دوشنبه، 29 دی 93 - 04:18

Dr. Keyvan Karkouti, Deputy Anesthesiologist-in-Chief, Toronto General Hospital

پژوهشگر ایرانی دانشگاه تورنتو، هدایت تیمی از محققان را بر عهده دارد که با استفاده از تکنولوژی های جدید پزشکی، هدر رفتن خون در حین اعمال جراحی طولانی و پیچیده را به کمترین میزان خواهند رساند.دکتر کیوان کرکوتی محقق ایرانی دپارتمان بیهوشی و درد بیمارستان دانشگاه تورنتو، به کمک تیم پژوهشی زیر نظرش توانسته دستگاهی بسازد که از هدررفتن خون در حین عمل های جراحی جلوگیری می کند.

از قابلیت های مهم این دستگاه، کنترل دقیق توانایی بدن در شکل دهی لخته های خونی به حساب می آید. این ابزار هم اکنون در ۱۲ بیمارستان سراسر کانادا به آزمایش گذاشته شده  تا مشخص گردد که چه میزان در حفظ خون در اتاق های جراحی کمک می کند.

دستگاه یاد شده ROTEM نام دارد. نسخه قبلی یک ساعت زمان می برد تا تشخیص دهد که گروه خونی در حال تزریق به بدن بیمار، پس زده می شود. اما دستگاه تازه ابداع شده این عمل را بین ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام می دهد.

تیم های جراحی با بهره گیری از این فناوری به درستی تشخیص می دهند که چه محصولات خونی (سلول های قرمز خون – پلاکت – پلاسما) برای تزریق به بیمار مورد نیاز است.

در حال حاضر انجام عمل های جراحی به ویژه آن دسته از جراحی هایی که با قلب و رگ های خونی سر و کار دارد، با هدر رفتن خون زیادی همراه بوده که این مساله می تواند سلامتی بیمار را به خطر بیاندازد. همچنین بازپس زده شدن خون و گروه های خونی که به بیمار در حین انجام عمل تزریق می شود، فرآیند جراحی را پیچیده تر می کند.

این چالش موجب شده تا در سال های گذشته تلاش های زیادی جهت ارائه فناوری های نوین پزشکی با هدف کاهش حجم خون از دست رفته در اتاق های جراحی انجام شود.

logo-samandehi