دوشنبه، 19 دی 01 - 05:50

صرافی‌های رمزارزی خبر از ابلاغ الزامات فعالیت صرافی‌ها از سوی پلیس فتا دادند. این الزامات که تقریبا یک ماه پیش به این صرافی‌ها ابلاغ شده است سازوکار فعالیت آنها را مشخص کرده است این درحالی‌است که هنوز نهاد رگولاتور صرافی‌های رمزارزی فعالیت این صرافی‌ها را رگوله نکرده‌است.محمد حکیمی، مدیرعامل رمزینکس، با اعلام خبر رونمایی از الزامات فعالیت صرافی‌های رمزارزی از سوی پلیس فتا در پنلی با عنوان «فراز و فرودهای رگولاتوری رمزارز در ایران‌‌» که در دومین رویداد ۹ ژانویه برگزار شده بود گفت: هر چند این الزامات قابلیت اجرا دارد اما برخی موارد بیان شده در این بندها تعجب‌برانگیز است. به طور مثال گفته شده که شرکتی که صرافی دارد باید تضامنی باشد.

حکیمی ادامه داد: براساس این الزامات که در مدت یک ماه باید اجرایی شود، اتباع خارجی حق فعالیت در صرافی‌های ایرانی را ندارند. پلیس فتا به صرافی‌ها اعلام کرده که وجوه نزد آن‌ها امانی است و باید به همان شکل نیز نگهداری شوند. همچنین در این الزامات آمده است که اگر پس از ارزیابی‌ها، بازبینی‌ها و تذکرات پلیس فتا، این نهاد به این نتیجه رسید که فعالیت صرافی‌ها سازگاری با روح این الزامات ندارند، از شاپرک خواهند خواست تا درگاه آنان را مسدود کنند.سعید عبادتی، مدیرعامل اکسبیتو یکی دیگر از حاضران در این پنل نیز در خصوص الزامات تعیین شده از سوی پلیس فتا گفت: در این الزامات پلیس فتا تاکید کرده است که رعایت این الزامات به معنای ارائه مجوز نیست. با این حال، اعلام شده که پلیس فتا هر زمانی که بخواهد می‌تواند وارد شرکت شود و فرآیندها را بررسی کند.

مدیرعامل رمزینکس درباره تاثیر تصمیم‌گیری‌ها برای کنترل نوسانات قیمت در بازار گفت: زمانی که بحث بازار آتی سکه مطرح بود، اعلام کردند بازار آتی سکه عامل افزایش قیمت سکه است. بازار آتی را مسدود کردند. سقف کارت به کارت و برداشت از کارت تغییر داده شد، کارتخوان‌های خارج از کشور غیرفعال شد با این هدف که نوسانات قیمت ارز کنترل شود. اما با تمام این تصمیم‌‌ها به نتیجه مورد نظر بانک مرکزی ختم نشد.حکیمی در این پنل گفت: بانک مرکزی باغبانی‌است که از هر صد درختی که کاشته، هشتادتای آن خشک شده است. حالا بحث رگولاتوری صرافی‌های رمز ارز مطرح شده است و تصمیم دارند این درخت را نیز خشک کنند.حکیمی به سقف واریز صرافی‌های رمزارزی اشاره کرد و افزود: به تازگی سقف واریز به صرافی‌های رمزارز را نیز ۲۵ میلیون تعیین کرده‌اند و حالا ببینیم روند قیمت دلار با این تصمیم تغییر خواهد کرد یا خیر.او پیشنهاد داد تا نهاد رگولاتوری به جای اینکه با تصویب نبایدها وارد این عرصه شود باید رویکردش را به سمت ایجاد اشتغال و افزایش رفاه مردم تغییر دهد.

مدیرعامل اکسبیتو در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت این شرکت در سال جاری گفت: با شکل‌گیری محدودیت‌های اینترنت فقط به دنبال فردی بودیم که با نصب فیلترشکن، زیرساخت شرکت را حفظ کند. بخش قابل توجهی از انرژی و وقت ما صرف دست‌وپنجه نرم کردن با این محدودیت‌ها شد.عبادتی با تاکید بر این که مهاجرت برای فعالان عرصه رمزارز کار راحتی‌ست گفت: اگر این جوانان هنوز در این عرصه حضور دارند، یعنی ایستادگی کرده‌اند و  اگر رگولاتوری صدای ما را نشنود به مهاجرت فکر میکنیم.در ادامه این نشست، علی جهانی، هم‌بنیانگذار بیت‌پین با اشاره به تاثیر محدودیت‌های اینترنت و واریز وجه به صرافی‌های رمزارز گفت: به نظر می‌رسد که حاکمیت فهمیده هزاران میلیارد از سرمایه مردم در بازار رمز ارز است و نمی‌توان به سادگی این حوزه را حذف کرد بنابراین با ایجاد قوانینی همچون تعیین سقف واریز ۲۵ میلیون تومانی، روی به ایجاد محدودیت و کوچک کردن این بازار آورده است تا رفته‌رفته این فضا فراموش شود.

او در پایان بیان کرد: وقتی دغدغه ما فراهم بودن اینترنت است، سخن از مسائل توسعه‌ای مانند رگولاتوری معنا ندارد.در بخش دیگری از این پنل، محمد مهدی باریده، هم‌بنیان‌گذار پی‌پینگ با انتقاد از بانک مرکزی به دلیل ایجاد محدودیت‌های گوناگون گفت: از سه ماه پیش، خدماتی که پیش‌تر به کسب‌وکارهای فعال در بازار رمزارز ارائه می‌دادیم را که پیشتر متوقف کرده بودیم، از سر گرفتیم. شش ماه ابتدایی سال بهتر از ماه‌های بعدی بود. ما نیز از محدودیت‌های اینترنت آسیب دیدیم زیرا تعداد زیادی از مشتریان ما کسب‌وکارهایی بودند که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کردند.

logo-samandehi