل NZT-77

اگر به دنبال دستگاهی قابل حمل، سبک و کاملا کاربردی هستید، مودم ۴G قابل حمل نزتک مدل NZT-77 می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. این مودم در ابعاد جمع‌وجور طراحی و تولید شده است و از یک نمایشگر برای مشخص کردن وضعیت شبکه، میزان باتری و دیگر تنظیمات دستگاه استفاده می‌کند. در قسمت پایین دستگاه یک درگاه micro USB قرار گرفته است و در قسمت زیر آن یک باتری با ظرفیت ۲۰۰۰ میلی‌آمپر بر ساعت جا گرفته است.لازم به ذکر است که به‌منظور ایجاد بالاترین سرعت و راحتی در استفاده از باتری لیتیوم یونی در آن استفاده شده است و می‌تواند تا ۴ ساعت اتصال ۴G کاربر را همراهی کند. در همین راستا جالب است بدانید که با جدا کردن این باتری از مودم، دسترسی به دو درگاه برای قرار دادن سیم‌کارت‌هایی با سایز اصلی و سایز میکرو امکان‌پذیر می‌شود.

NZT-77C با استفاده از یک سیم‌کارت و پشتیبانی از استاندارد cat4 شبکه ۴G می‌تواند اینترنت با سرعت بالا را در اختیار شما قرار دهد. حداکثر سرعت دریافت و ارسال داده در آن به ترتیب برابر با ۱۵۰ و ۵۰ مگابیت بر ثانیه است. همچنین جالب است بدانید که این مودم می‌تواند از اتصال ۱۰ کاربر به‌طور هم‌زمان پشتیبانی کند. این موضوع باعث می‌شود که نه‌تنها شما بلکه دوستان یا خانواده‌تان هم بتوانند به آن متصل شوند.مودم نزتک مدل NZT-77C یک انتخاب خوب (سرعت دانلود تا ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه و سرعت آپلود تا ۵۰ مگابایت بر ثانیه) برای افرادی است که بیشتر زمان خود را بیرون از منزل سپری می‌کنند. هم‌چنین در محل کار خود به‌راحتی می‌توانید اینترنت را بین ۱۰ نفر از دوستانتان به اشتراک بگذارید و تا ۴ ساعت از سرعت بالای شبکه ۴G لذت ببرید. ابعاد کوچک و وزن کم این محصول این امکان را به شما می‌دهد تا به‌راحتی روی میزتان بدون اشغال کردن فضای خاصی قرار داده شود.

مشاهده محصول

 


مودم ۴G/TD-LTE ایرانسل مدل TF-i60 H1

مودم ۴G/TD-LTE مدل TF-i60 H1 محصولی از ایرانسل (Irancell) است که به نمایندگی از برند «هوآوی» (Huawei) این مودم را در ایران عرضه کرده‌ است. مودم TF-i60 H1 می‌تواند از شبکه‌های نسل ۴ و ۴.۵ تلفن همراه پشتیبانی کند و در کنار آن از سیم‌کارت‌های معمولی (FD) و TD-LTE هم استفاده می‌کند. یک پورت WAN در این مودم وجود دارد که امکان دریافت اینترنت از دستگاه‌های دیگر و به اشتراک‌گذاری آن از طریق شبکه‌ی بی‌سیم TF-i60 H1 را امکان‌پذیر می‌کند.به طور کلی پشتیبانی هم‌زمان از ۴ عدد SSID از قابلیت‌های بسیار خوب این دستگاه است. کاربر مودم TF-i60 H1 می‌تواند بنا‌بر نیاز خود تا ۴ شبکه‌ی بی‌سیم مستقل را ایجاد کند و هر شبکه‌ را در اختیار گروه خاصی از کاربران قرار دهد. تا ۳۲ کاربر می‌توانند به صورت هم‌زمان به وای‌فای ایجادشده توسط مودم TF-i60 H1 وصل شوند؛ به این معنی که می‌توان برای مصارف اداری و تجاری در شرکت‌های کوچک تا متوسط هم از TF-i60 H1 استفاده کرد. سرعن دانلود داده‌ها در این محصول ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه و نوع آنتن آن MIMO 4×۴ است. همراه با مودم، یک پکیج سیم‌کارت دوقلو ارائه می‌شود. البته در هنگام خرید لطفاً به این نکته توجه کنید که مبلغ پرداختی در خرید فقط هزینه مودم و سیم‌کارت است و برای فعال‌سازی و ثبت‌نام مودم باید هزینه‌ای جداگانه پرداخت شود.

مشاهده محصول 

 


مودم روتر ADSL2 Plus بی‌ سیم N300 دی-لینک مدل DSL-2740U

مودم روتر ADSL2 Plus بی‌ سیم N300 دی-لینک مدل DSL-2740U یک مودم روتر بی‌سیم است که با به‌کارگیری درگاه یکپارچه‌ی پرسرعت +ADSL2 به اینترنت متصل می‌شود و سرعت دانلود ۲۴ مگابیت در ثانیه و آپلود ۱ مگابیت در ثانیه را برای شما فراهم می‌کند و شما می‌توانید اینترنت خود را با کامپیوترها و دیگر دستگاه‌های درون شبکه به اشتراک بگذارید. دی‌لینک ۲۷۴۰u یک محصول قابل اطمینان و مقرون‌به‌صرفه است که عملکرد بسیار خوبی دارد و برای استفاده در منزل یا در دفاتر کوچک و معمولی ایدئال است؛ همچنین قادر است بستری امن و مطمئن را با به‌کارگیری فایروال و کیفیت سرویس (QoS) که شامل حفاظت فایروال، کنترل دسترسی کاربر، استاندارد امنیت بی‌سیم WPA/WPA2 و سیستم الویت‌بندی انتقال‌داده‌هاست، برای ارتباطات صوتی، دانلود فایل و انجام بازی‌های رایانه‌ای روی اینترنت برای شما فراهم سازد.

مشاهده محصول

 


مودم روتر ADSL2 Plus بی سیم N300 دی-لینک مدل DSL-124 New

مودم روتر ADSL2 Plus بی سیم N300 دی-لینک مدل DSL-124 New یک دستگاه خانگی با قیمتی کاملا اقتصادی است که می‌تواند نیازهای شما را به بهترین شکل برطرف کند. این محصول که با نام تجاری D-LINK DSL-124 New ADSL2+ Wireless N300 Modem Router و توسط شرکت D-LINK به بازار عرضه شده است، دستگاهی است که علاپه بر خدمات اتصال، داده‌های اینترنتی را در شبکه مسیریابی می‌کند. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های مودم قابل حمل دی لینک DSL-124 می‌توان به وزن ۱۴۵ گرمی، قدرت انتقال داده‌ی ۱۷.۶ dBm، فرکانس قابل پشتیبانی ۲.۴ گیگاهرتز، یک عدد پورت RJ-11 و ۴ عدد اترنت RJ-45 اشاره کرد. لازم به ذکر است که این نوع مودم روتر قابلیت انتباق با همه‌ی سیستم‌عامل‌ها را دارد و می‌تواند محصولی اقتصادی و کارا برای شما باشد.

مشاهده محصول 

 


مودم روتر VDSL/ADSL تی پی-لینک مدل TD-960-v1.20

شرکت نام آشنای «تی‌پی-لینک» (TP-Link)، با ساخت و ارائه‌ی مودم روتر VDSL/ADSL مدل TD-960-v1.20 محصولی با طراحی خاص (۵۶۲ گرم) را به بازار عرضه کرده است که علاوه بر قیمت کاملا معقول به زیبایی آن نیز توجه شده است. این دستگاه اینترنت VDSL/ADSL را به‌صورت بی‌سیم به اشتراک می‌گذارد و با بهره‌وری بیشتر، قدرت و امنیت بالاتری را ارائه می‌کند. مودم روتر تی پی لینک، دارای ۲ عدد آنتن خارجی قوی است که عملکرد بی‌سیم عالی با سیگنال پایدار در تمامی جهات و سرعت بالا در فواصل بیشتر را به ارمغان می‌آورد.فناوری VDSL2 در این دستگاه سرعت حداکثر ۱۰۰ مگابیت در ثانیه‌ای را به طور همزمان برای دانلود ارائه می‌دهد. پورت DSL تعبیه شده در دستگاه از تمام اتصالات استاندارد DSL پشتیبانی می‌کند و با اغلب ISP ها سازگاری دارد. لازم به ذکر است که این مدل با VDSL2, ADSL2+, ADSL2 و ADSL هم سازگاری دارد همچنین سرعت وایرلس آن در حدود ۳۰۰ مگابیت در ثانیه، فرکانس باند آن ۲.۴ گیگاهرتز و پورت‌های LAN آن چهار مگابیتی است. از طرفی لازم به ذکر است که این دستگاه دارای یک عدد پورت اترنت RJ-45 WAN، یک پورت RJ-11 و یک پورت RJ-45 است.جالب است بدانید که اینترفیس وب بیس و اپلیکیشن موبایلی پرقدرت Tether قابلیت تنظیم سریع و راحت این نوع مودم روتر را امکان‌پذیر می‌کند. همچنین با نصب اپلیکیشن Tether روی دیوایس‌های iOS و اندرویدی می‌توان به تنظیماتی مانند میزان دسترسی و کنترل والدین دسترسی پیدا کرد. مودم روتر TD-W9960 V1 تی‌پی‌-لینک نگرانی شما را از بابت مشکلاتی که شاید از اتصال چند دستگاه به طور هم‌زمان در یک شبکه چندرسانه‌ای خانگی به وجود آید، از بین می‌برد و به‌راحتی در هر نقطه از خانه یا دفترکار قابل استفاده است.

مشاهده محصول 

 


مودم LTE USB زد تی ای مدل MF79U

مودم LTE USB زد تی ای مدل MF79U محصولی با بدنه‌ی پلاستیکی است که علاوه بر سبکی (۳۵ گرم) از اندازه‌ی کوچکی (طول این محصول ۱۰ سانتی‌متر است) برخوردار است. جالب است بدانید که به دلیل استفاده از پلاستیک مات در تولید این نوع کالا اثر انگشت روی مودم جذب نخواهد شد. با برداشتن درب موجود در قسمت پشت این مودم می توان به شیار سیم کارت و شیار کارت حافظه MicroSD دسترسی پیدا کرد.این مودم از تکنولوژی اینترنت نسل چهارم بهره می‌برد که استفاده از اینترنت GPRS را بر روی لپ‌تاپ و کامپیوترهای خانگی میسر می‌سازد. به وسیله این محصول شما می‌توانید تنها با یک سیم کارت که سرویس GPRS بر روی آن فعال است، به اینترنت متصل شوید. بر روی این مودم دو نشانگر LED قرار گرفته است که اتصال وای‌فای و GPRS دستگاه را نشان می‌دهد. همچنین این محصول با داشتن ورودی کارت حافظه microSD می‌تواند در جابجایی اطلاعات به شما کمک زیادی کند و در عین حال از تمامی اپراتور‌های سیمکارت LTE پشتیبانی کند. در کل این مودم محصولی است که می‌تواند تا حد زیادی درگیری‌های شما در زمینه‌ی استفاده از هات اسپات و عدم آنتن‌دهی خطوط را بر طرف کند و خدمات اینترنتی خوبی را به شما ارائه دهد.

مشاهده محصول

 


مودم ۳G/4G دی-لینک مدل M920

مودم ۳G/4G دی-لینک مدل M920 محصولی با قابلیت پشتیبانی از حالت‌های بی‌سیم و باسیم و رابط‌های RJ-45 WAN/LAN است که می‌تواند تجربه‌ی کاربری مناسبی را به شما ارائه دهد. این کالا دارای یک درگاه برای نصب سیم‎کارت است که می‌تواند از سیم‌کارت تمام اپراتورها استفاده کند. در کنار شیار سیم‌کارت، چهار درگاه LAN وجود دارد که می‌توان از آن برای اتصال باسیم ابزارها به شبکه بی‌سیم استفاده کرد. همچنین برای این دستگاه چهار عدد آنتن در نظر گرفته شده است که دوتای آن‌ها برای اتصال آنتن‌های ۳G/4G است و دو تای دیگر برای آنتن‌های شبکه‌ی وای‌فای هستند.از طرفی در قسمت پشت روتر DWR-M920 کلیدهای WPS و Reset و کلید روشن و خاموش قرار گرفته است که کار با این مودم را پیچیدگی به دور می‌کند. سرعت انتقال داده در این مدل تا ۱۵۰ مگابایت است و با برق شهری کار می‌کند. لازم به ذکر است که این مودم برای اغلب کارهای روزمره محصولی مناسب و خوش‌قیمت به حساب می‌آید.

مشاهده محصول 

 


مودم روتر ۴G LTE بی سیم N300 تی پی-لینک مدل TL-MR6400

مودم روتر ۴G LTE بی سیم N300 مدل TL-MR6400 یک محصول با عملکرد عالی از شرکت تیپی لینک است که تنها با قرار دادن یک سیم کارت نسل چهارم (۴G) در آن می‌توانید از اینترنت پرسرعت آن استفاده کنید. این مودم روتر از دو آنتن ۲.۴ گیگاهرتزی داخلی برای ایجاد شبکه Wi-Fi و دو عدد آنتن بیرونی برای اتصال به آنتن‌های BTS اپراتور استفاده کرده است که با این ترکیب، می‌تواند اینترنت سیم‌کارت شما را به صورت بی‌سیم در محیط اطراف‌تان به بهترین شکل پشتیبانی کند.در پنل پشتی مودم روتر، چهار عدد پورت LAN از نوع ۱۰/۱۰۰ مگابیتی وجود دارد که یکی از آن‌ها پورت LAN/WAN است. این پورت به شما کمک می‌کند دستگاه‌هایی از قبیل مودم کابلی (فاقد قابلیت وایرلس‌) را به این دستگاه جدید وصل کنید. سرعت انتقال داده‌ها در این مودم تا ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه در حالت ۲.۴ گیگاهرتز است که میزان بالایی از انتقال داده به حساب می‌آید. همچنین این کالا از تمامی سیستم‌عامل‌ها در کنار قابلیت QoS و انواع قابلیت‌های مدیریتی، پشتیبانی می‌کند.در پایان باید تاکید کرد که بدون شک مودم ۴G تیپی-لینک مدل MR6400 یک محصول نیمه حرفه‌ای است که درواقع نسخه‌ی ساده شده‌ی Archer MR200 از همین برند است. تفاوت اصلی این دو مدل، پشتیبانی از شبکه بی‌سیم ۵ گیگاهرتز و استاندارد IEEE 802.11ac در مدل Archer MR200 است که در مدل MR6400 به شبکه ۲.۴ گیگاهرتز و استاندارد IEEE 802.11n تقلیل پیدا کرده‌ است.

مشاهده محصول

 


سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، با وجود اینکه در ایران بسیاری از کاربران از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند، اما واقعیت این است که اینترنت ADSL بسیار به‌صرفه‌تر محسوب می‌شود. بنابراین اگر حجم بالایی از اینترنت را مصرف می‌کنید، توصیه می‌کنیم از خدمات یکی از شرکت‌های ارائه‌‌دهنده‌ی سرویس‌های ADSL بهره‌مند شوید و با استفاده از مودم مناسب، برای استفاده از اینترنت با تجربه‌ی خوبی روبرو شوید.

logo-samandehi