دوشنبه، 14 مرداد 92 - 05:28
دکتر واعظی

 

دکتر واعظی

دکتر واعظی

رییس جمهور، اسامی اعضای پیشنهادی کابینه یازدهم را به مجلس ارائه کرد و طبق آن دکتر محمود واعظی برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شد.حسن روحانی در اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی و همچنین ماده ۱۸۸ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، اسامی و زندگینامه اعضای پیشنهادی کابینه به همراه برنامه‌های آنان و نیز خط مشی و اصول کلی و برنامه دولت را به مجلس ارائه کرد که بر اساس آن دکتر محمود واعظی برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شد. واعظی چهارشنبه گذشته در گفتگو با تسنیم تصریح کرد:  با من برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صحبت شده است و برنامه‌های خود را در این زمینه ارائه داده‌ام.وی در خصوص گمانه‌زنی‌ها برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشته بود: با من در این زمینه صحبت شده ولی این به‌معنای این نیست که بنده گزینه نهایی این وزارتخانه باشم.  تصمیم نهایی در این زمینه با حسن روحانی است و به هیچ وجه دنبال تحمیل خود برای حضور در کابینه نخواهم بود.وی با بیان اینکه برنامه‌های خود را به روحانی ارائه داده است، تاکید کرده بود: ارائه برنامه به‌معنای این نیست که من گزینه نهایی وزارتخانه خواهم بود و قطعاً با افراد دیگری نیز جز من صحبت شده است.

 محمود واعظی کیست؟

مدیرعاملی شرکت مخابرات ایران از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵، مشاور وزیر امور خارجه از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶، مشاور وزیر و رئیس ستاد روابط اقتصادی خارجی از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۸، معاون سیاسی اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ ،  معاون اقتصادی وزارت امور خارجه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ ، معاون پژوهش‌‌های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک از سال ۱۳۷۸ تا کنون و استاد مهمان در مقطع کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل در دانشگاه علامه طباطبایی از جمله سوابق اجرایی محمود واعظی است.وی متولد ۱۳۳۱ و دارای دکترای روابط بین‌الملل و فوق‎لیسانس مهندسی الکترونیک است. مجموعه کتب و مقالات منتشر شده توسط دکتر واعظی عموما در حوزه سیاست خارجی است. تاکنون خبری در خصوص مواضع، نظرات و برنامه های دکتر واعظی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، منتشر نشده است.

 فرآیند اعلام فهرست، بررسی و اخذ رای اعتماد به وزرای پیشنهادی

برابر قانون رئیس جمهور منتخب دو هفته پس از مراسم تحلیف فرصت دارد که اسامی هیئت وزیران را با شرح تک تک وزرا تقدیم مجلس کند.رئیس جمهور می تواند پیش از موعد مقرر اقدام به معرفی وزرای پیشنهادی خود کند. پس از معرفی اعضای کابینه رئیس ملجس باید در اولین جلسه علنی معرفی نامه وزیران را اعلام وصول کرده و پس از قرائت آن در صحن علنی دستور تکثیر آن را صادر کند تا در اختیار نمایندگان قرار گیرد.نمایندگان یک هفته برای بررسی اصول کلی برنامه های دولت و هیئت وزرا فرصت دارند. پس از این مهلت جلسات علنی مجلس برای رای اعتماد به کابینه و تک تک وزرا به صورت متوالی و در دو نوبت صبح وعصر برگزار می شود و در این مدت نطق و دستور دیگری در صحن علنی برگزار نمیشود.در جلسات رای اعتماد به کل کابینه و تک تک وزرا نمایندگان موافق و مخالف صحبت می کنند و اخذ رای می تواند به دو صورت دستی و الکترونیکی برگزار شود. محمود واعظی از کارگزاران سیاست خارجی دوره ریاست‌جمهوری هاشمی‌رفسنجانی است. او که اکنون در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام سمت معاونت سیاست خارجی را عهده‌دار است در سال ۱۳۶۵ وارد وزارت خارجه شد. ابتدا به عنوان مشاور وزیر، بعد از یکسال ریاست ستاد روابط اقتصادی وزارت خارجه را عهده‌دار شد و در سال ۱۳۶۸ معاون سیاسی اروپا و امریکا وزارت امور خارجه می‌شود.واعظی پس از ولایتی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ نیز به‌ مدت ۲ سال در سمت معاون اقتصادی وزارت خارجه مشغول به‌کار شد و از آن زمان تاکنون در مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول به‌کار است.برای ترکیب هیئت وزیران پنج نماینده مخالف وپنج نماینده موافق به ایراد سخنرانی می پردازند و رئیس جمهور و یا نماینده وی به اظهارات نمایندگان مجلس پاسخ می دهند.رئیس جمهور در نطق اولیه و دفاعیت خود مجموعا دو ساعت و سی دقیقه فرصت دارد تا در تایید صلاحیت وزرا و ترکیب کلی کابینه به سخنرانی بپردازد.

logo-samandehi