دوشنبه، 08 دی 93 - 05:48

افزایش ۲۰ درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه از افزایش ۲۰ درصدی قیمت محصولات کامپیوتری در ایران به خاطر اعمال تعرفه ۴ درصدی گمرکی کالاهای فرهنگی و نوسانات نرخ ارز خبر داد.سید محمد مهدی میر مهدی اظهار کرد: هر چند در ابتدای سال، تعرفه ۴ درصدی گمرک کالاهای فرهنگی بر اساس تبصره ۱۴ بودجه ۹۳ تعلیق شد، اما از ابتدای آذرماه این تعرفه مجددا اجرا می گردد که کالاهای کامپیوتری را شامل نیز می شود.

وی با انتقاد از این سیاست و تصمیمات گمرکی دولت در مورد کالاهای مربوط به فناوری، افزود: اعمال این تعرفه ۴ درصدی سبب افزایش قیمت کالاهای موجود در بازار کامپیوتر می شود.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه ضمن اشاره به افزایش نرخ ارز و نوسات پی در پی آن گفت: با توجه به اینکه کالاهای موجود در بازار کامپیوتر وارداتی هستند، این تغییرات بر روی آنها تاثیر داشته و طی دو هفته اخیر محصولات موجود در این بازار، ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داشته است.

میرمهدی شرایط بوجود آمده را موجب سر در گمی خریداران و فروشندگان دانست و ادامه داد: بازار کامپیوتر و لپ تاپ با رکود مواجه است و بازارهای های شلوغ کامپیوتری شهر امروزه بسیار خلوت تر از قبل هستند.وی گفت: سیاست های دولت در حوزه تعرفه های گمرک و مالیات برای واردکنندگان محصولات کامپیوتری از تحریم های خارجی نیز بدتر است. خود تحریمی و عدم همراهی دولت در این موضوع باعث افزایش قیمت ها در بازار گردیده که نتیجه آن عدم خرید محصولات توسط دوستداران تکنولوژی است.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران تاکید کرد: ۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۴ درصد تعرفه کالاهای فرهنگی، ۱۰ درصد تعرفه ورودی گمرک و عوارض باعث شده که نرخ کالاهای رایانه ای در ایران بسیار گرانتر از کشورهای همسایه باشد.هر چند که سخنان میرمهدی در مجموع صحیح است اما همچنان با تمام این مشکلات و گرانی ها به نظر می رسد، قیمت بیشتر محصولات رایانه ای و موبایلی در ایران ارزان تر از کشورهای همسایه مانند امارات باشد.

در همین رابطه، قیمت دو کالا را در فروشگاه اینترنتی ایرانی آل دیجیتال و اماراتی alshop مقایسه می کنیم.

قیمت مک بوک پرو ۱۵اینچی با پردازنده Core i7، رم ۱۶ گیگ و هارد ۵۱۲ در سایت اماراتی ۸ هزار و ۴۳۹ درهم (معادل ۸ میلیون و ۲۲۸ هزار تومان) است که با تخفیف در نظر گرفته شده توسط این فروشگاه اینترنتی ۸ هزار و ۱۵۹ درهم (معادل ۷ میلیون و ۹۵۵ هزار تومان) به فروش می رسد. اما قیمت این محصول در سایت ایرانی  با قیمت ۸ میلیون و ۷۰ هزار تومان به کاربران عرضه می گردد.

همچنین موبایل گلکسی نوت ۳ نئو مدل N7502 رنگ سفید در سایت اماراتی ۱ هزار و ۳۶۹ درهم (معادل ۱ میلیون و ۳۳۴ هزار تومان) و در سایت آل دیجیتال ۱ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان است.

logo-samandehi