دوشنبه، 16 خرداد 01 - 01:53

 

براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، سقف هزینه یک گیگابایت اینترنت در سیم‌کارت‌های دائمی ۴۰ هزار تومان و برای خطوط اعتباری ۶۳ هزار تومان محاسبه می‌شود و البته در سال‌های گذشته افزایش کیفیت تصاویر و ویدیوهای آنلاین و افزایش مصرف اینترنت اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها در افزایش مصرف اینترنت کاربران تاثیر داشته است.

به گزارش فدراسیون فاوا به نقل از ایسنا، خدمت اینترنتی که به‌صورت بی‌سیم و بر بستر امواج تلفن همراه با استفاده از تکنولوژی ۲G، ۳G و ۴G ارائه و در دسترس مشترکان قرار می‌گیرد، اینترنت همراه نامیده می‌شود و کاربران در هر مکانی که تحت پوشش شبکه‌های تلفن همراه باشد (در حالت ثابت و سیار) می‌توانند از اینترنت پرسرعت استفاده کنند.

شرکت‌های دارای پروانه براساس نوع پروانه، خدمات اینترنت همراه با فناوری‌های مختلف را ارائه می‌کنند که شامل پروانه ارائه خدمات تلفن همراه (MNO) و اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) هستند. لیست دارندگان پروانه ارائه خدمات اینترنت همراه، در پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بخش دارندگان پروانه، دارندگان پروانه ارتباطات سیار وجود دارد.

تعرفه‌های خدمت اپراتورهای همراه

براساس مصوبه شماره ۵-۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۱۳۹۵، سقف تعرفه هر کیلوبایت اینترنت برای سیم‌کارت‌های دائمی چهار تومان و برای سیم‌کارت‌های اعتباری شش تومان تعیین شده است. بدین معنی که هزینه یک گیگابایت اینترنت در سیم‌کارت‌های دائمی براساس تعرفه عادی حدود ۴۰ هزار تومان و برای خطوط اعتباری حدود ۶۳ هزار تومان است اما اپراتورهای تلفن همراه به منظور رفاه حال مشترکان بسته‌های تشویقی اینترنتی را با تخفیف مناسبی تعریف و از طریق کانال‌های مختلف (کدهای دستوری USSD، پورتال رسمی اپراتور و سایر پورتال‌های فروش، اپلیکیشن‌ها و …) در اختیار آنها قرار می‌دهند.

لیست کامل بسته‌های اینترنت همراه در پورتال رسمی اپراتورها درج می‌شود. همچنین مشترکان می‌توانند برای خرید بسته‌های اینترنت از طریق کدهای دستوری و حساب کاربری اینترنتی نیز اقدام کنند. مشترکان می‌توانند با شماره‌گیری کدهای دستوری در هر اپراتور، بسته‌های اینترنتی را مشاهده و خریداری کنند.

البته اخیرا به واسطه تغییراتی که در نرخ دلار و هزینه‌های اپراتورها ایجاد شده، آنها اقدام به تغییر بسته‌های اینترنتی کردند که انتقاد کاربران و برخی مسوولان خارج از بدنه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را هم به دنبال داشت، اما رگولاتوری اعلام کرد که این تغییرات در چارچوب مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات رخ داده و اپراتورها تخلفی نکرده‌اند.

چگونگی مصرف حجم بسته‌های اینترنتی

در سال‌های اخیر افزایش چشمگیر سرعت اینترنت در سراسر جهان باعث بالا رفتن مصرف اینترنت مشترکان شده است. از عوامل موثر بر افزایش میزان مصرف اینترنت توسط مشترکان می‌توان به افزایش حجم وب‌سایت‌ها، افزایش کیفیت تصاویر و ویدیوهای آنلاین، افزایش کیفیت تصاویر و ویدیوهای مورد استفاده در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، افزایش مصرف اینترنت اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها و انجام به‌روزرسانی‌های مکرر اشاره کرد.

اما با توجه به اینکه عموم کاربران اینترنت توجهی به این تغییرات نداشته و براساس روال سال‌های قبل بسته‌های اینترنتی را خریداری می‌کنند، این ابهام برای مشترکان به‌وجود آمده است که اپراتورهای تلفن همراه محاسبه حجم بسته‌های مشترکان را به‌درستی انجام نمی‌دهند، زیرا بسته مشترکان بسیار زودتر از آنچه مشترک تصور می‌کنند به اتمام می‌رسد. از همین رو ضروری است کاربران اینترنت، به تغییرات به‌وجود آمده توجه کنند.

مشترکان برای سنجش سرعت اینترنت تلفن همراه می‌توانند از طریق لینک‌های speedcheck.ir و speedtest.ir یا سایر سایت‌ها و اپلیکیشن‌های معتبر محاسبه سرعت اینترنت از جمله سامانه نت‌سنج پلاس به آدرس netsanjplus.ir اقدام کرده و از میزان سرعت اینترنت سیم‌کارت خود مطلع شوند. همچنین در پورتال اپراتورها نیز صفحه‌ای برای انجام تست سرعت وجود دارد و تست سرعت خدمت اینترنت از طریق سایت خود اپراتورها نیز امکان‌پذیر است.

logo-samandehi