چهارشنبه، 18 دی 92 - 12:41

 

فناوری‌های عرصه سلامت در CES 2014

نمایشگاه CES رویدادی است که یک‌ مرتبه در سال رخ می‌دهد و طی آن آمریکایی‌ها پیمان می‌بندد که بهترین کارها را برای خود انجام دهند. کاهش وزن،‌ متناسب کردن اندام و کاستن از استرس‌های زندگی از جمله این فعالیت‌ها است.در سال ۲۰۱۴، حدودا ۳٫۲۰۰ نمایش دهنده آخرین محصولات و ابداعات خود را برای جمعیتی در حدود ۱۵۰٫۰۰۰ نفر به معرض نمایش گذاشته‌اند. اینجا بهترین نقطه برای ارائه محصولاتی است که روندی رو به رشد را طی می‌کنند، بله منظور دستگاه‌های دیجیتالی سلامت و تناسب اندام است که به مردم در عمل کردن به عهدهای‌ ماه ژانویه یاری می‌رسانند . این روزها ما شاهد رشدی مهیج در این عرصه بوده‌ایم: کارن چوپکا، مدیر ارشد نمایشگاه CES و استراتژی‌های تجاری در این مورد می‌گوید: در سال ۲۰۱۳، ۱۶۹ شرکت محصولات شاخص خود را در این حوزه به نمایش گذاشتند، اما در نمایشگاه امسال ۲۱۵ شرکت محصولات مرتبط با حوزه سلامت را ارائه کرده‌اند.

البته مدتی است این علاقه روزافزون در حال شکل گرفتن است. سال ۲۰۱۳ شمار شرکت کنندگان حدود ۳۰% بیشتر از سال قبل از آن بود. چوپکا در مورد این پیشرفت سریع و غیر منتظره می‌گوید: پیشرفت‌های حیرت آور تکنولوژی در این زمینه بی‌تاثیر نبوده‌اند. چیزی که ۱۵ سال پیش شاهد آن بودیم شرکت‌های تناسب اندامی بودند که محصولاتی همچون گام شمار را به بازار عرضه کردند یا آن‌دسته از شرکت‌ها که مونیتورهای ضربان سنج قلب را با ظاهری فریبنده به بازار آوردند. هدف کلی این بود که به مردم کمک شود با انگیزه بیشتری به دنبال اهدافی همچون کاهش وزن و تناسب اندام رفته و به آنها دست یابند. در طی این سالها این انقلاب فناوری با پیشرفت‌های متعددی ادامه یافت. امروز حسگرهای تکنولوژیکی از همیشه کوچکتر شده‌اند در حالی که در مقابل از جنبه حسی قدرتمندترند در نتیجه بیش از هر زمانی کارآمدتر شده‌اند.

Skulpt Aim، محصولی است که بهبود و پیشرفت توانایی‌ حسگرها در آن به خوبی نمود یافته است. این محصول توسط استاد مدرسه پزشکی هارواد پرفسور سیوارد روتکوف و مهندس MIT‌ خوزه بورگز، تولید شده و میزان چربی بدن و کیفیت عضلات و ماهیچه‌ها را به سادگی و با فشار دادن آن به هر نقطه از پوست مشخص می‌نماید. این وسیله از یک دستگاه آی فون کوچک‌تر بوده و به اندازه‌ای سبک است که به راحتی می‌توان آن را با ساک ورزشی حمل نمود. شرکت معتقد است این محصول امسال بازار فناوری‌های تناسب اندام را حسابی تکان خواهد داد. این پیش‌بینی به حقیقت پیوسته چرا که در نمایشگاه CES‌ امسال به عنوان محصولی افتخار آمیز و پدیده‌ای جالب در زمینه محصولات شاخه سلامت و تناسب اندام شناخته شده است.

اما در کنار پیشرفت‌های تکنولوژیکی، تولیدکنندگان باور دارند دلیل عمیق‌تری در این موفقیت عرصه تاثیرگذار بوده است. دستگاه‌های سلامت و تناسب اندام به رشد خود ادامه خواهند داد چرا که مصرف کنندگان این محصولات تنها خواهان درک وضعیت سلامتی خود در شرایط فعلی نبوده و مایلند آن را به صورت مداوم تحت کنترل داشته باشند.دبورا رزمن مسئول شرکت HeartMath که در زمینه تولید مانیتورهای سلامت و تنظیم کننده‌های واکنش‌های احساسی فعالیت می‌کند در این زمینه می‌گوید: زمانی که حال خوشی ندارید برای کمک به سراغ دکتر می‌روید شاید حتی برای دریافت پاسخی مناسب‌تر‌ به سراغ پزشک دیگری هم بروید. این روزها با این همه اطلاعات که روی شبکه اینترنت و در دسترس همگان قرار گرفته افراد رو به خود آموزی آورده‌اند. بواسطه این آموزشها مصرف کننده درک بیشتری یافته و احساس قدرت می‌کند. حال او مایل است کنترل سلامت خویش را به دست گیرد. پس در جستجوی وسیله‌ای است که او را در رسیدن به این هدف یاری کرده و در عین حال موثر و کارآمد باشد.

در CES این شرکت و سایر تولید کنندگان به این نکته که مصرف کنندگان مایلند راحت‌تر فشار خون خود را بررسی کرده و سطح قند خون خود را پیگری کنند توجه کرده‌اند. بازیگران جدید عرصه محصولات دیجتال مرتبط با سلامت متقاعد شده‌اند مردم مایلند در مورد خود احساس بهتری داشته باشند. تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های جدید و حسگرهای تکنولوژیکی همراه با آنها روی همین خواست مردم برای آرامش روحی و جسمی، کنترل استرس‌های روزانه و مدیریت احساسات ناخوشایند متمرکز شده‌اند. رزمن معتقد است: ماموریت ما فقط در این نکته خلاصه نشده که به افراد کمک کنیم واکنش‌های خود را در موقعیت‌های گوناگون تشخیص دهند بلکه می‌خواهیم در کنترل کردن استرس هم به آنها یاری رسانیم.

اما چگونه این دستگاه‌های خود تنظیم کننده مثمر ثمر واقع می‌شوند؟ اگر درصدد هستید از پس یک موقعیت ناخوشایند برآیید، از وزن خود کاسته، استرس را کاهش داده و تناسب اندام خود را بهبود بخشید این وسایل را بسیار کارآمد خواهید یافت. اگرچه نمی‌توان اصلی‌ترین بخش این جریان یعنی انگیزه را، از فناوری دریافت کرد. این اپلیکیشن‌ها تنها هنگامی به کمک می‌آیند که فرد هم قصد کمک به خویش را داشته باشد.اما در میان محصولاتی که برای اولین بار در نمایشگاه امسال در لاس وگاس خودنمایی می‌کنند گلچینی انتخاب کرده که به صورت خلاصه به شما معرفی میشوند.

HeartMath

این اپلیکیشن وضعیت روحی شما را بررسی کرده و قول می‌دهد آن را بهبود بخشد. این به شما کمک کند تا به افکار خود نظم دهید، زنده دلی و انرژی خود را باز یابید، احساسات قلبی خود را بهتر بشناسید و در نهایت واکنش‌های شما در پاسخ به استرس را متعادل می‌کند.

ICEBlueButton

با کمک این اپلیکیشن تاریخچه سلامت و پزشکی شما از طریق گوشی تلفن همراه در هر زمان و هر مکان در اختیار پزشک معالج‌تان قرار می‌گیرد. همچنن این اپلیکیشن قادر است از درمان‌های خود سرانه جلوگیری کرده و در موقعیت‌های اورژانسی از طریق ایمیل موقعیت شما را به لیستی که پیش از این از سوی شما مشخص شده‌اند ارسال کند.

iHealthLabs

این شرکت اینجا است تا به شما کمک کند و تمامی جنبه‌های شخصی سلامت شما را مورد بررسی قرار دهد. از بررسی قند خون گرفته تا پیگیری کیفیت خواب‌تان همه و همه در حیطه کار آنهاست.

Myithlete

فناوری‌های ضربان سنج به مشتاقان سخت کوش ورزش و تمرینات بدنی زمان مطلوب برای تمرینات سخت و جدی و زمان مناسب برای استراحت را گوشزد می‌کنند. معیار آنها برای این توصیه‌ها وقفه‌هایی است که بین ضربان‌های قلب ایجاد می‌شود.

Skulpt Aim

فرد می‌تواند به راحتی با قرار دادن این دستگاه بی‌سیم روی هر قسمت از بدن میزان چربی آن ناحیه را مشخص کند. این وسیله برای آن‌دسته از افراد که مایلند همیشه روی فرم باشند عالیست. اما باید تا به بازار آمدنش منتظر ماند چرا که این محصول هنوز در مرحل آزمایشی است.

Alcohoot

این تنفس سنج وسیله‌ای درجه یک است این وسیله در اصل جعبه کوچک قابل حملی است که به قسمت هدفون گوشی آی‌فون متصل می‌شود. حال اگر در آزمایش مردود شوید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ اپلیکیشن برای شما یک تاکسی خبر می‌کند چرا که آمادگی نشستن پشت ماشین را ندارید. البته تمام اینها در صورتی است که به اندازه کافی برای استفاده از آن هوشیار باشید.

Fifty94

مناسب برای دوست‌داران ورزش، توانایی‌هایی همچون شوت زدن، پاس کاری و دریبل زدن را به وسیله حسگری که درون چیزی هم‌سایز با توپ بسکتبال جاسازی شده بهبود می‌بخشد. پس از پایان آموزش این اطلاعات روی دستگاه موبایل شما دانلود می‌شود تا نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید.

جهت دسترسی به تمامی اخبار مربوط به رویداد CES 2014 اینجا کلیک فرمایید.

logo-samandehi