شنبه، 30 مهر 01 - 05:20

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه بازار داخلی، ناموس ملی است؛ گفت هر میزان از بازار داخلی که در دست خارجی‌ها باشد به کیان کشور آسیب می‌زند.«روح‌ الله دهقانی فیروزآبادی» که مدتی است جایگزین سورنا ستاری در سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده، در آیین‌ گرامی‌داشت روز ملی استاندارد، بازار داخلی را ناموس ملی خواند و گفت: «ایجاد بازار واقعی برای محصولات ایران‌ساخت ضروری است. سازمان ملی استاندارد باید محصولات و خدمات دانش‌بنیان را برمبنای استانداردهای دنیا انطباق دهد.»

او با تاکید بر اینکه هر ذره از بازار داخلی که در دستان خارجی‌ها باشد، به کیان کشور آسیب می‌زند، گفت سازمان ملی استاندارد می‌تواند در نقطه‌ای قرار گیرد که الزام و مقررات استفاده از استاندارد داخلی را در صنعت، معدن،‌ نفت، انرژی و کشاورزی را ایجاد و تضمین کند.

سرپرست معاونت علمی و فناوری در ادامه به اهمیت استانداردسازی در توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان اشاره کرد و اظهار داشت از بزرگ‌ترین فناوری‌هایی که بشر برای افزایش کیفیت، ایجاد گفتمان در حوزه علم به آن دست پیدا کرد تحت عنوان استاندارد است:

«اقتصاد دانش بنیان زمانی شکل می‌گیرد که بتوانیم زیرساخت‌های توسعه علم و فناوری را در کشور توسعه دهیم. نقطه اصلی که از طریق آن اقتصاد دانش بنیان شکل می‌گیرد دستگاه‌های اجرایی و صنایع بزرگ کشور هستند. استاندارد به عنوان یک ابزار مهم تنظیم‌گری در بحث دانش بنیان و یکی از بزرگ ترین محرک‌ها و انگیزه‌ها برای فعالان اقتصادی هر کشور است. در حوزه دانش بنیان این موضوع بسیار چشم‌گیرتر و جدی‌تر است.»

وی صنعت نوآور را صنعتی هم‌سو با نوآوری دانش‌بنیان‌ها دانست و اظهار داشت از شاخصه‌هایی که در تعریف صنعت نوآور مورد توجه بوده این است که صنعت نوآور صنعتی است که حداقل در سطحی از گردش مالی، سابقه‌اش صرف همکاری با شرکت‌های دانش بنیان شود.

logo-samandehi