سه شنبه، 08 مهر 93 - 05:20
شورایعالی فضای مجازی برای کاربردهای مفید اینترنتی، نرم‌افزار فیلترینگ خانگی را در برنامه دارد، کارشناس فنی شورایعالی اطلاع‌رسانی می‌گوید: تاکنون چندین محصول داخلی تولید شده و شورا ارتقا و بهینه‌سازی محصولات موجود را در پیش گیرد.
 Communications connectivity
محمدحسن انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی  در روزهای اخیر به عنوان یک راه‌حل برای استفاده از کاربردهای مفید فضای مجازی، از برنامه‌های این شورا برای فیلترینگ خانگی خبر داد و گفت: به زودی برنامه‌های اجرایی فیلترینگ خانگی اعلام می‌شود.
در این باره، علی کاظمی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت:‌ نرم‌افزارهای فیلترینگ خانگی با عنوان صحیح parental control به معنی نظارت والدین بر مصرف اینترنت، چندین نمونه داخلی در کشور تولید شده است که یکی از آنها با حمایت شورای عالی اطلاع‌رسانی انجام شده است.
این کارشناس فنی شورایعالی اطلاع‌رسانی توضیح داد: روش عمل این نرم‌افزار‌ها این است که با اعمال محدودیت‌های زمانی، حجمی و تعیین سطح دسترسی، محدودیت‌هایی را برای کامپیوترهای خانگی اعمال می‌کنند که برای استفاده هر یک از اعضای خانواده از اینترنت شخصی‌سازی می‌شود.
وی با اشاره به سابقه تولید نرم‌افزار فیلترینگ با حمایت شورای عالی اطلاع‌رسانی، تصریح کرد: مدت زمان لازم برای به بلوغ رسیدن یک محصول فناورانه حدود ۸ سال است؛ هم‌اکنون به مدت حدود ۳ سال از این محصول حمایت شده و لازم است که حدود ۵ سال دیگر حمایت از این محصولات ادامه یابد تا با بهینه‌سازی به محصول کاملی تبدیل شود.
کاظمی با اشاره به لزوم بهینه‌سازی این محصولات، توضیح داد: با به روز رسانی مداوم سیستم‌عامل‌ها، ارتقای پردازنده‌ها و پیدایش‌ الگوریتم‌های سریع‌تر، می‌توان محصولات به مراتب بهتری نسبت به محصولات سال‌های گذشته تولید کرد و محصولات قبلی را ارتقا داد.
این کارشناس فنی شورایعالی اطلاع‌رسانی توصیه کرد: بهتر است شورای عالی فضای مجازی در صورت تصمیم‌ به تهیه نرم‌افزارهای فیلترینگ خانگی بهینه‌سازی نسخه‌های فعلی را در دستور کار قرار دهد.

logo-samandehi