پنجشنبه، 22 آبان 99 - 07:19

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

 

برای چندمین مرتبه، پورتال‌های رسمی سازمان‌های دولتی ایران؛ مورد هدف هکرها قرار گرفتند. روز گذشته اعلام شد که سایت رسمی رصد و پایش دولت الکترونیک به نشانی (e-monitor.ito.gov.ir) توسط هکرها مورد حمله قرار گرفت و از دسترس خارج شده است. این سایت توسط وزارت ارتباطات راه‌اندازی شده و گزارش روند رشد و پیشرفت‌ها از تمامی دستگا‌ه‌ها در جهت اجرای طرح دولت الکترونیک در آن قرار می‌گیرد.

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در این باره اعلام کرد: هکرها فقط توانستند صفحه اصلی سایت را از دسترس خارج کنند و به دیتاها و اطلاعات آن دسترسی پیدا نکردند. از طرفی ابوالقاسم صادقی، معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز اعلام کرد: این سایت یک سامانه قدیمی بوده و دیتاهای مهمی در آن وجود نداشت، اکثر اطلاعات این سایت در گذشته در قالب گزارش به مردم اعلام شده بود.

این اتفاق در حالی رخ داد که طی یک سال اخیر، چندین مورد حمله سایبری موفق به زیرساخت‌های دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی مختلف انجام شد که روند رو به رشد این حملات سایبری نگران کننده است. در ابتدای سال شاهد حمله سایبری به سازمان بنادر و کشتیرانی، وزارت راه وشهرسازی و بندر شهید رجایی بودیم.

حدود یک ماه پیش نیز یک حمله سایبری گسترده به دو سازمان دولتی مهم رخ داد، ابوالقاسم صادقی در مورد حملات سایبری یک ماه پیش گفته بود: وقتی حمله‌ای رخ می‌دهد نمی‌توانیم بگوییم که اتفاقی نیفتاده است. اما مهم‌ترین مسئله در برخورد با چنین حملاتی، واکنش سریع، هماهنگی و انسجام میان دستگاه‌های امنیتی مربوطه برای مقابله با این اتفاق است تا آسیب‌ها را به حداقل برسانیم که همین اتفاق نیز رخ داد.

آن طور که از شواهد و قرائن مشخص است، ایران نمی‌تواند به طور کامل از زیرساخت‌های اینترنتی خود محافظت کند، البته تاکنون حمله سایبری موفق به دستگاه‌های حساس نظامی و امنیتی در ایران تایید نشده ولی بسیاری از سایت‌های دولتی طعمه هکرها بوده‌اند و تعداد این حملات در حال افزایش است. باید دید وزارت ارتباطات و آذری جهرمی در روزهای پایانی دولت دوازدهم، فکری برای مقابله با این حملات دارند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi