یکشنبه، 17 شهریور 92 - 07:37

 

دکتر حسن روحانی

دکتر حسن روحانی

کابینه روحانی؛ کابینه‌ای ارتباطی است! ارتباطی نه از لحاظ وضعیت آکادمیک بلکه از منظر درک ارتباطی! کابینه یازدهم به خوبی ظرفیت‌های ارتباطی رسانه‌های اجتماعی را درک کرده است و حضور جدی و پررنگ در این رسانه‌ها دارند.در این مطلب سعی‌ می‌کنیم، دولتمردان این کابینه را که در رسانه‌های اجتماعی فعالیت دارند را معرفی کنیم.سکان اصلی دولتمردان امروز فیس‌بوک است که به اعضای دولت در آن می‌پردازیم:

۱- محمدجواد ظریف، اجتماعی‌ترین عضو کابینه!
وزیر امور خارجه کشورمان، ظریف در رسانه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند. به راحتی می‌توان مدعی شد که فعال‌ترین عضو کابینه یازدهم است که در رسانه‌های اجتماعی حضور دارد و درک درست و منطقی از این رسانه‌ها دارد. ظریف در فیس‌بوک فارسی با مردم فارسی حرف می‌زند و روزهای تعطیل مثل جمعه زمان بیشتری را در فیس‌بوک می‌گذراند و سعی می‌کند پاسخگویی کاربران باشد. شعر، عکس و تحلیل به اشتراک می‌گذارد و از اکانت‌های فیکی که با اسم او در سایر رسانه‌های اجتماعی ایجاد شده گله دارد و همچنین از تخریب‌هایی که برخی سایت‌ها… اما در نهایت دست ظریف در رسانه‌های اجتماعی تند است و نشان دهنده یک دیپلمات قهار با درک رسانه‌ای کامل از وضعیت موجود جهان!

۲- اسحاق جهانگیری؛ مردی در جلسات
اسحاق جهانگیری که از مدت‌ها پیش صفحه در فیس‌بوک داشت با روی کار آمدن دولت دوباره جان تازه‌ای به آن داده است و حاشیه جلسات خود را به رشته تحریر در می‌آورد. ظرافت خاصی در نوشته‌ها دارد. هرچند که طولانی می‌نویسد اما جذابیت خاص خود را دارد. با اینکه سعی در پرکردن فاصله با نسل جوان فیس‌بوکی دارد اما همچنان کهنه‌کار است حتی در پست‌هایش!

۳- بیژن نام‌دار زنگنه؛ مارکوپولوی دولت
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت که فعلا بیشتر از بازدیدهایش محتوا منتشر کرده است نیز به جد در رسانه‌های اجتماعی فعال است. کمی خشک و نفتی است اما کم کم در حال اجتماعی شدن است. با توجه به سن آقای زنگنه واقعا درک و بینش عظیمی در حضور وی در رسانه‌های اجتماعی وجود دارد.

۴- مرضیه افخم؛ خانم سخنگو در فیس‌بوک
مرضیه افخم که به تبعیت از ظریف در فیس‌بوک فعال شده است به طور جدی می‌خواهد، پیام‌های کاربران را پاسخ دهد. شاید از حجم پیام‌ها خبر ندارد که چنین تصمیمی گرفته است اما ایمیل شخصی و ایمیل وزارتخانه را منتشر کرده است تا ارتباط مستقیمی با کاربران فیس‌بوک داشته باشد.

۵- حسام‌الدین آشنا؛ شخصیت ارتباطی دولت
حسام‌الدین آشنا، استاد دانشگاه ارتباطی که در روز ثبت نام روحانی کنار وی ظاهر شد. نقش رسانه‌ای خود را به درستی تاکنون ایفا کرده است. در حاشیه، کارش را انجام داده و هدایت‌گر جریان رسانه‌ای دولت به شمار می‌رود. البته فعالیت آشنا تنها در فیس‌بوک نبوده بلکه با پست‌های وبلاگی‌اش درباره فراخوان پیشنهادات درباره وزرا و مشاوره‌ها زبان زد است.

۵- مشاوران رسمی حسن روحانی! مشاوره فیس‌بوکی
بنظر می‌رسد صفحه گروه مشاوران روحانی نیز توسط حسام الدین آشنا اداره می‌شود. صفحه‌ای که هنوز رشد چندانی نکرده است. زیرا در سایه بوده است. البته به فعالیت بیشتری نیاز دارد تا مخاطب بیشتری جذب کند.

دولت یازدهم در توییتر 
فعالیت کابینه یازدهم تنها در فیس‌بوک نبوده، بلکه در توییتر نیز حضور دارند. البته فعلا دکتر ظریف وزیر امور خارجه به صورت رسمی و حرفه‌ای در توییتر فعالیت می‌کند. همانطور که خودش گفته در توییتر به زبان انگلیسی توییت می‌کند. تبریک عید یهودیان و آن دیالوگ معروفش درباره هلوکاست در جهان به شدت بازتاب داشت. با تمام این تفاسیر، شاید افراد بیشتری از دولتمردان در رسانه‌های اجتماعی فعالیت کنند و این لیست روز به روز بیشتر و بزرگ‌تر شود و شاید هم برخی اشتباه باشند! اما آنچه که مسلم است، حضور دولت در رسانه‌های اجتماعی حتمی و انکارناپذیر است و دامنه فعالیت آنها نیز در رسانه‌های اجتماعی روز به روز بیشتر خواهد بود.

logo-samandehi