چهارشنبه، 23 مهر 93 - 01:20

 

دبیر و نائب رئیس انجمن شرکت‌های اینترنتی ایران فضای حاکم بر فعالیت شرکت‌های اینترنتی کشور را بسیار شفاف و قانونمند دانست و تاکید کرد: فعالان این صنف عموما” نیروهای متخصص و سخت‌کوشی هستند که در رشد و اعتلای صنعت اینترنت در کشور و ارتقاء جایگاه ملی دسترسی به اینترنت نقش موثر و غیرقابل انکاری داشته‌اند.

انجمن ISPها
به گزارش ایتنا علیرضا علمی با بیان اینکه فضای فعلی کسب و کار شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت در کشور برگ زرینی از تعامل و همکاری بخش خصوصی دز سایه حمایت‌های قانونی سازمان تنظیم مقررات بوده است اظهار داشت: سازمان تنظیم مقررات با رویکردی صحیح در اعطای غیرانحصاری مجوزهای ISP و ISDP نقش موثری در ایجاد اشتغال و بازنمودن فضای کسب و کار بنگاه‌های دانش بنیان در این عرصه ایفا نموده است. زیرساخت‌هایی که بصورت کاملا”خودجوش توسط این شرکت‌ها در جایگاه بخش خصوصی واقعی و مردمی در سطح کشور برای بهره‌مندی آحاد مردم ایجاد گردیده بسیار ارزشمند است. به همین علت است که اعضای این صنف با روح حاکم بر طرح تجمیع پروانه‌ها و نادیده گرفتن حقوق قانونی این شرکت‌ها به شدت مخالف هستند.

علمی با بیان اینکه بخش نظارت سازمان تنظیم مقررات نظارت موثری را بر عملکرد ISP اعمال می‌نماید اظهار داشت: به جرات می‌توانم بگویم مدیران و کارکنان این شرکت‌ها افراد با شرافتی هستند که با تلاش شبانه‌روزی خود گام‌های موثری در جهت خودکفایی علمی و جنبش نرم‌افزاری کشورمان برداشته‌اند.

دبیر انجمن شرکت‌های اینترنتی در واکنش به اظهارات رئیس سازمان نصر کشور مبنی بر فعالیت خاکستری و قاچاق اینترنت توسط معترضان به طرح تجمیع ISP اظهار داشت: شاید به غیر از افراد معدود و انگشت‌شماری که بر اساس مشاوره آنها این موارد ذکر شده و شاید بدلایل غیرقابل ذکر با این طرح موافقند آحاد صنف و شرکت‌های فعال بر روح حاکم بر این طرح انتقاد جدی دارند. این اعتراض نظر شخصی بنده نیست بلکه به پشتوانه بیش از دویست نامه و وکالتنامه به انجمن است که در خواست پیگیری جدی داشته‌اند و اتفاقا” دکتر واعظی بر اساس اهمیتی که به این نظرات قائل شدند دستور بررسی بیشتر و خروج ISPها و ISDPها از این طرح را صادر نمودند و الا اگر دست این افراد بود که بدلیل منافعی خاکستری می‌خواستند پنهانی و ضربتی طرح تصویب شود.

علمی در ادامه افزود: از این گفته‌ها ابتدا شگفت‌زده و سپس متاثر شدم. چرا باید به جایی برسیم که اخلاقیات فراموش شود و بدون سند و مدرک به راحتی به دیگران تهمت بزنیم. به زحمات شبانه‌روزی، فعالیت ابهام‌آمیز بگوییم و به متخصصین خادم میهن، قاچاقچی.
اساسا” بنا نبود به اینگونه رفتارهای مشکوک در انجمن پاسخ دهیم. همیشه از حاشیه دوری می‌کنیم و فعالیتی اثباتی داریم ولی در این مورد مشخص چون آبرو و شرافت یک صنف در میان است باید تذکر داد و در صورت ادامه این روند برخورد قانونی جدی کرد. این درخواست بسیاری از همکاران بوده که رفع اتهام شود. تاکید می‌کنم اجازه دخالت در امورات صنفی خود را به هیچ فرد غیرمسئول و خارج این حوزه نمی‌دهیم.

وی افزود: شخصی که هیچ تخصص علمی و فنی در حوزه کسب و کار شرکت‌های اینترنتی ندارد، و خارج از صنف ماست و هیچ پروانه قانونی هم در این خصوص اخذ ننموده است و فعالیت نرم‌افزاری انجام داده چه جایگاهی دارد که در مورد آینده کسب و کار ۷۰۰ شرکت اینترنتی کشور نظر دهد و دخالت کند؟
وی گفت خیلی نگران کننده است که از جایگاه بخش خصوصی، بخش خصوصی را تضعیف کنیم.

علمی در ادامه با بیان اینکه گردهمایی سراسری شرکت‌های اینترنتی در راستای تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون سیاستهای اصل ۴۴ و تطبیق آن با سیاستگذاری‌های موجود در این حوزه با حضور رییس شورای رقابت، نماینده وزیر ارتباطات و معاون شورای عالی فضای مجازی با حضور بیش از ۲۰۰ مدیر شرکت‌های اینترنتی دازای پروانه از سازمان تنظیم مقررات برگزار گردید اظهار داشت: جای تامل دارد که به چنین رویداد مثبنی در کشور که جمعی در پارلمان بخش خصوصی بدنبال بررسی و تقویت کسب و کار قانونی خود و نگران رزق و روزی خود هستند بگوییم “هیاهو” و به برگزار کنندگان و حاضرین در این گردهمایی عبارات نامناسبی را نسبت دهیم اینگونه اظهارات از مصادیق افترا و نشر اکاذیب بوده و قابل پیگرد کیفری است.
اتفاقا” اجازه دهید عرض کنم که در این گردهمایی تعدادی از همکاران حضور داشتند که خود رییس، نائب رئیس یا عضو هیئت مدیره نظام صنفی رایانه‌ای استان‌های کشور هستند و اتفاقا” از شریف‌ترین اعضاء و یاران ما در انجمن محسوب می‌شوند.

علمی در پایان اظهار امیدواری کرد که به جای تقابل و تخریب، دست یاری دهیم و در جهت رفع مشکلات کسب و کار شرکت‌ها گام برداریم و اظهار داشت: اتفاقا” اعلام می‌کنم این موضع ما را بیش از پیش به پیگیری حقوق اعضای این صنف مصمم نمود و مطمئن شدیم راه را درست می‌رویم از تمام ظرفیت‌ها و با پشتوانه آحاد صنف برای حفظ فضای کسب و کار شرکت‌های ISP ، ISDP و حتی PAP گام برمی‌داریم. این بار هرگز اجازه نمی‌دهیم اتفاق نامیمونی که در مورد شرکت‌های VOIP و تراژدی مزایده و مسائل پشت پرده آن اتفاق افتاد تکرار شود و هر کسی دل به منافع خاکستری بسنه است مطمئن باشد آن منافع حق عموم شرکت‌ها و فعالان این عرصه می‌باشد.

logo-samandehi