دوشنبه، 16 بهمن 02 - 03:44

بنابر اعلام رئیس سازمان تأمین اجتماعی، کارکنان پلتفرم‌های اینترنتی و خانواده‌هایشان که حدود ۱۳ میلیون نفر هستند، باید فوراً بیمه شوند. به‌نظر می‌رسد که منظور رئیس سازمان تأمین اجتماعی از کارکنان پلتفرم‌های اینترنتی، راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی و فریلنسرهای فعال در این حوزه است.

آن‌طور که خبرگزاری فارس گزارش داده، «میرهاشم موسوی»، رئیس سازمان تأمین اجتماعی، درباره بیمه‌نشدن کارکنان سکوهای اینترنتی گفته است: «۳ تا ۴ میلیون نفر در این سکوها فعال هستند و با احتساب خانواده‌هایشان، حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر هستند، براین‌اساس، با فوریت به‌سراغ سکوهای اینترنتی برای اعمال قوانین اینترنتی خواهیم رفت.»

او همچنین اظهار داشت: «یک سال است که موضع خود را درباره بحث بیمه‌نشدن کارکنان سکوهای اینترنتی اعلام کرده‌ایم. این‌ها باید بیمه اجباری شوند، اشتغال دارند و رابطه مزدی است و مکلف هستیم که به‌سراغ آن‌ها برویم و ما پیگیر هستیم تا بیمه شوند. توصیه می‌کنیم که مسئله به‌صورت توافقی حل شود. با توجه به مراجعات مکرر شاغلان سکوها درباره درمان و یا تصادفات، ما به آن‌ها مراجعه می‌کنیم.»

او افزود: «ما برآورد می‌کنیم که ۶ تا ۸ میلیون نفر بیمه‌نشده در کشور داریم و فرار بیمه‌ای تبدیل به یک فرهنگ شده است. باید فرهنگ‌سازی کرد، اما ما در شرایط سخت در کنار مردم هستیم. یک بیماری ساده می‌تواند آدم را فقیر کند.»

به گفته رئیس سازمان تأمین اجتماعی، اگر اطلاعات این سازمان به نظام بانکی و مالیات وصل شود، مشکلات این حوزه کاهش خواهد یافت.

به‌نظر می‌رسد که منظور رئیس سازمان تأمین اجتماعی از کارکنان پلتفرم‌های اینترنتی، راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی و فریلنسرهای فعال در این حوزه است. هرچند هنوز قانونی برای این موضوع وضع نشده که بتوان به این موضوع برچسب فرار بیمه‌ای زد، اما موضوع بیمه افرادی که در کسب‌وکارهای مجازی فعال هستند، همواره در پیچ‌وخم‌های قانونی به‌سر می‌برد. در طول سال‌های گذشته، اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی که درحال‌حاضر اوضاع نامناسبی دارد، با کمک سازمان تأمین اجتماعی توانست اقداماتی برای افراد دورکار کسب و کارهای مجازی راه‌اندازی کند، اما بااین‌حال به‌نظر می‌رسد که همچنان تعداد زیادی از این افراد بیمه نیستند یا برای آن اقدامی نکرده‌اند.

logo-samandehi