یکشنبه، 28 خرداد 02 - 10:20

 گوگل‌پلی اپلیکیشن‌های دیجی‌کالا و تپسی را از استور خود حذف کرده است؛ اتفاقی که به‌نظر می‌رسد به‌دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران رخ داده است.بار دیگر موج حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل‌پلی به راه افتاده است. پس از حذف اپلیکیشن‌های دیوار و تپسی و دیجی‌کالا، اپلیکیشن آپ نیز به‌عنوان یک اپلیکیشن ایرانی دیگر از فروشگاه اینترنتی گوگل حذف شده است.

شرکت گوگل به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران و با استناد به ماده ۱۶.۵ قوانین توسعه‌دهندگان، اپلیکیشن آپ را از گوگل‌پلی حذف کرده است. این موضوع از طریق ایمیل به شرکت آپ اعلام شده و دسترسی به حساب این اپلیکیشن در گوگل‌پلی امکان‌پذیر نیست.نکته قابل تأمل آنجاست که تپسی آبان‌ماه سال ۱۴۰۱، یعنی حدوداً شش ماه پیش نیز از گوگل‌پلی حذف شد، اما بار دیگر بر بستر این استور اندرویدی در دسترس قرار گرفت. در همان زمان وزیر ارتباطات قول‌ پیگیری از مجامع بین‌المللی را داده بود ولی تا الان خبری از نتایج این پیگیری نشده است.

تحریم‌ها از بیرون و فیلترینگ از داخل، مدت‌هاست که به کسب‌وکارهای آنلاین ایرانی ضربه می‌زند. گوگل‌پلی هرازچندگاهی تصمیم به حذف چند اپلیکیشن از روی فروشگاه اندرویدی خود می‌گیرد. تابستان ۱۴۰۰، اپلیکیشن‌های آپارات، فیلیمو، بلد و طاقچه از گوگل‌پلی‌حذف شدند و مدت‌هاست برخی دیگر از اپلیکیشن‌ها مانند علی‌بابا نیز دچار همین مشکل شده‌اند.

تابستان ۱۴۰۱ نیز اپلیکیشن‌های شیپور، شیپور پلاس و آلونک از گوگل‌پلی حذف شدند. اسنپ، سروش، بله و آی‌گپ نیز در آبان همان سال حذف شدند.این درحالی است که از مهرماه سال گذشته، گوگل‌پلی در ایران مسدود شده است و این پلتفرم چندان اهمیتی برای نهادهای تصمیم‌گیر در ایران ندارد. در ماه‌های اخیر با وجود موافقت وزارت ارتباط با رفع فیلتر این فروشگاه اندرویدی، تغییری در وضعیت مسدودسازی آن صورت نگرفته است.فیلتری که به باور بسیاری از کارشناسان موجب شده تا ریسک گسترش بدافزار و نصب نرم افزارها از مسیرهای غیررسمی افزایش یابد که امنیت دستگاه‌ها و حریم خصوصی کاربران ایرانی را به‌شدت تهدید می‌کند.

logo-samandehi