شنبه، 11 بهمن 93 - 07:29

تولید محتوا

وزارت ارتباطات به منظور توسعه محتوا و خدمات بومی در فضای مجازی، از اقدام های صورت گرفته در این بخش در قالب وام های کم بهره وجوه اداره شده، حمایت می کند.
مهندس خسرو سلجوقی، عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و رییس کارگروه تخصصی تولید و توسعه محتوا و خدمات وجوه اداره شده ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: وام با سود و کارمزد یارانه‌ای و با نرخ‌های پایین پرداخت می‌شود و زمان استراحت و دوره بازپرداخت مناسب و متناسب با هر پروژه تعیین خواهد شد و این نرخ‌ها به تصویب کارگروه وجوه اداره شده وزارت ارتباطات رسیده و روی وبگاه رسمی وزارتخانه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: فرایند پرداخت تسهیلات به‌صورت مرحله‌ای و ثبت‌نام در آن از بیستم دی‌ماه آغاز و تا پانزدهم بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.
رییس کارگروه تخصصی تولید و توسعه محتوا و خدمات وجوه اداره شده با بیان این مطلب که این تسهیلات در چهار رسته سخت‌افزار، نرم‌افزار، امنیت و محتوی و خدمات پرداخت می‌شود تصریح کرد: در هر رسته تخصصی فعالان حوزه های ” تحقیق و توسعه”، ” توسعه کسب‌وکار” و ” صادرکنندگان محصولات و خدمات” آن بخش می توانند ثبت نام کنند.
وی خاطر نشان کرد: متقاضيان تسهيلات در حوزه” تحقیق و توسعه” مي­بايست ضمن معرفي محصول قبلي و مستندات بهره­برداري آن در بازار، پيشنهاد فني خود براي ارتقای محصول را در قالب يك طرح تحقيقاتي ارائه کنند. ارزيابي­هاي مرحله­اي بر مبناي طرح ارائه‌شده صورت خواهد گرفت. در این گروه کمترین میزان نرخ سود و کارمزد در نظر گرفته‌شده است.
وی ادامه داد: در حوزه “توسعه کسب‌وکار” می بایست طرح تجاري خود را براي گسترش کسب‌وکار را ارائه و ميزان توسعه مالي و حجم نيروي انساني شركت را به‌دقت مشخص کنند.
وی با بیان این مطلب که در این حوزه ارزيابي هاي مرحله اي بر مبناي طرح کسب‌وکار ارائه‌شده صورت خواهد گرفت، تاکید کرد: همچنین در این گروه با هدف کمك به سرمايه در گردش با هدف جلوگيري از آثار سوء مالي ناشی از اطاله زمان پرداخت قراردادهاي فعال شركتها پرداخت مي شود صرفاً به دارندگان قراردادهاي فعال اعطا مي شود و براي تقاضاي تسهيلات مي بايد قرارداد امضاء شده ارائه شود.
عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص گروه سوم نیز گفت: صادرکنندگان محصولات و خدمات در زمینه فناوری ارتباطات و اطلاعات می بایست اسناد صادراتی را ارائه دهند تا بر اساس آن وام دریافت کنند.
وی در خصوص نوع ضمانت‌نامه‌های این تسهیلات خاطرنشان کرد: هرچند ضمانت‌نامه‌های سهل‌تری مانند سفته، خود طرح نیز برای این وام‌ها در نظر گرفته‌شده است لیکن با هدف اطمینان از برگشت این تسهیلات فرمولی تحت عنوان توان مالی تعیین‌شده است تا وام بیش از نسبت‌های تعیین‌شده در توان مالی پرداخت نشود.
رییس کارگروه تخصصی تولید و توسعه محتوا و خدمات وجوه اداره در پاسخ به این سوال که توان مالی برای شرکت ها چگونه محاسبه می شود اظهار داشت: توان مالی برای شرکت‌ها از میزان مالیات پرداخت‌شده و هزینه بیمه پرداختی بابت نیروی انسانی با ضریب چهار محاسبه می شود که این اعداد بر اساس اسناد اظهارنامه مالیاتی و لیستهای بیمه بررسی خواهد شد.
وی با بیان این مطلب که با توجه به محدودیت منابع، سقف وام پرداختی به هر متقاضی بیش از سه میلیارد تومان نخواهد بود افزود: با توجه به گسترده بودن بازار و نو بودن فعالیت ها در حوزه تولید و توسعه محتوا و خدمات و با توجه به نیاز کشور به توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای بازار بزرگ‌تری برای این بخش فراهم می باشد که به نظر می رسد می تواند حجم بیشتری از تسهیلات را به خود اختصاص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi