شنبه، 16 آذر 92 - 04:11

 

orbitouch

تا امروز تقریبا تمام کارهای کامپیوتری از طریق کیبورد و موس انجام می شود و این دو وسیله دو جزو جدا ناپذیر کامپیوترهای خانگی حساب می شوند. در حقیقت این دو ابزار برای بیش از سه دهه بعد از پیدایش کامپیوتر کارامد بوده اند اما علم ارگونومیک و صنعت بازی های کامپیوتری نیاز به لوازم جانبی پیشرفته تر و حرفه ای تری را ایجاب می کرد. بر اساس همین نیاز طی سال ها دستگاه های جانبی متفاوتی اختراع شدکه برخی از آنها با موفقیت روبرو شد و برخی نه. در زیر به چند نمونه از عجیب ترین اختراعات در این زمینه اشاره می کنیم:

 Titan Sphere

1512

 اواخر دهه ۹۰ , دوران طلایی صنعت بازی های کامپیوتری بود و در نتیجه وسایل جانبی متفاوتی نیز پا به عرصه ظهور گذاشت. جویستیک نیز یکی از همین وسیله ها بود اما محصولات متفاوت و عجیب تر خیلی زود به بازار وارد شد. یکی از همین وسیله ها Titan Sphere  محصول شرکت Second Generation Research Laboratories بود که متاسفانه این کارخانه سازنده دستگاه های جانبی عمر چندانی نداشت . Titan Sphere دستگاهی همانند دسته بازی معمولی بود که انگار از وسط به دو نیم تقسیم شده بود. دو قسمت جدا از هم این دستگاه از طریق یک محفظه استوانه ای به یکدیگر متصل شده بودند که این اجازه را به هردو قسمت دستگاه می داد که آزادانه و مستقل حرکت کنند. همین شیوه به دستگاه ٫ظاهری جویستیک مانند می داد که به راحتی دسته های بازی بود و همینطور می شد به راحتی روی پا از آن استفاده کرد.باقیمت بسیار بالای ۱۲۹.۹۹ دلار و با وجود چندین تحلیل مثبت, این دستگاه با شکست فاحشی از بازار بیرون رفت. Tiatan Sphere در حال حاظر به یک افسانه تبدیل شده و پیدا کردن آن در بازار تقریبا محال است و حتی در دنیای مجازی نیز اطلاعات اندکی از آن وجود دارد.

 iGrip Ergonomic Keyboard

 igrip_ergonomic_keyboard

کنترل عجیب و بومرنگ شکل iGrip ٫ وسیله ای مفید برای کاربران بود. هم کیبورد و هم دسته بازی. این وسیله به گونه ای طراحی شده بود که با در دست گرفتن آن تمام انگشت های دست به راحتی با دگمه های دستگاه تماس پیدا می کرد و حتی احتیاج به موس هم از بین می رفت.طبق گفته سازندگان ٫ کاربران این وسیله قادر بودند  بیش از ۵۰ کلمه در دقیقه تایپ کنند اما در حقیقت این وسیله نتوانست برای بسیاری از افراد جایگزین کیبورد و موس معمولی شود زیرا دسترسی به برخی حروف خاص برای کاربران بیشتر از حد انتظار زمان می برد و همین مسئله نکته منفی برای این دستگاه محسوب می شد٬

 OCZ Neural Impulse Actuator

  هیچ وقت تمایل داشتید که هنگام بازی حریف خود را با نیروی ذهن خود به زمین بزنید؟ به حقیقت پیوستن این رویا با Impulse Actuator چندان دور از ذهن نیست. این دستگاه سال ۲۰۰۸ به بازار معرفی شد . این دستگاه با استفاده از تکنولوژی OCZ  و با اتصال به سر کاربر قادر است با کمک حسگر حرکت ماهیچه پیشانی و صورت و همچنین دریافت کننده فعالیت اعصاب مغذی بازی را پیش ببرد. پس به جای کلیک موس تنها کافیست به حریف خود اخم کنید و به سمت وی نارنجک پرتاب کنید!طبق گفته تحلیل کننده ها٫ ادعای سازندگان این دستگاه دقیقا مطابق با واقعیت است. البته یاد گرفتن کامل استفاده از آن ممکن است کمی زمان بر باشد و همچنین طی بازی تمامی فعالیت ها از این طریق قابل کنترل نیست. استفاده از Actuator به طور چشم گیری نیاز به استفاده از کیبورد و موس را کاهش می دهد اما عوارضی هم دارد. NIA طی سالها استفاده ممکن است باعث تشدید چین و چروک های صورت شود و همچنین سردرد های فراوانی نیز به همراه دارد. البته در سال ۲۰۱۱ شرکت سازنده این دستگاه عنوان کرد که این وسیله دیگر تولید نمی شود.

 Safetype keyboard

 یک کیبورد معمولی دشمن سلامتیست.مچ٫آرنج و ساق دست هایتان را  به آرامی به خاطر موقعیت بد هنگام نوشتن از بین می برد. خوشبختانه مخترعان ٫راه کار ارگونومیک استفاده از کیبوردهای SafeType را ارائه کرده اند که با به وجود آوردن موقعیت بهتر و سالم تری برای مچ دست ها هنگام تایپ٫ از آسیب دیده گی دست ها جلوگیری می کند. طراحی این کیبوردها یک مشکل کوچک دارد: دگمه های کیبورد هنگام تایپ به هیچ عنوان قابل دیدن نیست و اگر شما یک تایپیست حرفه ای نباشید ممکن است در این مورد به مشکل بر بخورید. سازندگان این دستگاه تلاش کرده اند با اضافه کردن یک آینه به کناره های دستگاه این مشکل را حل کنند که ظاهرا تاکنون جواب داده است.

 Railroad  Train Cab Controller

  railroad_cab_controller

قطارها جالب اند. دیدن آن ها و شنیدن صدای بلند بوقشان لذت بخش است. اما راندن قطارها در واقعیت شاید چندان هم راحت نباشد. بسیاری افراد هستند که با اسفاده از بازی های شبیه سازی٫ هدایت قطار را تجربه می کنند. به دلیل محبوبیت بالای این بازی ها دسته های کنترل کننده مخصوص نیز اختراع شد. شرکت RailDriver این محصول را با ۴ مرحله و ۳۴ برنامه متفاوت و همچنین صفحه مونیتور LED تولید کرده است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که رویای راندن قطار را در سر می پروراند٫ با کمک این دستگاه می توانید رویای خود را به حقیقت تبدیل کنید.

 orbiTouch

orbitouch

 آیا می توان بدون کمک  دست ها به تایپ کردن و استفاده از کیبورد فکر کرد؟ البته که نه! ولی مخترعان بالاخره راهی برای افرادی که به هر دلیلی امکان استفاده از کیبوردهای معمولی را ندارند پیدا کرده اند.راه حل این مشکل orbiTouch است.وسیله ای که در نگاه اول به ماساژور پا شباهت دارد. هر کدام از قسمت های دایره شکل این دستگاه قادر است در ۸ موقعیت مختلف بچرخد و با ترکیب موقعیت های مختلف ٫ یک حرف الفبایی نوشته می شود. سازنده orbiTouch ادعا کرده است که بعد از ۱۵ تا ۲۰ ساعت تمرین فرد می تواند ۳۸ کلمه در دقیقه تایپ کند که چندان زیاد نیست اما در هر صورت برای افرادی که نمی توانند از کیبوردهای معمولی استفاده کنند گزینه خوبیست.

 Force Dynamic 401

امروزه شبیه ساز های رانندگی به میزان قابل توجهی پیشرفت کرده اند و می توانند تقریبا صدا و تصویر بسیاری از وسایل نقلیه را شبیه سازی کنند.تنها موردی که شاید این بازی ها نتوانند ایجاد کنند حس رانندگی کردن است. البته در صورتی که Force Dynamic 401 داشته باشید دیگر نگران فقدان این حس نخواهید بود.این دستگاه خارق العاده که ایده اولیه آن زاییده افکار یک دانشمند غیرعادیست٫ سه صفحه نمایش بزرگ دارد و صندلی آن هم روی یک صفحه متحرک هیدرولیک قرار دارد که بالا و پایین می رود و همچنین برای القا حس نشستن در اتوموبیل به اطراف نیز حرکت می کند. زمانی که شما فرمان را می چرخانید کل دستگاه به همان طرف می چرخد و همین تجربه را زمانی که مثلا از روی دست انداز رد می شوید خواهید داشت.مسلما این دستگاه وسیله ایست که شاید عاشق آن شوید. اما یک خبر بد و آن هم این است که قیمت این دستگاه استثنایی  مبلغ بالایی حدود ۱۰۰.۰۰۰ دلار است. شاید بسیاری افراد ترجیح دهند یک اتوموبیل اسپورت با این مبلغ بخرند که کاملا منطقی به نظر می آید!

 Peregrine Gaming Glove

 peregrine_gaming_glove-thumb-450x337

دستکش های گیمینگ هیچ وقت نه راحت بوده اند و نه کارایی لازم را داشته اند اما هرگز از مد نیفتادند. واقعا چرا؟ یکی از شرکت هایی که با پشتکار فراوان هنوز دست از تولید این محصول نکشیده است شرکت Peregrine است. با کمک سنسورهای تعبیه شده در این دستکش ها٫ گیمر می تواند به جای فشار دگمه ها با حرکت انگشتان دست٫ بازی را پیش ببرد.این دستکش بیشتر برای بازی هایی مناسب است که درآن از دگمه و یا کیبورد استفاده محدودی می شود. همچنین برای فرستادن دستور های مختلف از طریق این دستکش ها شما باید مدام دست های خود را در هوا تکان دهید که شاید ظاهر چندان جالبی نداشته باشد.

 Portable Finger  Mouse 

finger-font-b-handheld-b-font-4d-usb-mini-portable-font-b-trackball-b-font-mouse

گاهی اوقات اختراع یک وسیله جانبی می تواند با موفقیت به فروش انبوه برسد و گاهی اوقات نیز این اختراعات حکم یک وسیله بی مصرف را دارند. در مورد portable Finger Mouse مورد دوم صدق می کند. یک موس usb  که شبیه ماشه اسلحه است و دو دگمه و یک توپ چرخنده کوچک دارد و به قیمت ۱۶ دلار در آمازون به فروش می رسد. مشکلی که در ابتدای استفاده از این وسیله به نظر می آید این است که ظاهرا این وسیله برای استفاده روی میز طراحی نشده است اما برای فعال سازی نیاز به اتصال به usb دارد. به همین دلیل با وجود اینکه میتونید دستانتان را آزادانه حرکت دهید اما زیاد نمی توانید دور شوید. به هرحال استفاده از این وسیله در عمل چندان جذاب به نظر نمی آید و در مقایسه با موس های بدون سیم ٫ خریدن این مصول دور ریختن پول است.

logo-samandehi