یکشنبه، 08 اردیبهشت 92 - 08:59

clean-master

آیا شما هم با پر شدن مکرر کارت حافظه مشکل دارید؟ آیا تا بحال فرصت عکاسی از یک صحنه‌ی زیبا را به خاطر پر بودن حافظه‌ی گوشی از دست داده‌اید؟ Clean Master برنامه‌ای است که برای خالی کردن فایل‌های اضافه‌ی گوشی به آن احتیاج دارید.

این برنامه فایل‌های ذخیره شده توسط برنامه‌ها که دیگر به کار نمی‌آیند را شناسایی می‌کند. اگر با بازار کار می‌کنید احتمالاً مقدار قابل توجهی از فضای کارت حافظه‌ی شما را فایل‌های نصب برنامه‌ها که توسط بازار ذخیره شده‌اند، اشغال کرده‌اند. این فایل‌ها به این درد می‌خورند که مثلاً اگر برنامه‌ای را حذف کردید و بعداً خواستید دوباره آن را نصب کنید، احتیاج به دانلود مجدد آن نباشد. ولی اکثر کاربران به این فایل‌ها احتیاج ندارند. لذا بهتر است با Clean Master آن‌ها را شناسایی و حذف کنید.

کار مهم دیگری که این نرم‌افزار می‌کند، نمایش فایل‌های بی استفاده است. این فایل‌ها، در حقیقت فایل‌هایی است که توسط برنامه‌هایی ذخیره شده‌اند که دیگر وجود ندارند. یعنی خود برنامه حذف شده است و فایل‌های آن باقی مانده است. این فایل‌ها نیز هیچ کاربردی ندارند و بهتر است حذف شوند. Clean Master فایل‌های حجیمی که خود کاربر ذخیره کرده است را نیز نشان می‌دهد. وقتی من خودم نگاهی به این فایل‌ها انداختم یادم آمد که چندین ماه پیش چند فایل حجیم بر روی گوشی ذخیره کردم و کلاً فراموش کردم که آن‌ها هنوز بر روی کارت حافظه قرار دارند و حافظه را اشغال کرده‌اند.

در صفحه‌ی اصلی برنامه، میزان فضای اشغال شده‌ی کارت حافظه و حافظه‌ی درونی دستگاه به صورت نمودار نشان داده شده است. در این صفحه چهار گزینه وجود دارد.

clean_master1

گزینه‌ی Junk Files برای پیدا کردن و حذف کردن فایل‌های بی استفاده‌ی برنامه‌ها و فایل‌های بی استفاده‌ی خود کاربر است. فایل‌های بی استفاده‌ی خود کاربر در قسمت Residual Files نمایش داده می‌شوند.

گزینه‌ی Privacy، برنامه‌هایی که اطلاعات خصوصی از کاربر جمع‌آوری می‌کنند مثل تاریخچه مرورگر (History)، شبکه‌های اجتماعی و … را نمایش می‌دهد که کاربر می‌تواند به انتخاب خود این اطلاعات خصوصی را حذف کند.

گزینه‌ی Tasks برنامه‌هایی که هم‌اکنون باز هستند و حافظه‌ی RAM دستگاه را اشغال کرده‌اند نمایش می‌دهد. کاربر می‌تواند هر کدام از این برنامه‌ها را ببندد.

گزینه‌ی App Manager هم گزینه‌ی جالبی است. درون این گزینه سه قسمت وجود دارد. اولین قسمت که Uninstall نام دارد، برای حذف برنامه‌های اضافه است. در این قسمت تمام برنامه‌ها با اطلاعات مربوط به فضایی که اشغال کرده‌اند به نمایش در می‌آیند. حتی اگر اکنون به یک برنامه‌ی حجیم احتیاج ندارید ولی می‌دانید که در آینده به آن احتیاج پیدا می‌کنید می‌توانید با گزینه‌ی Backup فایل نصب آن را ذخیره کنید و خود برنامه را حذف کنید.

در قسمت Backup، فایل‌های نصب برنامه‌ها که درون کارت حافظه ذخیره شده‌اند به دو گروه برنامه‌های نصب شده و برنامه‌های نصب نشده تقسیم می‌شوند. هر کدام از این فایل‌ها را که بخواهید می‌توانید حذف کنید.

در قسمت Move برنامه‌هایی که می‌توانید به کارت حافظه منتقل کنید لیست می‌شوند. با انتقال برنامه‌ها به کارت حافظه، فضایی که از حافظه‌ی درونی گوشی اشغال کرده‌اند، آزاد می‌شود.

logo-samandehi