شنبه، 07 اسفند 00 - 07:26

 

شرکت نت‌بلاکس تایید کرده که دسترسی کاربران ساکن روسیه به شبکه اجتماعی توییتر از ظهر امروز محدود شده است. اختلالات ظاهرا در چندین سرویس‌دهنده مختلف مشاهده شده و تحت تاثیر حمله اخیر این کشور به اوکراین بوده است.بر اساس گزارش رسمی وب‌سایت نت‌بلاکس، قطعی توییتر در روسیه در شرایطی اتفاق افتاده که مقامات این کشور با شرکت‌های مالک شبکه‌های اجتماعی بر سر قوانین این پلتفرم‌ها دچار اختلاف شده‌اند. داده‌های به دست آمده نشان می‌دهد که دسترسی به توییتر و سرورهای این شرکت از ساعت ۱۲:۳۰ به وقت ایران در شبکه‌های مخابراتی اصلی این کشور محدود شده است.

البته کاربران روسی در حال حاضر می‌توانند با استفاده از سرویس‌های تغییر آی‌پی محدودیت‌ها را دور بزنند. مرجع قانون‌گذاری شبکه‌های مخابراتی روسیه، دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که به دنبال اعمال محدودیت بر تبلیغات خبرگزاری‌های روسی در فیسبوک، محدودیت‌هایی به منظور تلافی‌جویی علیه این شبکه اجتماعی اعمال خواهد کرد.

نت‌بلاکس وضعیت توییتر در روسیه را زیر نظر دارد

شرکت نت‌بلاکس وضعیت اینترنت و دسترس‌پذیری خدمات آنلاین را از طریق شبکه تحلیلی تحت وب خود ارزیابی می‌کند. این ارزیابی‌ها شامل محاسبه نرخ تاخیر در انتقال اطلاعات، انواع قطعی‌ها و بررسی سطح دسترسی به سرویس‌های مختلف است. این شرکت همچنین ممکن است از روش‌های آنالیز ترافیک و آزمایش‌های دستی برای اطلاع از وضعیت شبکه در کشورها استفاده کند.

نت‌بلاکس شرکتی فعال در زمینه نظارت بر وضعیت اینترنت است که خود را در تقاطع دفاع از حقوق دیجیتال، امنیت سایبری و حکمرانی در فضای مجازی می‌بیند. این شرکت با ادعای استقلال و عدم جهت‌گیری سیاسی سعی دارد به ترویج دسترسی آزاد و منصفانه افراد به اینترنت کمک کند.

ساعاتی پیش توییتر اعلام کرد که به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین، نمایش تبلیغات و پست‌های پیشنهادی را در این دو کشور متوقف می‌کند تا اطلاعات صحیح و حیاتی راحت‌تر در دید کاربران قرار بگیرد. این شرکت همچنین وعده داد که امنیت اکانت‌های تاثیرگذار را زیر نظر می‌گیرد تا از آن‌ها در برابر حملات سایبری محافظت کند.

logo-samandehi