یکشنبه، 09 آبان 95 - 09:53

کاهش تعرفه زنجیره خدمات دیتا بر مبنای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از اول مردادماه لازم الاجرا شده است اما برخی کاربران همچنان نمی دانند هزینه اینترنت مصرفی شان چگونه محاسبه می شود. کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اوایل تابستان امسال در جلسه ۲۳۷ خود، نرخ زنجیره خدمات دیتا شامل تعرفه پهنای باند، نرخ انتقال لایه های دیتا، اینترنت ثابت و اینترنت موبایل را کاهش داد. برمبنای این مصوبه که از اول مردادماه لازم الاجرا شد، تعرفه پهنای باند بین الملل بین ۱۶ تا ۴۰ درصد و با میانگین ۳۰ درصدی برحسب تقاضای دریافتی از سوی شرکتهای ارائه دهنده اینترنت، تعرفه های انتقال لایه های ۲ و ۳ شبکه بین ۲۰ تا ۷۰ درصد و با میانگین ۴۰ درصد برای اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت کاهش یافت.

2196382

این نرخ ها با افزایش پهنای باند و ظرفیت واگذار شده کاهش بیشتری نیز خواهد یافت.

در همین حال در بخش خدمات اینترنت ثابت از طریق فناوری ADSL با مصرف بیش از ۲ گیگابایت به صورت ماهانه حداقل ۱۶ درصد کاهش تعرفه پیش بینی شد که این کاهش قیمت نیز با توجه به افزایش ظرفیت مصرف به ۳۰ درصد می رسد.

در حوزه اینترنت موبایل نیز در گذشته کاربر به ازای هر کیلوبایت اینترنت باید نیم ریال پرداخت می کرد که با توجه به تعرفه جدید، این مبلغ به ازای هر کیلوبایت به ۴ دهم ریال کاهش یافت.

بررسی ها نشان می دهد که با وجودی که اعمال نرخ های جدید از اول مردادماه برای اپراتورهای اینترنت و موبایل لازم الاجرا شده است اما بسیاری از کاربران معتقدند که تغییر محسوسی در قیمت اینترنت مصرفی شان مشاهده نمی کنند.

در این رابطه حسین فلاح جوشقانی معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به مهر گفته است: شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت موظف شده اند برای محسوس شدن این کاهش قیمت، امکان تفکیک ترافیک داخلی از خارجی را فراهم کنند. براین اساس در صورتی که منشا ترافیک ارتباطی کاربر در داخل کشور باشد، سرویس با کیفیت و قیمت بهتری ارائه خواهد شد.

معاون رگولاتوری با بیان اینکه برمبنای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتورها ملزم شده اند که تا اول بهمن ماه، برای شفاف سازی نرخ دسترسی به اینترنت، نسبت به تفکیک ترافیک مشترکان اقدام کنند، اضافه کرد: برمبنای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قیمت استفاده از اینترنت و پهنای باند کاهش یافته است اما برای محسوس شدن اجرای این مصوبه، تفکیک ترافیک استفاده از سایتهای داخلی و خارجی باید انجام شود.

از این رو برای اطلاع رسانی کاربران در مورد سقف هزینه خدمات اینترنت، نحوه محاسبه هزینه اینترنت مطابق با جدول زیر آمده است.

حداقل نرخ بیت (کیلوبیت بر ثانیه) سقف هزینه ماهانه ارائه خدمت (ریال) حداقل سقف حجم ماهانه GB
حجم ترافیک داخلی (GB ) حجم ترافیک بین الملل (GB )
۱۰۲۴ ۲۵۰۰۰۰ ۲۰ ۱۰
۲۰۴۸ ۴۰۰۰۰۰ ۳۰ ۱۵
۴۰۹۶ ۶۰۰۰۰۰ ۴۰ ۲۰
۸۱۹۲ ۱۰۰۰۰۰۰ ۶۰ ۳۰
حجم داخلی (GB) حجم خارجی (GB) تعرفه (ریال)
۲۰ ۱۰ ۲۵۰۰۰۰
۳۰ ۱۵ ۴۰۰۰۰۰
۴۰ ۲۰ ۶۰۰۰۰۰
۶۰ ۳۰ ۱۰۰۰۰۰۰

تعرفه حجمی

حجم (GB) تعرفه جدید تعرفه مصوبه ۱۸۱ (ریال) میزان کاهش
 تا ۳ ۳۰۰۰۰  ۳۶۰۰۰ ۱۷ درصد
۳ تا ۵  ۲۲۰۰۰ ۳۶۰۰۰ ۳۹ درصد
۵ تا ۱۰ ۲۲۰۰۰ ۲۸۰۰۰ ۲۱ درصد
از ۱۰ تا ۲۰ ۱۸۰۰۰ ۲۴۰۰۰ ۲۵ درصد
از ۲۰ تا ۳۰ ۱۸۰۰۰ ۲۰۰۰۰ ۱۰ درصد
از ۳۰ تا ۴۰ ۱۵۰۰۰ ۱۶۰۰۰ ۶ درصد
از ۴۰ به بالا ۱۵۰۰۰ ۱۶۰۰۰ ۶ درصد

تعرفه نگهداری ماهیانه (آبونمان)

نرخ بیت تعرفه پیشین (ریال) تعرفه جدید (ریال) میزان کاهش
۱۲۸ ۲۲۵۰۰ ۱۵۰۰۰ ۳۳ درصد
۲۵۶ ۳۰۰۰۰ ۲۵۰۰۰ ۱۷ درصد
۵۱۲ ۴۵۰۰۰ ۴۰۰۰۰ ۱۱ درصد
۱ M ۷۵۰۰۰ ۶۰۰۰۰ ۲۰ درصد
M ۲ ۱۲۰۰۰ ۸۰۰۰۰ ۳۳ درصد
۴ M ۱۶۸۰۰۰ ۱۴۰۰۰۰ ۱۷ درصد
۸ Mbps ۲۳۵۲۰۰ ۱۸۰۰۰۰ ۳۳ درصد

logo-samandehi