دوشنبه، 19 خرداد 93 - 03:36

استفاده از انرژی های پاک امروزه دغدغه خیلی از کشور ها است. این رویکرد علاوه بر کمک به محیط زیست می تواند برای خیلی از مردم فقیر جهان که در فقر کامل به سر می برند هم مفید باشد.در همین راستا شرکت کوکا کولا به همراه لئو برنت کلمبیا روی پروژه بیو کولر کار کردند تا نوشیدنی های خنک را برای آن قسمت هایی از جهان که آب و هوایی خیلی گرم دارند ولی منبع تغذیه دائمی ندارند، به ارمغان بیاورند.

“کوکا کولا بیو کولر” یخچالی است که برای کار کردن نیازی به انرژی الکتریکی ندارد. طراحی این خنک کننده بر پایه ی تکنولوژی کهنی است که هوا را از طریق تبخیر آب خنک می کردند. (همان تکنولوژی قدیمی نگه داشتن آب در کوزه که ایرانیان در قدیم از آن استفاده می کردند). در این حالت، هر چه هوا گرم تر شود، کارایی این خنک کننده هم بیشتر می شود.

coca cola bio cooler

بیو کولر یک وسیله مستطیلی شکل با چهار پایه و مقداری گیاه کوچک بر روی خود است.سیستم خنک کننده آن به دو صورت کار می کند. اول اینکه وقتی گیاهان آبیاری می شوند، تبخیر باعث خنک شدن اتاقک دستگاه می شود. دوم، گرمای خورشید توسط آینه نصب شده روی این وسیله جذب می شود و گاز مخصوصی را تبدیل به مایع می کند. این اثر خنک کنندگی بیشتری در مقایسه با مورد اول دارد.این پروژه از زمان ایده پردازی تا تست نهایی یک سال زمان برده و توسط لئو برنت کلمبیا به همراه مرکز بین المللی فیزیک در بوگوتا توسعه یافته و در شهر آیپیر واقع در لاگواجیرا در شمال کشور کلمبیا که یکی از داغ ترین شهر های این کشور است، ارائه شده.قبل از این، ساکنان دهکده باید مسافتی به مدت یک روز کامل را می پیمودند تا به یخ یا یک چیز خنک دسترسی پیدا کنند. بنابراین هیجان زدگی آنها از نصب بیو کولر در دهکده شان کاملا قابل درک است.

Coca-Cola-Bio-Cooler_2

ویدیوی این محصول را اینجا ببینید.

logo-samandehi