یکشنبه، 19 مرداد 93 - 08:48

 

هواپیمای ایران ۱۴۰ با ۴۸ مسافر و خدمه در ساعت ۹:۱۸ امروز باند فرودگاه را به مقصد طبس ترک کرد و کمتر از ۴ دقیقه پس از بلند شدن به دلیل نقص فنی درخواست فرود اضطراری داشت اما قبل از فرود ایمن در باند مهرآباد با برخورد به دیوار کارخانه شیشه‌سازی مینا طعمه حریق شد.“۳۸ کشته و دست کم ۱۰ مصدوم” ، این آخرین آمار از حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در شهرک آزادی است که شمار کشته شدگانش از دقایقی پس از حادثه تا کنون نوسانی ۱۰ نفره داشت .در این هواپیما، ۳۴ بزرگسال، سه کودک زیر ۱۲ سال و سه کودک زیر دو سال در کنار دو خلبان، دو مهماندار، دو کارشناس فنی و دو محافظ حضور داشته‌اند.

Plane-crashes-Iranian-airp

این هواپیما ایرانی، مدل ۱۴۰ آنتونوف متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان، «هسا» است که ۴ دقیقه بعد از پرواز، نقص فنی خود را اعلام کرد و حدود ۲۷ دقیقه بعد دچار سانحه شد.

معاون استاندارد پرواز هواپیمایی کشور در همان ساعات اولیه توضیح داد: این هواپیما در ساعت ۹:۲۰ دقیقه از فرودگاه مهرآباد پرواز کرده اما به تقاضای برج مراقبت گردش به چپ نمی‌کند و به سمت راست می‌رود و درنتیجه در داخل منطقه سقوط می‌کند.

گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به محل حادثه حاکی از این است که نیمی از بدنه هواپیما سانحه‌دیده در خیابان “شیشه مینا” و نیمه دیگرش نیز داخل پادگان صنایع هوایی افتاده است.

407556_665

دود غلیظ ناشی از آتش‌سوزی در این حادثه از شعاع چندکیلومتری دیده می‌شود و ترافیک منطقه سنگین است.

با گذشت ساعتی از حادثه هم‌چنان بالگردهای هلال‌احمر و اورژانس در آسمان منطقه برای امداد حاضر هستند و علیرغم جمعیت زیاد، عملیات امدادرسانی و نظم‌بخشی آغاز و خیابان «شیشه مینا» و چند خیابان منتهی به آن نیز مسدود شدند. در این زمان هم‌چنان از حضور خبرنگاران و عکاسان به محل حادثه جلوگیری می‌شد.

407503_849

به گفته یکی از شاهدان عینی، در زمان سقوط هواپیما، یک راننده تاکسی که مشغول تماشای لحظه سقوط بود، با یک دستگاه خاور برخورد کرد و از وضعیت راننده تاکسی گزارشی در دست نیست.

دکتر امین صابری‌نیا رییس اورژانس کشور در ساعت ۱۰:۲۰ اخبار اولیه درباره مصدومان و کشته‌شدگان سانحه هوایی صبح امروز را اعلام کرد و به ایسنا گفت: بلافاصله اورژانس تهران کدهای زمینی و هوایی خود را جهت ارائه خدمات درمانی و امدادی به محل حادثه اعزام کرد. بنابر اخبار اولیه، ۵ مصدوم این حادثه جهت کامل شدن خدمات درمانی به بیمارستان امام منتقل شدند اما متاسفانه مسافران سر صحنه جان خود را از دست دادند.

407499_904

خبر تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای هماهنگی بحران در استانداری تهران ساعت: ۱۰:۳۰

مدیرکل بحران استان تهران از تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای هماهنگی بحران در استانداری تهران به دنبال سقوط هواپیما خبر داد.

رحمتی به ایسنا گفت: دقایقی پس از سقوط هواپیما در محدوده شهرک آزادی نیروهای مدیریت بحران راهی محل حادثه شده و برابر آخرین گزارشات به محل رسیده‌اند.

407492_426

وی با بیان اینکه هم اکنون نیروهای اورژانس، آتش نشانی، انتظامی، خدماتی و … در محل حاضرند، گفت: این هواپیما که متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان بوده حدود ۴۰ مسافر داشته است اما از وضعیت قطعی آنان خبری در دست نداریم.

مدیرکل بحران استان تهران از تشکیل جلسه فوق العاده شورای هماهنگی بحران در استانداری تهران خبر داد و گفت: به دنبال سقوط هواپیما این جلسه تشکیل شده و تصمیماتی پیرامون این حادثه در این جلسه اتخاذ خواهد شد.

رحمتی زمان اعلام دقیق جزییات این سانحه را به پس از تشکیل شورای بحران استان موکول کرد و ابراز امیدواری کرد که در سانحه با حداقل تلفات مواجه شویم.

معاون سازمان هواپیمایی کشوری در ساعت ۱۱

حمید حبیبی از اعزام تیم بررسی سانحه این سازمان به محل سانحه خبر داد و اعلام کرد: این هواپیما با ساختمان‌های امنیتی و نظامی برخورد نکرده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: این هواپیما به شماره ثبت EP-GPA متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان حوالی ورزشگاه آزادی دچار سانحه شد.

معاون سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: جزئیات این سانحه به زودی اعلام می‌شود.

در ساعت ۱۱:۰۹ ، مسئول روابط عمومی کل سپاه با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر اینکه هواپیمایی که صبح امروز در تهران سقوط کرده متعلق به سپاه است، این خبر را تکذیب کرد..

معاون استاندارد پرواز هواپیمایی کشور اعلام کرد:‌ علت دقیق سانحه سقوط هواپیمای مسافربری در تهران باید توسط تیم بررسی حادثه اعلام شود .

407490_609

به گزارش سرویس حوادث ایسنا، حبیبی در ساعت: ۱۱:۲۸ اعلام کرد: این هواپیما در ساعت ۹:۲۰ دقیقه از فرودگان مهرآباد پرواز کرده اما به تقاضای برج مراقبت گردش به چپ نمی‌کند و به سمت راست می‌رود و درنتیجه در داخل منطقه سقوط می‌کند.

معاون بحران وزیر راه و شهرسازی درباره‌ علت سقوط این هواپیما اظهار کرد: ۱۱ کارگروه بررسی از سوی سازمان‌های ذیربط در محل حادثه مستقر شده‌ و در حال پیگیری و ارزیابی دلایل سقوط هواپیما هستند.

مجیدی افزود: در حال حاضر رییس سازمان هواپیمایی کشوری و دیگر مسئولان ذیربط وارد محل سقوط هواپیما شده و با بررسی شرایط وقوع حادثه و جعبه سیاه هواپیما علت اصلی سقوط مشخص خواهد شد.

DSC04683

رئیس اورژانس تهران در ساعت ۱۱:۴۳ ، در پاسخ به اینکه آیا افرادی که در خارج از هواپیما بوده‌اند نیز صدمه دیده‌اند توضیح داد: سقوط در انتهای باند هواپیما اتفاق افتاده و هواپیما به دیوار انتهای باند برخورد کرده است. افرادی که در صحنه بوده‌اند آسیب جدی ندیده‌اند و حادثه عمدتا در محدوده خود باند مهار شده است و آسیب بیشتر شامل مسافران هواپیما بود.

دهقان پور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین آمار مجروحان و کشته شدگان این حادثه گفت: بر اساس آمار اعلامی از سوی وزارت راه و ترابری ۴۰ مسافر و هشت خدمه در این حادثه جان باخته‌اند.

وی با بیان اینکه در ساعت ۹:۲۲ با مرکز اورژانس تهران تماس گرفته شده است، گفت: سه مصدوم به وسیله خطوط هوایی در اورژانس تهران به بیمارستان امام منتقل شدند که این افراد دچار سوختگی وسیع شدند.

دهقان پور افزود: بر اساس اظهارات افرادی که با حضور در صحنه کار کارشناسی انجام داده‌اند این سه مصدوم از مسافران هواپیما بوده که به بیرون پرتاب شده‌اند.

DSC04686

وی درباره وضعیت مصدومان حادثه گفت: مصدومان سوختگی وسیع دارند که این موضوع وضعیت بیماران را بدتر می‌کند که در حال حاضر این مصدومان تحت مراقبتهای خاص هستند.

جانشین رییس پلیس راهور تهران بزرگ در ساعت:‌۱۱:۴۰، محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده را در محل سقوط هواپیما اعلام کرد.

سرهنگ حسن عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: بلافاصله پس از سقوط حادثه تیم‌های راهور به محل حادثه حاضر شده و با هدف روانسازی و سرعت‌دهی به عملیات امدادگران، محدودیت‌های ترافیکی در این محل اعمال شد.

سقوط هواپیمای مسافربری ایران در فرودگاه مهر آباد تهران

وی با بیان این که براین اساس از جنوب به شمال خیابان “شیشه مینا” از جاده مخصوص مسدود است و تنها خودروهای امدادی و مجاز می‌توانند تردد کنند، گفت: در شمال به جنوب نیز از اتوبان تهران کرج و سر خیابان ولیعصر(عج) محدودیت اعمال شده است.

جانشین رییس پلیس راهور تهران بزرگ که خود نیز در محل حادثه حضور داشت با بیان اینکه مسیر جایگزین به سمت غرب خیابان ولیعصر(عج) بعد از شیشه مینا اعلام شده است، گفت: خوشبختانه مشکل ترافیکی در محل نداریم.

سقوط هواپیمای مسافربری ایران در فرودگاه مهر آباد تهران

عابدی با بیان اینکه نیروهای راهور در محل حضور کامل داشته و در آماده‌باش هستند، گفت: تا زمان تخلیه کامل محل و اتمام عملیات امدادی، عوامل انتظامی و راهور در محل حضور خواهند داشت.

وی درخصوص وضعیت ترافیکی در دیگر محورهای منتهی به این منطقه نیز گفت: مشکل ترافیکی خاصی در این منطقه وجود ندارد.

ساعت:‌۱۱:۴۷ یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به سقوط هواپیمای مسافربری در حوالی تهران، گفت که نباید به این هواپیما اجازه پرواز داده می‌شد.

سقوط هواپیمای مسافربری ایران در فرودگاه مهر آباد تهران

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهرداد لاهوتی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز تاسف از سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ و تسلیت کشته شدن تعدادی از هموطنان‌مان در این حادثه، گفت: اولین فروند این هواپیما در اصفهان در پرواز آزمایشی سقوط کرده بود، همچنین اعضای کمیسیون عمران که دو بار از مراحل ساخت هواپیما بازدید کرده بودند نگرانی خود را در این رابطه اعلام کرده بودند.

وی اضافه کرد: نباید به این هواپیما اجازه پرواز داده می‌شد که امروز شاهد این حادثه تلخ باشیم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برای سازمان هواپیمایی متاسف هستم زیرا این حادثه پیش‌بینی می‌شد.

فرمانده نیروی انتظامی از ثبت لحظه سقوط هواپیما توسط دوربین‌های ترافیکی خبر داد.

به گزارش خبرنگار «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار اسماعیل احمدی مقدم صبح امروز در نشست صمیمی با خبرنگاران حوزه انتظامی که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، ضمن ابراز تاسف از حادثه سقوط هواپیما در تهران گفت: در هنگام سقوط دوربین‌های ترافیکی آن منطقه تصاویر را ضبط کرده و این در حالی بوده که یکی از موتورهای هواپیما آتش گرفته بود.

وی با بیان اینکه این هواپیما ۴۰ مسافر داشت که ۸ نفر آنها خدمه بودند، گفت: هواپیما متعلق به سپاهان ایر بوده است.

ساعت ۱۲ خبر انتقال تعدادی از مصدومان حادثه هواپیما به بیمارستان پیامبران اعلام شد.

مدیر روابط عمومی اورژانس تهران گفت: سه نفر از مصدومان حادثه هواپیمایی امروز توسط بالگرد اورژانس تهران جهت ادامه روند درمانشان به بیمارستان امام خمینی (ره) منتقل شدند.

حسن عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: دو نفر از مصدومان آقا و یک نفر خانم و حدودا بین ۳۰ تا ۴۰ ساله هستند.

وی همچنین گفت: بنابر اعلام شاهدان عینی شش نفر از مصدومان حادثه هواپیمای امروز توسط ون و اهالی حاضر در محل حادثه به بیمارستان پیامبران منتقل شدند.

 ساعت:‌۱۲:۰۲ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از اعزام بیش از ۱۰۰ آتش‌نشان و تعدادی از فرماندهان آتش‌نشانی به محل سقوط هواپیما خبر داد.

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: بلافاصله پس از وقوع حادثه ستاد فرماندهی آتش نشانان هفت ایستگاه را در نزدیک‌ترین موقعیت به محل سقوط هواپیما در خیابان شیشه مینا قرار داشتند به محل حادثه اعزام کرد.

وی با بیان اینکه آتش‌نشانان بلافاصله موفق به مهار و اطفای کامل حریق این هواپیما شدند، گفت: متاسفانه تعدادی از مسافران هواپیما دچار سوختگی شده‌اند.

ملکی که خود نیز در محل حادثه حضور داشت، با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰ آتش نشان به همراه تعدادی از فرماندهان و مسئولان آتش‌نشانی تهران در محل حادثه حضور دارند، گفت: حریق به طور کامل اطفا شده و آتش‌نشانان با استفاده از جرثقیل مشغول باز کردن مسیر و برداشتن تکه‌های هواپیما از سطح خیابان هستند.

ساعت ۱۳:۲۳ وآخرین وضعیت بالینی مصدومان سقوط هواپیما در بیمارستان امام

رییس بخش اورژانس بیمارستان امام (ره) گفت: با وجود آنکه علائم حیاتی سه مصدوم حادثه سقوط هواپیما که به بیمارستان منتقل شده‌اند با ثبات است، اما یکی از این مصدومان (خانم) بالای ۶۰ درصد و یکی از آقایان مصدوم نیز حدود ۸۰ درصد سوختگی دارد.

دکتر سید حسین سیدحسینی داورانی در گفت‌وگو با خبرنگار “سلامت” خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هرچند که از اسامی مصدومان به صورت قطعی اطمینان نداشت، اما در عین حال گفت: مصطفی مزرعتی و زهره شکاری از مصدومان سانحه هوایی که زن و شوهر هستند ۸۰ و ۶۰ درصد سوختگی دارد.

وی گفت: این خانم و آقا سوختگی‌های عمیقی دارند البته از نظر موارد دیگر یعنی ضربه شکمی، مغزی و… بررسی شده‌اند و مشکلی نداشته‌اند.

سیدحسینی داورانی گفت: بیمار سوم (تیمور خسروی) سوختگی کمتری دارد و از ناحیه بازو دچار شکستگی شده است و اکنون در آی‌سی‌یو بیمارستان بستری است. سوختگی وی نیز زیر ۲۰ درصد است.

رییس بخش اورژانس بیمارستان امام (ره) گفت: این مصدومان از نظر هوشیاری وضعیت‌شان خوب است اما از آنجا که دو نفر از مصدومان دچار سوختگی شدید شده‌اند و راه هوایی آنها دچار التهاب شده است، برای آنها لوله کار گذاشته‌ایم تا راه هوایی‌شان باز باشد. این بیماران به دلیل داروهایی که برایشان استفاده شده، اکنون هوشیار نیستند.

وی در پاسخ به ایسنا درباره وضعیت عمومی این مصدومان گفت: علائم حیاتی این بیماران با ثبات است و تحت کنترل قرار دارد اما سوختگی‌هایشان وسیع است. پیش‌آگهی سوختگی‌ها نیز در طولانی‌مدت مشخص خواهد شد.

ساعت ۱۳:۱۲ و آخرین اعلام از جلسه مدیریت بحران برای حادثه امروز

جلسه کارگروه مدیریت بحران استان تهران در پی حادثه سقوط هواپیما در فرودگاه مهر آباد به ریاست استاندار تهران تشکیل شد.

به گزارش سرویس «حوادث» ایسنا، استاندار تهران پس از وقوع حادثه وارد محل سقوط هواپیمای آنتونوف در فرودگاه مهر آباد شد.

بر اساس اعلام استانداری تهران جلسه مدیریت بحران استان تهران به ریاست حسن کریمی معاون عمرانی استانداری، سید مجید حسینی راهور تهران، رضا بستو معاون عملیات پلیس؛ علی میزبان رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ محسن سمیعی مدیرکل امنیتی استانداری تهران؛ مسلم عادلی رئیس دبیرخانه شورای تامین استان تهران؛ شاهین فتحی معاون هلال احمر تهران؛ رحمان بهمن زاده مشاور شبکه ۵ تهران؛ غلامحسین آرام معاون امور فنی و عمرانی فرماندار تهران؛ جعفر میعاد فر معاون اجرایی اورژانس کشور، حسن نوری رئیس اورژانس پیش بیمارستانی؛ ستایشی معاون قضایی دادگستری تهران؛ دکتر نازپرور رئیس پزشکی قانونی استان تهران؛ واحدی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهرن، همراه با نماینده فرودگاه مهرآباد و سید هادی کسایی زاده عضو شورای اطلاع رسانی استان تهران برگزار شد.

در این جلسه هر یک از اعضا آخرین اقدامات انجام شده و اطلاعات مربوط به سانحه هواپیمایی را اعلام کردند.

بر اساس این گزارش هم اکنون شهردار تهران؛ استاندار تهران و مدیرکل بحران استان تهران در فرودگاه مهر آباد مستقر هستند. رحمتی طی تماس تلفنی با کارگروه مدیریت بحران استان تهران آخرین آمارها را ارائه کرد.

در این جلسه اعلام شد: این پرواز که توسط هواپیمای مدل آنتونف ۱۴۰ به مقصد تهران- طبس بوده و متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان است؛ قرار بود ۴۱ مسافر را جابجا کند که یکی از مسافران به پرواز نمی رسد و ۳۴ مسافر بزرگسال؛ سه مسافر کودک و سه نوزاد همراه با دو خلبان به نام‌های کاپتان ایزدپناه و کاپتان برقعیان همراه با دو مهماندار و دو فنی تمام مسافران و خدمه پرواز را تشکیل می دادند.

پزشکی قانونی تهران اعلام کرد: تا کنون و برابر خبری که از سازمان پزشکی قانونی به ایسنا رسیده است، ۳۸ تن در پی سقوط هواپیما در شهرک آزادی جان خود را از دست داده‌اند که ۳۷ نفر از آنان در حال انتقال به مراکز پزشکی قانونی هستند و یک تن دیگر نیز در بیمارستان جان خود را از دست داده است.

بر این اساس، در میان جان باختگان ۲۳ مرد، ۱۰ زن، یک دختر نوجوان، یک دختر خردسال، دو پسر خردسال و یک نوزاد شیرخوار وجود دارد.علت مرگ این افراد پس از بررسی در پزشکی قانونی اعلام خواهد شد.

اورژانس کشور و تهران هم در این جلسه اعلام کردند: در کل ۹ مصدوم به ۲ بیمارستان منتقل شدند. از این تعداد یک مصدوم جان خود را از دست داد و حال دو مصدوم نیز خوب نیست. درمجموع از تعداد ۸ مصدوم باقیمانده چهار نفر زن و چهار نفر مرد هستند.

اورژانس اعلام کرد: پنج آمبولانس و یک بالگرد در فرودگاه مستقر بودند که سه مصدوم با بالگرد منتقل شدند.

در ساعت۱۴:۴۱ گزارش خبرنگار ایسنا از انتقال یکی از مصدومان حادثه هوایی امروز از بیمارستان امام(ره) به بیمارستان مطهری حکایت داشت.

“مصطفی مزرعتی” از مصدومان حادثه هوایی امروز که بنا به گفته رییس بخش اورژانس بیمارستان امام(ره) دچار ۸۰ درصد سوختگی شده، هم‌اکنون جهت ادامه درمان به بیمارستان سوختگی شهیدمطهری منتقل شد.

زهره شکاری، همسر مصطفی مزرعتی نیز هم‌اکنون در بیمارستان امام بستری و دچار سوختگی ۶۰ درصدی شده است.

به گفته مادر زهره شکاری، این زن و شوهر مستندسازند و جهت ساخت مستند به همراه کودکانشان عازم طبس بودند که دچار این سانحه هوایی شدند.

جعبه‌های سیاه هواپیما پیدا شد

علاوه بر تعیین محمد شهبازی به سمت مسئول بررسی سانحه هوایی ایران ۱۴۰ در ساعت ۱۴:۳۰ معاون مدیریت بحران وزیر راه و شهرسازی از پیدا شدن هر دو جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده ایران ۱۴۰ خبر داد و به ایسنا اظهار کرد:‌ پس از پایان یافتن مراحل جست‌وجو، هر دو جعبه سیاه هواپیمای ایران ۱۴۰ سقوط کرده شرکت هسا پیدا شد.

وی افزود: با پیدا شدن این جعبه‌های سیاه بررسی محتویات آن‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت تا کمیته‌های بررسی، دلایل اصلی سقوط را مشخص کنند.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی دستورات لازم برای رسیدگی به خانواده جان باختگان صادر شده است و همه سرنشینان این هواپیما و همچنین اشخاص ثالث تحت پوشش بیمه بوده اند.

logo-samandehi