شنبه، 10 خرداد 93 - 02:11

 

tax

تنها بیست روز تا اول تیرماه زمان مانده و هرچه به آخر این ماه نزدیک می‌شویم دغدغه‌های مالیاتی اصناف نیز بیشتر می‌شود. طبق روال معمول فعالان صنوف مختلف باید از ابتدای تیرماه اظهارنامه مالیاتی خود را ارایه دهند، هرچند که امسال از یک ماه جلو‌تر شاهد بیلبوردهای تبلیغاتی ارایه اظهارنامه در سطح شهر بوده‌ایم و سازمان امور مالیاتی کشور از اول خردادماه سایت را برای ارایه اظهارنامه الکترونیکی باز گذاشته است. اما این سازمان در حالی به استقبال از اظهارنامه‌های مالیاتی رفته است که در برخی صنوف از جمله صنف فناوری اطلاعات نه تنها هنوز برگ قطعی مالیات سال ۹۱ را به مودیان ارایه نکرده بلکه مالیات‌ها تا ۳۰ درصد افزایش نیز یافته است.
افزایش بی‌رویه مالیات‌ها در یکی دو سال اخیر و عمل نکردن سازمان امور مالیاتی به توافقات صورت گرفته موجب اعتراض بسیاری از نهادهای صنفی شد و بسیاری از اتحادیه‌ها خواستار رسیدگی به این موضوع شدند. در این میان اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران نیز به جدیت بحث مالیات صنف IT را پیگیری می‌کند تا شاید بتواند تا حدی جلوی فشاری که به واحدهای صنفی می‌شود را بگیرد.

۴ معضل مالیاتی صنف IT

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در مورد معضلات مالیاتی که صنف فناوری اطلاعات با آن دست به گریبان است به فناوران گفت: نخستین مشکل صنف در رابطه با مالیات این است که نرخ مالیات مشخص نیست و واحدهای صنفی نمی‌دانند که قرار است برای سال ۹۲ چه میزان مالیات پرداخت کنند.
سیدمهدی میرمهدی افزود: معضل بعدی صادر نشدن برگ قطعی مالیاتی سال ۹۱ است. در حالیکه واحدهای صنفی طبق توافق با سازمان امور مالیاتی ۱۶ درصد افزایش مالیاتی سال ۹۰ را پرداخت کرده‌اند اما این سازمان آن‌ها را از توافق خارج کرده و برگ قطعی مالیات را تنها به ۲درصد از آن‌ها داده و برای مابقی مجددا برگ تشخیص صادر کرده است.
وی در مورد مشکل دیگر واحدهای صنفی با سازمان امور مالیاتی گفت: سومین مشکل این است که طبق قانون باید ۵ درصد از واحدهای صنفی نمونه‌گیری شوند که اکنون ۹۵ درصد آن‌ها نمونه‌گیری می‌شوند.
میرمهدی اضافه کرد: اما مشکل بعدی این است که سازمان امور مالیاتی برچه اساس و مبنایی مالیات واحدهای صنفی را افزایش داده است.

افزایش ۳۰ درصدی مالیات‌ها

میرمهدی با ابراز تاسف از مشکلات مالیاتی که برای صنف IT به وجود آمده است، گفت: طبق اظهارنامه سال ۹۲ که فعالان صنفی برای مالیات سال ۹۱ ارایه کردند، می‌بایستی حدود ۳ میلیون مالیات پرداخت می‌کردند که سازمان امور مالیاتی آن‌ها را از توافق خارج کرده و مالیات ۳ میلیونی را ۵۰ میلیون کرده است.
وی با بیان اینکه این رقم مالیات برای واحدهای صنفی بسیار سنگین است، افزود: سود واحدهای صنفی فناوری اطلاعات بسیار ناچیز است و پرداخت مالیات ۵۰ میلیونی آن‌ها را به ورطه نابودی می‌کشاند.

سازمان امورمالیاتی شریک تجاری واحدهای صنفی

میرمهدی همچنین در اعتراض به اینکه سازمان امور مالیاتی اکنون شریک تجاری واحدهای صنفی شده است، گفت: وضعیت اکنون به گونه‌ای است که واحدهای صنفی فناوری اطلاعات هرچه کار می‌کنند باید دو دستی تقدیم سازمان امور مالیاتی کنند.
وی افزود: براساس چه قانون و منطقی مالیات ۳ میلیونی ۵۰ میلیون شده است.
وی در خصوص واکنش سازمان امور مالیاتی به اعتراض اتحادیه‌ها گفت: روسای بسیاری از اتحادیه‌ها به افزایش نرخ مالیات اعتراض کردند که اتحادیه صنف رایانه نیز جزو آن‌ها بود اما در قبال این اعتراضات، مالیات اعضای هیات مدیره اتحادیه‌ها را افزایش دادند.

سواستفاده از حسن نیت مودیان مالیاتی

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران همچنین با تاکید بر اینکه واحدهای صنفی قانون را رعایت می‌کنند اما سازمان امور مالیاتی به قانون توجهی ندارد، گفت: هنگامی که واحدهای صنفی اظهارنامه سال ۹۲ را برای تعیین مالیات سال ۹۱ ارایه کردند چنین توافق شد که مالیات‌ها ۱۶درصد افزایش داده شود واحدهای صنفی نیز آن را پذیرفتند و مالیات‌های خود را پرداخت کردند.
وی افزود: اما در این میان سازمان امور مالیاتی از حسن نیت واحدهای صنفی سواستفاده کرد و همه را از توافق خارج کرد و برگ قطعی مالیات را صادر نکرد.
میرمهدی اضافه کرد: در عین حال سازمان امور مالیاتی طبق قانون می‌تواند از صنف فناوری اطلاعات که حدود ۳ هزار واحد صنفی دارد، ۴درصد یعنی ۱۲۰ واحد را به عنوان نمونه بررسی و از توافق خارج کند. این در حالی است که ۹۵درصد از واحدهای صنفی شامل نمونه‌گیری شده‌اند.
وی همچنین تاکید کرد: متاسفانه ملاک ممیزان مالیاتی برای تعیین مالیات یک واحد صنفی بیشتر مساحت، چیدمان، تعداد پرسنل و غیره است که لحاظ کردن این موارد برای تعیین مالیات اشتباه است.

رسیدگی به مشکلات مالیاتی در این هفته

بر اساس این گزارش اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران طی دو سه سال گذشته مشکلات صنف در خصوص مالیات را پیگیری کرده و نامه‌های متعددی به نهادهای مرتبط ارسال کرده است که به گفته میرمهدی در آخرین دیدار با علی عسگری رییس کل امورمالیاتی، وی قول داده است که به مشکلات در این خصوص رسیدگی کند.
میرمهدی با ابراز امیدواری از اینکه معضلات صنف در خصوص مالیات تا آخر خرداد مرتفع شود، گفت: هم اکنون مهم‌ترین مشکل صنف در خصوص مالیات برگ قطعی مالیات و افزایش بی‌رویه نرخ مالیات است که در این هفته با برگزاری جلسه‌ای قول رفع آن را داده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه تمام واحدهای صنفی می‌بایستی اظهار نامه خود را ارسال کنند در غیر این صورت جریمه خواهند شد، گفت: طبق قانون عدم ارایه اظهارنامه ۸۵۰ هزار تومان جریمه دارد از این رو صنف باید تیرماه اظهارنامه‌های خود را ارایه دهند و اتحادیه نیز تمام سعی خود را خواهد کرد تا جلسات با سازمان امورمالیاتی به ثمر بنشیند.
وی عنوان کرد: اتحادیه پیش از این نیز با پیگیری زیاد توانست تعرفه خرده فروشی را از ۹ به ۶ و تعرفه عمده فروشی را از ۶ به ۳ کاهش دهد. از این رو امیدواریم که در این جلسات هم بتوانیم از حقوق پایمال شده صنف دفاع کنیم.

کلام آخر

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران همچنین با تاکید بر اینکه واحدهای صنفی با مقوله مالیات مشکلی ندارند و آن را وظیفه شرعی و قانونی خود می‌دانند، گفت: تمام واحدهای صنفی مالیات را پرداخت می‌کنند و در این رابطه مشکلی ندارند اما باید مبنای آن مشخص و منطقی باشد.
منبع:موبنا

logo-samandehi