یکشنبه، 09 شهریور 93 - 08:06

 

چهار روز قبل اینستاگرام اپلیکیشن جدیدی را برای دستگاه‌های  iOS عرضه کرد که بی شک یکی از مهمترین اپلیکیشن‌های فیلمبرداری با موبایل محسوب می‌شود. Hyperlapse که به نوعی یادآور تکنیک قدیمی تایم‌لپس در فیلمبرداری سینمایی ( برای ایجاد حرکات سریع ) است به کاربران اجازه می‌دهد که با موبایل خود کلیپ‌های فوق‌العاده‌ای را با این تکنیک بسازند. این تکنیک سال‌هاست در سینما وتلویزیون باعث ایجاد افکت‌های تصویری جذابی از حرکات سریع آدم‌ها، ماشین‌ها و یا ابرها و … می‌شود.

Hyperlapse

در واقع تکنیک تایم لپس تغییر در تعداد فریم‌های عکاسی/فیلمبرداری شده است به این شکل که مثلا با سرعت عکاسی هر ثانیه یک عکس و پخش آن به صورت ۳۰ فریم بر ثانیه ( در سینما ۲۴ فریم بر ثانیه) می‌توان تصاویری تولید کرد که به نوعی زمان شکن بوده و سرعت بیشتری از حد عادی دارند. تا پیش از ارایه اپلیکیشن Hyperlapse هم برخی اپلیکیشن‌ها تکنیک تایم‌لپس را روی گوشی‌های موبایل آورده بودند اما واقعیت این است که اینستاگرام چنان با قدرت در مسیر وارد شده که عملا گویی شروعی در این عرصه است. تصاویر تولید شده توسط Hyperlapse به شکل فوق‌العاده‌ای دارای وضوح بالا و ثبات هستند. این ثبات تصویر تاثیر بسیار زیادی در خروجی کار دارد چراکه بزرگترین مشکل این تصاویر لرزش فراوان دست به خصوص برای کاربران موبایل است.

در صنعت سینما این مشکل عموم با گذاشتن دوربین روی سه پایه حل شده اما حالا به لطف پیشرفت‌های نرم‌افزاری ثبات تصویر در این اپلکیشن آنقدر بالاست که بیننده متوجه روی دست بودن دوربین نمی‌شود. Hyperlapse را شاید بتوان آن روی سکه قابلیت فیلمبردای سریع دانست که هم اکنون روی اغلب گوشی‌ها از جمله آیفون ۵ اس ( با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه ) وجود دارد. هایپرلپس هم اکنون فقط برای دستگاه‌های iOS عرضه شده است.

logo-samandehi