دوشنبه، 15 شهریور 95 - 10:01

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات هشدار داد که در صورت تخلف اپراتورهای ارتباطی در تخصیص میزان پهنای باند تعیین‌شده به هر مشترک، با این سرویس‌دهندگان برخورد می‌شود و دستور توقف فروش می‌دهیم.

مهر- حسین فلاح جوشقانی از حذف گزینه ضریب اشتراک یک به هشت که در مصرف پهنای باند اینترنت دیده شده بود، طبق مصوبه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داد و گفت: تا پیش از این در تخصیص پهنای باند شک و شبهه ضریب اشتراک وجود داشت و میزان سرعت اینترنت کاربران با تحلیل‌هایی درباره اشتراک میزان پهنای باند همراه بود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون گزینه ضریب اشتراک حذف شده است، گفت: این به این معنی است که تا پیش از این سرویس‌دهنده اینترنت، پهنای باند را بین یک تا ۸ کاربر به اشتراک می‌گذاشت؛ اما هم‌اکنون باید به همان سرعت درخواستی مشترک به وی سرویس دهد.

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه طبق این مصوبه، اپراتورهای اینترنتی ملزم به افزایش پهنای باند اینترنت شده‌اند، گفت: چنانچه با مواردی برخورد کنیم که میزان پهنای باندی که به‌عنوان سرانه در پروانه اپراتورها دیده شده است کمتر باشد، دستور توقف فروش صادر خواهیم کرد.

فلاح جوشقانی افزود: البته این قانون به معنای آن نیست که برای مثال اگر اپراتور به کاربری اینترنت با سرعت ۲ مگابیت بفروشد، باید به‌صورت اختصاصی کل پهنای باند را در اختیارش بگذارد؛ بلکه این به معنای آن است که اپراتور باید رفتار مشترک را رصد کرده و بر مبنای این رفتار، شبکه را طراحی کند و سرویس دهد.

وی با بیان اینکه تا پیش از این بهانه اپراتورها وجود گزینه ضریب اشتراک در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بود، گفت: در مصوبه جدید، اپراتورهای ارتباطی باید شبکه خود را به گونه‌ای طراحی کنند که مشترک سرویس مناسب طبق درخواست خود و بر مبنای هزینه‌ای که پرداخت کرده، دریافت کند؛ اما اینکه چه میزان پهنای باند به کاربر اختصاص یابد، طبق طراحی شبکه اپراتورها خواهد بود.

این مقام مسوول در رگولاتوری با اشاره به الزامی که طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای اپراتورهای اینترنت دیده شده است، گفت: اپراتورها باید به ازای هر مشترک، سرانه پهنای باند مشخصی داشته باشند. ما در پروانه اپراتورهای اینترنت ثابت (FCP) مشخص کرده‌ایم که میزان سرانه پهنای باند به ازای هر مشترک، حداقل چه رقمی باید باشد. با لحاظ کردن این گزینه در پروانه فعالیت اپراتورها، مشخص خواهد شد که اپراتور درباره تخصیص پهنای باند و میزان کیفیتی که در اختیار مشترک می‌گذارد، کم فروشی می کند ‌یا خیر.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه اپراتورهای اینترنت ملزم به رعایت حداقل‌ها در تخصیص پهنای باند اینترنت به کاربران هستند، گفت: در صورتی که این اپراتور مطابق با پروانه عمل نکنند و کمتر از حد انتظار، پهنای باند اینترنت به کاربر اختصاص دهند، به آنها اخطار داده و حتی دستور توقف فروش می‌دهیم و اجازه نخواهیم داد اپراتور متخلف نسبت به فروش سرویس اقدام کند.

وی با بیان اینکه این گزینه درجهت افزایش کیفیت سرویس اینترنت به کاربران خانگی و تجاری در نظر گرفته شده است، ادامه داد: در پروانه اپراتورهای جدید اینترنت (FCP) و شرکت مخابرات ایران، این موضوع قید شده است و برای اپراتورهای موبایل نیز به‌زودی شاخصی برای تخصیص پهنای باند مناسب به کاربران اینترنت موبایل تعریف می‌شود. این دیده شده است.

logo-samandehi