دوشنبه، 29 فروردین 01 - 10:47

رئیس سازمان رگلاتوری می‌گوید اپراتورهای اینترنت خانگی و موبایل هنوز مرتکب تخلفی نشده‌اند و یک گیگابایت اینترنت موبایل را می‌توان تا ۶۰ هزار تومان هم فروخت. در عین حال وی خبر از تهیه برنامه جبرانی برای حمایت از اقشار کم درآمد با تمرکز بر روی بسته‌های زیر ۲ گیگابایت داده است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به بازتاب نظرات رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، صادق عباسی شاهکوه درباره گرانی اخیر اینترنت در ایران پرداخته است. وی می‌گوید گرانی اینترنت قانونی بوده است و اگر هم تخلفی رخ داده باشد، صرفاً در حد نگرفتن مجوز پیش از اعمال گرانی است.

شاهکوه تاکید کرده مادامی که تعرفه‌های اینترنت در بازه قانونی باشد، رگولاتوری دخالتی نمی‌کند و خبری از دستور بازگردانی تعرفه‌ها نخواهد بود. وی پنهان نکرده از نگاه رگلاتوری هیچ تخلفی رخ نداده است و صرفاً یک مورد ابهام در خصوص تعرفه‌های یک ارائه دهنده اینترنت خانگی وجود داشته که در دست بررسی است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با ارائه توضیحات فراوان تاکید کرده اپراتورها هم هزینه دارند و با توجه به اینکه هزینه‌های آنها دلاری اما درآمدها ریالی است، بدون افزایش درآمد نمی‌توان حتی کیفیت و سرعت کنونی اینترنت را حفظ کرد.

بالاترین مقام رگلاتوری کشور می گوید بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات می توان یک گیگابایت اینترنت موبایل را تا ۶۰ هزارتومان برای سیم کارت اعتباری و تا ۴۰ هزارتومان برای سیم کارت دائمی فروخت. در ادامه وی تاکید کرده در حال حاضر اینترنت موبایل پایین تر از سقف قیمتی مصوب ارائه می شود و در حال بررسی پایین آوردن سقف تعرفه موبایل هستند.

بر همین اساس وی اعلام کرده سقف قیمتی ترافیک اینترنت خانگی حداکثر ۲ هزارتومان به ازای هر گیگابایت است. شاید تنها نکته مثبت این باشد که اپراتورها و ارائه دهندگان اینترنت  باید در همان بازه تعرفه مجاز هم تاییدیه بگیرند.

عباسی شاهکوه در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرده پس از تاکید وزیر ارتباطات به دنبال برنامه ای برای جبران افزایش قیمت اینترنت برای اقشار کم برخوردار هستند که بر اساس گفته های وی به بسته های زیر ۲ گیگابایت محدود می شود و برای بسته های بیش از ۲ گیگابایت حمایتی در کار نخواهد بود.

روی هم رفته سخنان رئیس رگولاتوری حاوی این پیام است که گرانی اخیر اینترنت قانونی است و حتی امکان قانونی برای گرانی بیشتر هم وجود دارد.

هرچند هنوز جزئیاتی از تعلق گرفتن بسته اینترنت ارزان یا جبرانی به دهک های جامعه یا شیوه ارائه آن در دست نیست، اما با توجه به سخنان رئیس رگلاتوری بعید نیست برای نمونه بسته ۲ گیگابایت با نرخ پایین تر و محدودیت یکبار خرید در ماه ارائه شود. مشروح سخنان رئیس رگلاتوری را می توانید اینجا بخوانید.

logo-samandehi