یکشنبه، 12 خرداد 92 - 02:24
میلیاردر دنیای فناوری
میلیاردر دنیای فناوری

میلیاردر دنیای فناوری

شما در جوانی چه کرده‌اید؟ احتمالاً به سربازی و دانشگاه رفته‌اید، از دوران جوانی لذت برده‌اید و مدتی را دور از خانه و خانواده‌ی خود گذرانده‌اید. اما بسیاری از میلیاردرهای دنیای فناوری چنین تجربیاتی نداشتند. برای نمونه مایکل دل، مؤسس شرکت رایانه‌ای Dell، پیش از اتمام دبیرستان به سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش فلزات گران بها مشغول بود. در روزهای اولیه، دل و دیگر هفت کارآفرین داستان ما سخت مشغول ایجاد زیرساخت‌های لازم برای برخی از مهم‌ترین شرکت‌های فناوری امروز بودند.

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ پس از ترک تحصیل از دانشگاه هاروارد با راه‌اندازی شبکه اجتماعی فیس‌بوک موفق شد تا در سن ۲۳ سالگی به کلوپ میلیاردرها بپیوندد. زمانی که زاکربرگ به ۲۵ سالگی رسید، تعداد کاربران فیس‌بوک در سراسر جهان به بیش از ۵۰۰ میلیون نفر رسیده بودند. از این گذشته، در این مدت وی درگیر دادگاه‌های متعددی شد که برخی ادعا می‌کردند در ساخت فیس‌بوک با وی همکاری داشته‌اند. زمانی که مارک به ۲۶ سالگی رسید، به عنوان مرد سال مجله تایم انتخاب گردید.

بیل گیتس

بیل گیتس با همکاری دوستش پل آلن شرکتی تاسیس کردند که به توسعه و نگارش زبان برنامه‌نویسی برای رایانه‌های جدید می‌پرداخت. بیل گیتس در جوانی دانشگاه هاروارد را رها کرد تا شرکت مایکروسافت را تاسیس کرده و آن را به سر و سامان برساند. بر اساس تاریخچه رسمی شرکت، در سال ۱۹۷۵ میلادی، زمانی که گیتس ۲۰ سال بیشتر نداشت، او و دوست دوران تحصیلش مجذوب سامانه‌ی رایانه‌ای MITS Altair 8800 شدند و به برنامه‌نویسی برای آن پرداختند. سپس آن‌ها به نگارش زبان بیسیک (BASIC) برای محصولات Altair مشغول شدند. حدوداً یک ماه بعد با فروش بیسیک، نخستین زبان برنامه‌نویسی رایانه‌های شخصی، به نخستین مشتری مایکروسافت یعنی شرکت MITS کار حرفه‌ای خود را استارت زدند.

استیو جابز فقید

استیو جابز که در دهه ۲۰ زندگی‌اش به هندوستان سفر کرده و تحت تأثیر سبک زندگی مردم این کشور قرار گرفته بود، پس از بازگشت از کشور هفتاد و دو ملت، به مذهب بودایی گروید. او در سن ۱۹ سالگی به عنوان تکنسین به شرکت تولید بازی‌های ویدئویی آتاری پیوست. و تا یک سال بعد در محل کارش به فردی بسیار باهوش اما بدقلق شهرت پیدا کرده بود. تا ۲۱ سالگی او و دوست دیرینه‌اش استیو وزنیاک موفق به تاسیس شرکت خود شدند که کار اصلی آن فروش مدارهای الکتریکی بود. از آنجا که جابز فصل تابستان را به کندن سیب مشغول بود و خاطرات خوبی از آن داشت شرکت خود را نیز «اپل» نامید.

استیو بالمر

او زندگی سنتی‌تری را در جوانی سپری کرده است. و پس از دانش‌آموختگی در رشته ریاضیات و اقتصاد از دانشگاه هاروارد به عنوان دستیار مدیر تولید دو سالی در شرکت Proctor & Gamble روزگار گذرانید. وی در سن ۲۴ سالگی دانشکده‌ی اقتصاد استنفورد را رها کرد تا به عنوان سی‌مین کارمند شرکت مایکروسافت به جمع یاران بیل گیتس بپیوندد. بالمر نخستین مدیر مالی مایکروسافت بود که شخصاً توسط بیل گیتس استخدام شد.

لری پیج و سرگی برین

لری پیج و سرگی برین در دهه ۲۰ زندگی‌شان هر دو دانشجوی دکتری در دانشگاه استنفورد بودند و این آشنایی نهایتاً به تاسیس شرکت گوگل انجامید. به اعتقاد برین آن دو «در بیشتر موضوعات با هم تفاهم نداشتند» ولی در نهایت این دوستی تعمیق شد. آن‌ها بعدتر موفق به توسعه‌ی الگوریتم رتبه‌بندی سایت‌ها یا Page Rank شدند و دریافتند که این الگوریتم می‌تواند زیرساخت مناسبی برای تولید موتور جستجوی کارآمدی در اینترنت باشد، که نسبت به نمونه‌های موجود در آن زمان مزایای بسیار زیادی داشت. تا وقتی که این دو دوست به ۲۵ سالگی برسند، گوگل به بزرگ‌ترین جستجوگر اینترنتی بدل شده بود و این دو نیز جزو میلیاردرها به شمار می‌رفتند.

مایکل دل

مایکل دل همیشه تاجری موفق و از همان دوران نوجوانی به دنبال کسب سود و منفعت بود. وی پیش از ۲۰ سالگی پولی که از کارهای نیمه وقت بدست می‌آورد را در خرید سهام و فلزات گران‌بها سرمایه‌گذاری می‌کرد. پس از فراغت از تحصیل از دبیرستان او برای دوره‌ی آمادگی رشته پزشکی در دانشگاه تگزاس در آستین ثبت نام کرد. در این دوره، او کار نیمه وقتی برای فروش کیت‌های بروزرسانی رایانه‌های شخصی در ساعات فراغت از تحصیل پیدا کرد. و در سن ۱۹ سالگی دانشگاه را ترک و شرکت خود را تاسیس نمود. دل موفق شد رقمی بین ۵۰ تا ۸۰ هزار دلار کیت و اجزای قابل نصب برای رایانه‌های شخصی را به فروش برساند. تا ۲۷ سالگی، او به عنوان جوان‌ترین مدیرعامل، شرکتش در فهرست ۵۰۰ کمپانی برتر مجله فورچون (Fortune) جای گرفت.

لری الیسون

لری الیسون زمان بیشتری برای رسیدن به جایگاه امروزی خود نیاز داشت. او در سن ۲۰ سالگی دو دانشگاه مختلف ایالت ایلینوی را ترک کرد و به شمال کالیفرنیا مهاجرت نمود و تا ۳۰ سالگی در شرکت‌های مختلف کار کرد و زمانی که در یکی از پروژه‌های بانک اطلاعاتی سازمان اطلاعات امریکا، سیا، فعالیت می‌کرد ایده‌ی اصلی برای تاسیس شرکت خود، اوراکل را بدست آورد.

الون ماسک

او تا پیش از ۳۰ سالگی دو شرکت مختلف را فروخته و به جمع میلیاردرها پیوست. ماسک در جوانی از دانشکده‌ی اقتصاد و تجارت دانشگاه پنسیلوانیا فارغ التحصل شد و در رشته‌ی فیزیک نیز تحصیل کرد. وی همچنین برای دوره‌ی کارشناسی ارشد به دانشگاه استنفورد پیوست اما تنها دو روز در آنجا ماند و با برادرش شرکتی به نام Zip2 را تاسیس کرد که بعدها به قیمت ۳۰۰ میلیون دلار به کامپک (Compaq) واگذار شد. تا ۲۸ سالگی او شرکت دیگری را بنا نهاد که PayPal نام داشت و توانست این درگاه تجارت الکترونیکی را تنها ۴ سال بعد با قیمت ۱٫۵ میلیارد دلار به eBay بفروشد.

شما در فاصله ۲۰ تا ۳۰ سالگی چه کرده‌اید و به چه جایگاهی در زندگی رسیده‌اید؟ آیا چشم‌اندازی که ما در پیش روی خود می‌بینیم اندک قرابتی با دنیای پر از فرصت آن سوی آب دارد؟ نظر شما چیست؟

logo-samandehi