یکشنبه، 20 بهمن 92 - 08:19

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنفرانس خبری خود با تأکید بر اینکه انحصار نسل سوم موبایل که هم اکنون در اختیار اپراتور رایتل است و در تاریخ ۳۰مرداد ۹۳ به اتمام می رسد و این زمان به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد گفت: از اول شهریور ۹۳ با برنامه ریزی های صورت گرفته اپراتور های دیگر می توانند خدمات نسل سوم موبایل را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۳ به دنبال واگذاری نسل چهارم موبایل نیز هستیم گفت: کارگروهی دراین زمینه در حال بررسی است تا بتوانیم پروانه ارائه این خدمات را به یک اپراتور جدید واگذار کنیم به اپراتور های موجود با توجه به ارزیابی کیفیت و خدمات رسانی مطلوب اجازه دهیم این تکنولوژی را وارد کشور کنند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال و نهایتاً تا پایان فروردین ماه ۹۳ به ۴هزار روستای کشور اینترنت خواهیم داد، گفت: به طور جدی به دنبال اجرای طرح هم کدی تلفن ثابت هستیم و بر این اساس نیز به مخابرات توصیه کردیم این کار را دنبال کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از یک ماه گذشته بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات کارگروهی برای بررسی سیاست های وزارت ارتباطات در خصوص یکسان سازی کدهای استانی تشکیل شده است تا نتیجه این کارگروه را به ما اعلام کرده و تعرفه های جدید برای این طرح ابلاغ کنیم در این راستا قرار استتلفن ثابت در مناطق مختلف کشور هم کد شود و برقرای ارتباط موبایل نیز بدون هزینه جابجایی انجام گیرد.

واعظی از برقراری رومینگ ملی میان اپراتور های موبایل در سال آینده خبر داد و گفت: تلاش می کنیم این ارتباط میان اپراتور های مختلف برقرار شود تا چنانچه در مکانی سیمکارت مشترک به دلیل نبود آنتن از دسترس خارج می شود بتواند بلافاصله اپراتور دیگری این خط مشترک را تحت پوشش قرار داده و ارتباط مشترک قطع نشود.

وی گفت: در این راستا همراه با رومینگ ملی مصوبه جابجائی شماره موبایل اپراتورها را نیز در دستور کار داریم و قرار است کارگروه تشکیل شده در کمیسیون تنظیم مقررات بررسی های لازم را دراین زمینه انجام دهد.

وی افزود: در همین حال مقدمات واگذاری پروانه اپراتور خدمات مخابراتی اجباری را برای سال آینده به منظور نصب ونگهداری خدمات مخابراتی درمناطق محروم و روستاها را در دستور کار قرار خواهیم داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین از خصوصی سازی شرکت پست در سال آینده خبر داد و گفت: تلاشمان ساماندهی پست است تا این شرکت که تا کنون مظلوم واقع شده است به جایگاه اصلی خود که تنها نامه بردن نیست برسد.

واعظی از پخش مجدد ۲۴ کانال ماهواره ای از طریق ماهواره های یوتل ست و اینتل ست که چندی است قطع شده خبر داد و گفت: فضایی که دولت جدید در عرصه بین الملل بوجود آورده به مسایل مختلف بین المللی کمک می کند و در این زمینه نیز با نشست های صورت گرفته با مسئولان ماهواره های یوتل ست و اینتل ست در خارج از کشور توانسته ایم ادعای قبلی این ماهواره ها را مبنی بر ارسال پارازیت از ایران رفع کنیم و با رفع نگرانیهای موجود هم اکنون برنامه های رادیویی و تلویزیونی برروی این ماهواره ها برقرار شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فیلترینگ هوشمند کار بسیار پیچیده و دقیقی است که باید با جدیت دنبال شود. از این رو با سه گروه از دانشگاه های مختلف برای اجرای این طرح قرارداد منعقد کرده ایم که این سه گروه هم زمان کار م یکنندو هر کدام زودتر به نتیجه رسیدند این طرح را اجرایی خواهیم کرد.

وی گفت : تلاش این است که در کشور غیر از سایتهای غیراخلاقی مابقی سایتهای اینترنت در اختیار مردم قرار گیرد و دنبال این نیستیم که با این مسایل کار تبلیغاتی کنیم و باید نیازهای مردم را درنظر گیریم.

logo-samandehi