پنجشنبه، 14 بهمن 95 - 05:45

سید محمود سفار، رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اخیراً طی مناظره ای اعلام کرده است که به صورت روزانه، رقمی بالغ بر ۳۰ الی ۳۵ هزار موبایل قاچاق وارد خاک کشور می شود. وی افزوده این موبایل ها، بعضاً دست دوم، رفرش شده یا تقلبی هستند و حقوق مصرف کننده را پایمال می کنند.

 

 

سید محمود سفار می گوید که حدود ۱٫۹۷ میلیون تلفن موبایل، طی سال ۱۳۹۳ از مبادی قانون وارد کشور شده بود که میانگین ماهیانه آن به حدود ۱۶۰ هزار واحد می رسد. اما در همین حال، روزانه ۳۰ الی ۳۵ هزار موبایل قاچاق وارد کشور می شوند که تقریباً تا شش برابر از تعداد موبایل های قانونی وارداتی در هر روز بیشتر است.

رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در بخشی دیگر از سخنانش می گوید فرآیند ورود قانونی موبایل ها، بین ۸ الی ۱۴ روز کاری زمان می برد اما در همین حال، قاچاق همان کالا از کشورهای همسایه، در مدتی کمتر از ۴۸ ساعت صورت می پذیرد.

در نهایت گفتنی است که به زعم امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، وارد کنندگان قانونی به طور میانگین باید ۲۵ درصد بیشتر از قیمت تمام شده پرداخت کنند اما همین کالا با پرداخت کمتر از ۳۰ هزار تومان وارد کشور می شود. از سوی دیگر وی اشاره کرد که مالیات بر ارزش افزوده باید از مشتری نهایی دریافت گردد، اما در سیستم کنونی از وارد کننده قانونی دریافت می شود.

logo-samandehi