دوشنبه، 22 فروردین 01 - 07:13

 

جدیدترین گزارش ماهانه اسپیدتست درباره وضعیت سرعت اینترنت جهان برای فوریه ۲۰۲۲ منتشر شد. طبق آمار ارائه شده در این گزارش، سرعت اینترنت ثابت و موبایل کشورمان در این ماه شاهد افت سرعت بوده و به ترتیب چهار و سه پله سقوط کرده‌اند.بر اساس گزارش ماه فوریه Speedtest، متوسط سرعت اینترنت ثابت و موبایل جهان، نسبت به گزارش قبلی افزایش بسیار ناچیزی پیدا کرده است. طبق آمار ارائه شده، سرعت اینترنت موبایل در جهان از ۲۹٫۶۰ مگابیت بر ثانیه در ماه ژانویه به ۲۹٫۹۱ مگابیت بر ثانیه رسیده است.از سوی دیگر، متوسط سرعت اینترنت ثابت جهان هم نسبت به گزارش قبلی که ۵۶٫۸۹ مگابیت بر ثانیه بود، حالا به سرعت ۶۰٫۷۶ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

وضعیت سرعت اینترنت در ایران

اما وضعیت برای اینترنت موبایل ایران چگونه بوده است؟ طبق گزارش جدید اسپیدتست، سرعت اینترنت موبایل در ایران ۲۲٫۴۲ مگابیت بر ثانیه ثبت شده که نسبت به گزارش قبلی (۲۳٫۱۰ مگابیت بر ثانیه)، کاهش پیدا کرده است. همچنین جایگاه ایران در بین تمام کشورها سه پله سقوط کرده و به جایگاه ۸۰ جدول بیشترین میزان سرعت اینترنت موبایل رسیده است.
در این بخش امارات متحده عربی و نروژ به ترتیب با میانگین سرعت ۱۳۳٫۵۱ و ۱۱۸٫۵۸ مگابیت بر ثانیه همچنان رتبه‌های اول و دوم را تصاحب کرده‌اند، اما کره جنوبی با رشد یک پله‌ای و ثبت سرعت ۱۱۶٫۵۱ مگابیت بر ثانیه به رتبه سوم رسیده است. قطر و هلند هم رتبه‌های بعدی را در دست دارند.
از سوی دیگر، وضعیت اینترنت ثابت ایران هم روند نزولی داشته است. طبق داده‌های به دست آمده، سرعت اینترنت ثابت ایران در این گزارش ۹٫۷۸ مگابیت بر ثانیه بوده که نسبت به گزارش قبلی (۱۰٫۳۹ مگابیت بر ثانیه)، سقوط کرده است و حالا چهار پله پایین‌تر از قبل و در رتبه ۱۴۵ جهان قرار دارد.
در سطح جهان، شیلی با دو پله صعود موفق شده سرعت ۱۹۷٫۵۹ مگابیت بر ثانیه را به ثبت برساند و در رتبه اول قرار بگیرد. رتبه دوم همچنان در اختیار سنگاپور با سرعت ۱۹۴٫۰۷ مگابیت بر ثانیه است و موناکو با میانگین سرعت ۱۸۸٫۶۶ مگابیت بر ثانیه جای خود را با شیلی عوض کرده و به رتبه سوم رفته است. تایلند و دانمارک سایر اعضای پنج کشور برتر را تشکیل می‌دهند.

logo-samandehi