سه شنبه، 23 خرداد 02 - 08:26

 

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفت طرحی را برای افزایش تعرفه گمرکی واردات آیفون به دولت پیشنهاد کرده‌اند. درصورت موافقت و ابلاغ این طرح، تعرفه واردات تجاری این گوشی‌ها ۲۵ درصد و طبق مصوبه مجلس برای واردات مسافری ۵۰ درصد خواهد بود.با وجود گذشت بیش از ۹ ماه از معرفی جدیدترین مدل آیفون، سری ۱۴ تلفن‌های همراه اپل به‌صورت تجاری وارد ایران نشده است. از سویی دیگر، برخی نمایندگان مجلس همواره برای ممنوعیت واردات آیفون تلاش کرده‌اند.در همین راستا، انجمن واردکنندگان موبایل به دولت پیشنهاد کرده است که برای بهره بردن از منافع واردات آیفون، تعرفه واردات آیفون افزایش یابد. «مهدی عبقری»، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، دراین‌باره ب گفت:

«در حال حاضر مدل‌های رفرش و ری‌پک آیفون ۱۳ وارد کشور می‌شود و آیفون اصلی نیست. برای اینکه دولت از واردات آیفون منتفع شود، در رابطه با واردات آیفون به صورت مکتوب تقاضایی را به کمیسیون اقتصادی دولت دادیم و به مخبر (معاون اول رئیس جمهور) نامه زدیم. درخواست ما این است که با توجه به اینکه مجلس در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ دست دولت را باز گذاشته و تعرفه واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار را حداقل ۱۵ درصد تعیین کرده است، دولت تعرفه بازرگانی واردات آیفون را ۲۵ درصد کند.»

به گفته وی، هنوز این طرح درحال بررسی است و درصورت موافقت دولت، ابلاغ خواهد شد.اما دلیل ارائه چنین پیشنهادی چیست؟ عبقری در این باره توضیح داد: «ما برای برون رفت از تخلفات کالای مسافری اپل که امروز در بازار بصورت قاچاق انجام می‌شود، پیشنهاد دادیم با توجه به تصویب مجلس که حداقل تعرفه گوشی بالای ۶۰۰ دلار را ۱۵ درصد تعیین کرده است، عوارض واردات تجاری آیفون ۲۵ درصد شود.»طبق لایحه بودجه، واردات گوشی در سایر رویه‌ها به مأخذ دو‌برابر محاسبه و دریافت خواهد شد؛ یعنی در صورتی که با تعرفه ۲۵ درصدی واردات تجاری آیفون موافقت شود، تعرفه واردات مسافری طبق مصوبه مجلس، ۵۰ درصد خواهد شد.

این درحالی است که براساس شنیده‌های از فعالین بازار تلفن همراه، قرار است تعرفه واردات تجاری تلفن‌های همراه بالای ۶۰۰ دلار (فارغ از گوشی‌های اپل)، ۲ برابر شده و به ۳۰ درصد برسد؛ موضوعی که عبقری آن را رد کرده و شایعه خوانده است.گفتنی است نمایندگان مجلس طی بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، با پیشنهاد دولت موافقت نموده و حقوق ورودی واردات گوشی همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار را ۱۵ درصد تعیین کرده‌اند. آن‌طور که در مصوبه مجلس آمده، این تعرفه قرار است صرف حمایت از توسعه زیرساخت‌های صنعت میکروالکترونیک شود.

logo-samandehi