دوشنبه، 12 خرداد 93 - 10:58

 

iCloud

همانطور که می‌دانید هم‌اکنون شاهد برگزاری نطق اصلی کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل یا همان WWDC 2014 هستیم. پس از معرفی سیستم‌عامل جدید این کمپانی با نام OS X 10.10 Yosemite، این کمپانی به معرفی درایو ذخیره‌ی ابری خود با نام iCloud Drive‌ پرداخت.

اپل iCloud Drive را با ساختاری مشابه آنچه که در Drop Box مشاهده می کنیم، معرفی کرد. با استفاده از این سیستم ه یک از اپلیکیشن‌هایی که از iCloud Drive بهره می‌برند دارای فولدری خواهند بود که از طریق این سرویس ذخیره‌ی ابری همگام شده و می‌توان از طریق Finder‌ نیز به آن دسترسی داشت. فایل‌های موجود در این درایو برای iOS، OS X‌ و همچنین ویندوز همگام شده و در اختیار کابران قرار خواهد گرفت. در صورتی که حتی در یک مک با سرویس غیرفعال آی‌کلاد فایل‌ها را کشیده و داخل فولدرها قرار دهید، این فایل‌ها همگام خواهند شد.

 در اولین سال‌های توسعه‌ی آی‌کلاد، استیو جابز هدف از توسعه‌ی آن را از بین بردن دراپ‌باکس خوانده بود، اما این سرویس ذخیره‌ی ابری به هدف تعیین شده برای خود دست نیافت، اما به‌نظر می‌رسد هم‌اکنون اپل راه شکست دراپ‌باکس را یافته است و سرویس کنونی یارای رقابت با دراپ‌باکس و به چالش کشیدن آن را دارد. یقیناً کاربران ابزارهای اپلی از به کار بردن این سرویس برای همگام‌سازی فایل‌های خود بین ابزار‌های خود لذت خواهند برد، اما از آنجایی که این سرویس در مقایسه با دراپ‌باکس و گوگل‌درایو گران‌تر است، نمی‌توان انتظار داشت که کاربران این سرویس‌ها نیز به سمت آی‌کلاد درایو بروند. همچنین با توجه به امکان استفاده از آی‌کلاد درایو در ویندوز باید به انتظار بنشینیم و ببینیم که آیا اپل API‌های این سرویس را برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های مربوطه برای اکوسیستم‌های اندروید و ویندوزفون منتشر خواهد کرد یا خیر؟

[button color=”red” size=”medium” link=”http://www.theverge.com/2014/6/2/5771942/apple-announces-icloud-drive” target=”blank” ]منبع[/button]

logo-samandehi