دوشنبه، 20 مرداد 93 - 04:58

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از کیفیت اپراتورهای موبایل راضی هستم اما کیفیت خدمات رسانی می تواند بهتر و تعرفه ها قدری پایین تر باشد. اپراتورها نیز می توانند با تعرفه کمتر اعتماد بیشتری بین مشترکان کسب کنند و درآمدزایی بیشتری داشته باشند.به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: عملا وزارت ارتباطات طی چند سال اخیر با مشکلاتی روبه رو بوده است. در چهار سال سه وزیر ارتباطات عوض شد. در ایران دنبال ادغام این وزارت خانه بودند و طبیعی است که این گونه بی ثباتی که در وزارت وجود داشت بر حمایت دولت و وزارت از اپراتورها و سرمایه گذاری تاثیر گذاشته است.وی افزود: اپراتورها باید مورد حمایت همه جانبه دولت و وزارتخانه قرار بگیرند تا بتوانند برای آینده خود تصمیم بگیرند بر این اساس از نظر کمیت مشترک راضی هستم ولی به نظر من کیفیت خدمت رسانی توسط اپراتور می تواند به مراتب بهتر از وضعیت فعلی باشد. برای قیمت می توان مقداری تعرفه ها را کاهش داد.

علی رغم کمبود بودجه به دنبال فراهم کردن زیرساخت های لازم هستیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: اگر اپراتورها حرفه ای تر عمل کنند و با تعرفه کمتر سرویس بیشتری بدهند هم اعتماد مردم را بیشتر جلب می کنند و هم درآمد بیشتری را کسب می کنند. ما همانند دیگر وزارتخانه ها با مشکل کمبود بودجه مواجه هستیم ولی پرسنل ما تلاش کردند با اپراتورها و شرکت ها تعامل داشته، افراد مرتبط با مردم را ضابطه مند کرده و بتوانند زیرساخت های لازم را نیز فراهم کنند.واعظی خاطرنشان کرد: دو شعار را از ابتدای کار بعنوان محور کار خود قرار دادیم. اولین شعار افزایش کیفیت خدمات رسانی به مردم و دومین شعار متناسب سازی تعرفه ها است. در ماه های اولی که وارد وزارتخانه شدم خیلی از اپراتورها ناراضی بودند که چرا من به عنوان مدافع مردم به دنبال کاهش تعرفه هستم.

کاهش قیمت فروش پهنای باند برای شرکت ها به شرط ارائه تخفیف به مردم

وی عنوان کرد: برای اولین بار برای اینترنت از خود وزارت به شرکت ها تخفیف دادیم. ۳۵ درصد پهنای باند را ارزانتر به شرکت هایی که به مردم تخفیف می دهند می فروشیم اما به شرطی که شرکت هم ۲۰ درصد به مردم تخفیف دهد. مردم ما بسیار فهیم بوده و افراد خدمتگذار را درک می کنند.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: در کشور سه اپراتور و ۱۱ شرکت پپ (PAP) داریم که بسیاری از آنها این تخفیف را دادند البته تمامی اپراتورها این تخفیف را از ما نگرفتند چون در گذشته برخی از آنها برای جلب مشتری ۲۰ درصد تخفیف را در بسته های تخفیفی خود لحاظ کردند.

مرکز پژوهش های مجلس هم می تواند اشتباه کند

واعظی در واکنش به قرائت گزارشی از تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس از گران فروشی اینترنت در ایران، گفت: مرکز پژوهش های مجلس هم می تواند اشتباه کند. در حال حاضر یک گیگابیت بر ثانیه ای که به مردم واگذار می شود ۳۶۰۰ تومان است که وقتی ضربدر ۱۵۰ تومان کنید می شود ۵۴۰ هزار تومان، ولی شما گفتید ۲۳۲ میلیون تومان که این اصلا درست نیست. حتما باید با رقابتی که به وجود می آوریم تعرفه هایی که اینترنت به مردم واگذار می شود کاهش پیدا می کند.

وی در پاسخ به این سوال مجری که چه تعداد شرکت، اینترنت را وارد می کنند گفت: بر اساس قانون زیر ساخت کشور در اختیار دولت است که این امر دو دلیل دارد. اولین علت این که در این زمینه باید سرمایه گذاری های عظیمی صورت بگیرد که سوددهی ندارند و سرمایه معمولا بعد از ۳۰ سال برمی گردد. علت بعدی این است که شبکه زیرساخت کشور جنبه امنیتی هم دارد.

ارائه خدمات در بخش زیرساخت ها هیچ محدودیتی ندارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: در حال حاضر ۵۵ هزار کیلومتر فیبر در کشور داریم. برای هر مسیر یک مسیر پشتیبان گذاشتیم. تنها یک شرکت انحصاری تمام پهنای باند را تامین نمی کند. ارائه خدمات در بخش زیرساخت هیچ محدودیتی ندارد و در حال حاضر ۱۳ گیت وی در کشور داریم و از هر کدام از آنها بر اساس نیاز کشور وارد می کنیم. در دنیا قیمت ها متفاوت است و بستگی به مدت قرارداد و کیفیت دارد.

واعظی اذعان کرد: در حال حاضر با شرایطی مواجه هستیم که متقاضی برای داشتن اینترنت بسیار زیاد است و چون در گذشته سرمایه گذاری نشده هم ما نمی توانیم تمام آنچه را که شرکت ها تقاضا دارند به آنها تحویل دهیم و هم اینکه چون این شرکت ها متقاضیان زیادی دارند عملا هیچ گونه رقابتی بین آنها نیست.

متقاضیان فراوان اینترنت دلیل عدم پایین آوردن تعرفه و رقابت میان شرکت ها

وی ادامه داد: در حال حاضر هرکدام از این شرکت ها تعداد زیادی متقاضی دارند که در نوبت هستند به همین دلیل دو اتفاق رخ می دهد اول اینکه قیمت ها را به خاطر رقابت پایین نمی آورند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مشکلات ما ناشی از کمبود زیرساخت و نبود رقابت است. به همین دلیل است که شرکت ها در بسیاری از وقت ها به تعهدات خود عمل نمی کنند که این خلاف و به نوعی کم فروشی است و البته ما هم در حال نظارت هستیم.

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تا سال آینده

واعظی تاکید کرد: تلاش گسترده ای را انجام داده و پروژه های مختلفی را تعریف کردیم تا بتوانیم عملا پهنای باند داخل را افزایش دهیم. به دنبال راه اندازی شبکه ملی اطلاعات هستیم که وقتی ما عملا بتوانیم به همه شرکت ها پهنای باند مورد نیاز مردم را بدهیم یک رقابت به وجود بیاید که آن موقع تسلط ما هم بیشتر می شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی در گذشته این بود که از هر پهنای باند هشت نفر استفاده کنند البته این هشت نفر همزمان از اینترنت استفاده نمی کردند. به دلیل اینکه پهنای باند در گذشته کم بوده است پهنای باند به ۱۲ و اعداد بالاتر افزایش پیدا کرد ولی بالاترین رقمی که در گذشته معاونت سازمان نظارت تنظیم مقررات به ما داد بین ۳۰ تا ۳۱ نفر بود. ما فشار آوردیم که این پهنای باند را پایین بیاورد. سیاست جدید ما این است که شرکت ها باید تمامی تعهداتی که در قرارداد داشتند را به مردم ارائه دهند.

۶۰ درصد سهام شرکت مخبارت متعلق به بخش خصوصی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پنج سال قبل بر اساس ماده ۴۴ قانون اساسی شرکت مخابرات که یک شرکت ۱۰۰ درصد دولتی بود عملا واگذار شد و در آن زمان ۵۰ درصد به علاوه یک سهم به بخش غیر دولتی واگذار شد که مقداری هم حدود ۱۰ درصد در بورس گذاشته شد.

وی یادآور شد: در حال حاضر ۲۰ درصد از سهام مخابرات متعلق به دولت، ۲۰ درصد صاحبان سهام عدالت و ۶۰ درصد نیز به بخش خصوصی تعلق دارد. در حقیقت می توان گفت که شرکت مخابرات ایران قطعا دولتی نیست.

بعنوان نماینده دولت باید به سهام دولت نظارت داشته باشیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: برخی در داخل کشور اعتقاد دارند چیزی که در دست مردم باشد و آنها تصمیم می گیرند خصوصی است ولی برخی شرکت ها این نظر را قبول ندارند. اعتقاد ما بر این است هر چند بخش زیادی از شرکت مخابرات واگذار شده است ولی سرمایه عظیمی است که به کشور تعلق دارد و اداره این شرکت می تواند بهتر باشد.

واعظی اذعان کرد: مذاکراتی را با سهامداران عمده داشتیم و یک چارچوب برای همکاری تنظیم کردیم. ما در شرکت مخابرات دو نگاه داریم اول نگاهی که وزارت ارتباطات به همه دارد از طرف دیگر که ما نماینده دولت هستیم باید بر سهام دولت نظارت کنیم.

وی در ارتباط با وضعیت و انتخاب مدیرعامل شرکت مخابرات گفت: مدیرعامل جدید کار خودش را از هفته قبل شروع کرد و به نظر من مدیر عامل و مجمع تصمیم خوبی را گرفتند. مخابرات یک خانواده بزرگی است و کسانی که از سربازی به سرداری رسیدند بیشتر قدر این مسئولیت ها را می دانند. ما اعتقاد نداشتیم تا کسی را برای مدیریت معرفی کنیم. خوشبختانه خانواده بزرگ مخابرات همیشه مدیران زیادی را تحویل بخش های مختلف داده است و از این نظر فقیر نیست که مدیر را از درون خودش انتخاب کند. کسی که انتخاب شد در خیلی از استان ها فعالیت داشته، رزومه خوبی دارد و قائم مقام مدیر قبلی بوده است.

سازمان تنظیم مقررات هرگز همکار شرکت ایرانسل نبوده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: سازمان تنظیم مقررات هیچ وقت همکار شرکت ایرانسل نبوده ولی بر اساس یک اصولی که کمیسیون تنظیم مقررات دارد از هفته گذشته مذاکراتی را با هر دو اپراتور انجام دادند ولی مذاکره با همراه اول هنوز ادامه دارد.

واعظی تاکید کرد: در تمام دنیا هرچه سرعت اینترنت بالا می رود تعرفه پایین می آید. برای دانشگاه ها و مراکز عمومی و اماکنی که شرکت ها می توانند سرعت بالا بدهند را با تخفیف ارائه دهند. الان کم کم در دنیا (۱۲۸ کا) جزء اینترنت نیست و ما هم به دنبال این هستیم وقتی به دنبال این هستیم که وقتی شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شد وارد فاز بعدی شویم. امیدواریم با مقرراتی که فراهم کردیم تا پایان سال ۹۴ این شبکه راه اندازی شود. پایان سال جاری هم محصول اولیه را خواهیم داشت.

دعوت از تمام فارغ التحصیلان کامپیوتر و آی.تی برای نوشتن اپلیکیشن های ایرانی

وی در ارتباط با شبکه های اجتماعی گفت: قطعا فیلتر کردن وی چت با یک نگاه اقتصادی انجام نشد چون در حال حاضر اپلیکیشن های مختلفی در حال فعالیت بوده و هیچ کدام آن ها مسدود نشده اند. البته خیلی از کشورها به دلیل مسائل اقتصادی این اپلیکیشن ها را قطع کرده اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: از تمام فارغ التحصیلان کامپیوتر و آی.تی تقاضا می کنم که اپلیکیشن های ایرانی بنویسند. در کمیسیون تنظیم مقررات متوجه شدیم دلیل نوشته نشدن اپلیکیشن و تولید محتوا این است که معمولا فارغ التحصیلان سرمایه ندارند بنابراین اپراتورها را موظف کردیم که هر اپلیکیشنی که روی شبکه آن ها در حال کار کردن است درصد قابل توجهی را تا زمانی که درآمدزایی دارد متعلق به نویسندگان آن باشد.

با داخلی شدن شبکه ها مشکل سرعت نخواهیم داشت

واعظی عنوان کرد: توصیه ما این است که همه شبکه ها  و برنامه ها داخلی شود. وقتی داخلی شود دیگر در سرعت مشکلی نداریم. سال گذشته ۱۰ درصد از مصرف محتوای اینترنت داخلی و ۹۰ درصد خارجی بود. با تشویق های فراوان برای تولید محتوای داخلی اکنون خوشبختانه ۱۰ درصد به ۳۴ درصد افزایش پیدا کرده است. امید ما این است که این روند ادامه پیدا کند؛ در حال حاضر در بیشتر کشورها به محتوای خارجی بیشتر از ۲۵ درصد نیازمند نیستند. البته این به آن معنا نیست که ما مردم را از استفاده اطلاعات موجود منع کنیم.

وی یادآور شد: درهنگام استفاده از شبکه ها به هیچکدام از مردم و کاربران توصیه نمیکنم که اطلاعات شخصی خود را به راحتی در اختیار قرار بدهند و خارجی یا ایرانی بودن شبکه هم فرقی نمی کند.

استفاده غلط جوانان ایرانی از شبکه های اجتماعی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: متاسفانه جوانان ما تمام اطلاعات شخصی و زندگی خود را در شبکه های اجتماعی می گذارند. معمولا در کشورهای دیگر اینگونه نیست و به جای اطلاعات شخصی فقط مقاله و اطلاعات عمومی را در شبکه ها درج می کنند. در حقیقت توصیه من این است که عملا به شبکه های اجتماعی اعتماد نکنیم.

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر علت برداشتن ریجستری های گوشی که باعث افزایش ورود گوشی های قاچاق شده چیست و چه کاری برای حمایت از تولید کنندگان گوشی های تلفن همراه می کنند، گفت: وزارتخانه می تواند دستورالعملش را بنویسد ولی خود اپراتور ها عمل کنند. در حقیقت اپراتورها باید خودشان قراردادی را منعقد کنند و همزمان با سیم کارت گوشی را نیز ارائه دهند. دورانی که مقداری محدودیت ها به واردات حاکم شد برخی از این گونه دستورالعمل ها کمرنگ شد. کمیسیون تنظیم مقررات ما در حال بررسی ساماندهی گوشی ها و به ویژه قاچاق گوشی است. یکی از سیاست هایی که در وزارت خانه دنبال می کنیم حمایت از تولید و پژوهش های داخلی است.

درحال رایزنی برای فعالیت اپراتور دوم پست

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: من اعلام کرده بودم که اگر ما بخواهیم برنامه ای که بر عهده ماست و در برنامه پنجم توسعه به اجرای آن مکلف شدیم محقق شود تا پایان برنامه به ۱۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم که بخش خصوصی هم باید سه برابر آن را بیاورد. در این برنامه باید ۶۰ درصد خانه ها و ۱۰۰ درصد مشاغل اینترنت داشته باشند که روستاها و مناطق محروم شرایط و ویژگی های خاصی داشتند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: در حال حاضر پروانه های جدید و مختلف هم می دهیم که بازگشت سرمایه هم دارند. تلاش ما این است که طی چند ماه آینده عقب افتادگی ها و کمبودهایی که وزارت داشته را جبران کنیم. برای فعالیت اپراتور دوم پست در حال رایزنی با مشاور هستیم و در این زمینه به انتظار مجلس برای تعیین تکلیف مصوبه نشسته ایم.

زیرساخت های شهری را به غلط واگذار کردیم

واعظی گفت: اشکالات زیادی که بعد از واگذارای شرکت مخابرات به وجود آمد باعث شده که با مجلس جلسات متعدد و مشترکی را برگزار کنیم تا مشخص شود که در صورت واگذاری وضعیت روستاها چه می شود. الان دولت وظیفه دارد که برای یک پاکت تا دورترین روستا سرویس دهد که بخش خصوصی قطعا این کار را انجام نمی دهد.

وی ادامه داد: اشکالی که در واگذاری مخابرات به وجود آمد این بود که ما باید مراکز را واگذار می کردیم ولی متاسفانه زیرساخت های شهری را به غلط واگذار کردیم. یکی از دلایل واگذاری شرکت مخابرات این بود که انحصار شکسته شود و در حال حاضر پیشنهاد ما این است که مدیریت استفاده از داکت ها و سیم های مسی متعلق به همه مصرف کننده ها باشد ولی هزینه هایش را هم بپردازند.

عملکرد تالیا در سطح کشور موفق نبود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی مبنی بر تفاوت گذاشتن در رومینگ رایتل و تالیا گفت: رایتل اپراتور و تالیا پیمانکار یک اپراتور است. دوره تالیا تا یک سال دیگر تمام می شود ولی رایتل تازه شروع کرده است. عملکرد تالیا در سطح کشور اصلا موفق نبوده است و مقایسه رایتل که این همه سرمایه گذاری کرده و نسل سوم را وارد کشور کرده با تالیا که هنوز در نسل دوم مانده است اصلا خوب نیست.

واعظی افزود: برای بحث آنتن نمی خواهیم در همه شهرها مثل درخت دکل سبز کنیم و بهتر است که همه از دکل های موجود استفاده کنند تا چهره زیبای شهر به هم نخورد. برنامه داریم که افراد با همان شماره ای که در دست دارند دو بار در سال اپراتور خود را تغییر دهد.

عدم دریافت هزینه جابجایی

وی تاکید کرد: مرداد ماه سال گذشته قرار بود به تعرفه ها بین ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش داده شود که جلوی این کار را گرفتم. ۶۰ هزار نفر در شرکت مخابرات مشغول به انجام فعالیت هستند. به حقوق تمام این افراد ۲۰ درصد اضافه کردیم و برای امسال همزمان با افزایش های دیگر سقف افزایش حداکثر ۲۰ درصدی را در نظر گرفتیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در گذشته وقتی در شهر با تلفن موبایل صحبت می کردند یک تعرفه در نظر گرفته می شد و وقتی با جای دیگری صحبت می کردند تعرفه ی دیگری لحاظ می شد ولی اکنون هزینه جابجایی نمی گیریم. در حال هم کد سازی هستیم و تمام کسانی که در یک استان زندگی می کنند و تلفن شهری دارند در تمام استان یک تعرفه دارند و از این استان به هر جای دور و نزدیک کشور زنگ بزنند تنها یک تعرفه مشخص را پرداخت می کنند.

کاهش قیمت و افزایش خدمات از نتایج رقابت در دنیا است

واعظی در پایان گفت: عملا اکنون بسیاری از نقاط دور و مرزی ما پایین آمده است. اصلا اینطور نیست که دولت اقتدارش به شکلی باشد که اپراتوری که به مردم خدمات می دهد برایمان تعیین تکلیف کند. رقابت در تمام دنیا باعث کاهش قمیت و افزایش خدمات می شود.

logo-samandehi