چهارشنبه، 06 آذر 92 - 01:09

mosahebe

یافتن شغلی جدید به اندازه‌ی کافی دشوار است،تازه به آن باید مصاحبه‌های شغلی عجیب و غریب را نیز اضافه کنید که گاه همانند کنکور کارشناسی ارشد یا دکتری سخت و نفس‌گیر است!در این مقاله کوشیده‌ایم تا  از ترفند‌ها که می‌تواند شما را در نیل به موفقیت در چنین نشست‌هایی یاری رساند را به صورت اجمالی و فهرست‌وار برشماریم.
 نخست کاری کنید که به مصاحبه دعوت شوید
پیش از هر کاری باید بتوانید طرف مقابل را قانع کنید که با شما مصاحبه کند.پس گام نخست تهیه فایل رزومه‌ای جامع است! بدین ترتیب می‌توان مطمئن شدکه این اطلاعات تصویری آبرومندانه از سوابق کاری و تحصیلی شما را ارائه کرده و تا حد زیادی قابلیت و توانایی‌هایتان را نشان می‌دهند.حتماً دقت داشته باشید در رزومه از ذکر موارد دردسر آفرینی چون بازه‌های طولانی بیکاری اجتناب کنید که ممکن است برای کارفرماهای نکته‌بین مهم باشد.سعی کنید پس از تهیه رزومه‌ای مناسب آن را به انضمام سایر موارد مورد نیاز برای گیرنده ارسال کنید.
 پیش از مصاحبه آماده شوید
بعد از طی کردن مرحله نخست و دعوت شدن به مصاحبه کارهای بسیاری در پیش دارید و هنوز برای عزیمت به این جلسه زود است!همانطور که آلن اسکورسکین می‌نویسد، دلیل اصلی اینکه اغلب افراد در مصاحبه‌های شغلی کم می‌آورند،عدم آمادگی آنهاست.پس بهتر است تا آنجا که می‌توانید درباره‌ی شرکت مورد نظر اطلاعات کسب کنید.
 در وهله‌ی نخست قوی ظاهر شوید
مصاحبه‌های شغلی درست از همان ثانیه نخست که پا را در اتاق می‌گذارید آغاز می‌شوند! پس برای تک‌تک لحظه‌های آن برنامه‌ریزی کرده و آمادگی لازم را داشته باشید.
 با سوالات دشوار دست و پنجه نرم‌کنید
بلافاصله پس از آنکه بر روی آن صندلی داغ بنشینید، ثانیه‌های بی‌رحم شروع به شمارش معکوس می‌کنند و با صدای بی‌صدایی می‌گویند که دور تازه‌ای از مبارزه آغاز شده است!حالا شما باید تک تک پرسش‌های مصاحبه را با هوشمندی پاسخ گویید.اطلاع داشتن از پرسش‌های پیش رو می‌تواند نقطه‌ی قوتی برای شما باشد. سئوالات کلیشه‌ای نظیر، «مهمترین نقطه ضعف شما چیست؟»،«آیا هرگز اخراج شده‌اید؟»یا «چه چالشی ممکن است با همکاران خود پیدا کنید؟» انتظار شما را می‌کشند. از دیگر سئوالات رایج در چنین جلساتی نیز می‌توان به «کمی درباره خود بگویید» یا «خود را معرفی کنید» اشاره کرد.نکته‌ای که باید در این بین رعایت کنید درک هدف پشت پرده‌ی این پرسش‌هاست.اگر هم احیاناً به پرسشی برخوردید که مایل به پاسخ نیستید بهتر است صاف و پوست‌کنده از پاسخ به آن اجتناب کنید.
 خودتان نیز پرسش‌هایی را مطرح کنید
فرد مصاحبه کننده تنها کسی نیست که سئوال مطرح می‌کند. شما نیز می‌توانید در این جلسه سئوالاتی که به ذهنتان خطور می‌کند را بپرسید.نکته‌ی مهم در این مرحله پرسیدن سوالات خوب است. بهتر است پیش از کندوکاو پیرامون حقوق، مزایا و ساعات کار، به موارد هوشمندانه‌تری نظیر وظایف محوله، امکان ارتقای شغلی و حرفه‌ای، دورنمای کوتاه و بلند مدت این کار و… بپردازید.
 جنبه‌های مثبت خود را  بزرگ کنید
در ذهن داشته باشید که جلسه‌هایی از این دست جایی است که باید کمی سر و زبان داشته و از مزایا و نقاط قوت خود سخن گویید. البته توجه داشته باشید که زیاد چاشنی اغراق را به کار نگیرید. بهتر است از استراتژی صادقانه‌تری استفاده نمایید،که اگر شغل را گرفتید این خالی‌بندی وبال گردنتان نشود!این مرحله یکی از گام‌ها در نشان‌دادن نقاط مثبت شماست.
 اگر اوضاع خوب پیش نمی‌رود، وا ندهید
اگر به خوبی خود را آماده کرده باشید،در جلسه‌ی مصاحبه همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت. اما، اگر سئوال بدی بپرسید یا اینکه نتوانید آن طور که باید و شاید ظاهر شوید، یا بیش از آنچه که باید در تعریف نقاط مثبت شخصی‌تان اغراق کنید، بهتر است ترفندهایی را در آستین داشته باشید تا سریعاً اوضاع را به نفع خود فیصله دادهید.اگر تصور می‌کنید که گند زده‌اید،بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و اگر امکان دارد، وقت مصاحبه‌ی مجددی را مطالبه کنید تا در جلسه‌ی بعدی همه چیز را ماله بکشید!
 پیگیری را فراموش نکنید
شرکت در مصاحبه آخرین گام شما نیست! بهتر است پس از آنکه مدت زمان نه چندان طولانی از مصاحبه گذشت، دوباره با آنها تماس گرفته و پیگیر امور مربوطه باشید. بدین ترتیب نه تنها آنها شما را از یاد نخواهند برد، بلکه رزومه‌ی شما را دور نیانداخته و حفظ خواهند کرد. بدین ترتیب حتی اگر در این فرصت شغلی کاری از پیش نبرید، در فرصت‌های آتی ممکن است قرعه به نام شما بیافتد. بهتر است برای اولین پیگیری نامه‌ای الکترونیکی برایشان فرستاده و از بابت شرکت در مصاحبه تشکر کنید.
 اگر استخدام نشدید علت و معلول را جویا شوید
اگر بنا به هر دلیلی با وجود موفقیت آمیز بودن مصاحبه‌ی شغلی نتوانستید فرصت شغلی مورد نظر خود را تصدی کنید، بکوشید تا علت این ناکامی را جویا شوید. از این گذشته بهتر است تا جلسه‌ی مصاحبه را به خاطر آورده و آنچه که در آن روز اتفاق افتاده را مرور کنید. بدین ترتیب می‌توانید تا حدودی علت این شکست را پیدا کنید.حقیقت این است که نامرتب بودن لباس و ظاهر فرد، استفاده از کلمات نامناسب و یا اشتباه در دستور زبان می‌تواند از جمله مواردی باشد که موجب کم شدن شانس موفقیت در مصاحبه‌های شغلی می‌شود. پوشیدن کت و شلوار یا پوشش رسمی آبی رنگ، یکی از ترفندهایی است که می‌تواند تصویر خوبی در ذهن مخاطب بسازد، چرا که این رنگ نماد اعتماد و اتکا است و می‌تواند شخصیت بهتری از شما را نشان دهد.

logo-samandehi