شنبه، 20 شهریور 95 - 05:58

 

شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت دکیکس آلمان، همزمان با دومین روز برگزاری همایش ایران کانکت ۲۰۱۶، قرارداد تفاهمی با موضوع اتصال ایران به اپراتور های مطرح دنیا و استقرار پلتفرم پیرینگ در کشور به امضا رسانده اند.

این تفاهم همکاری با هدف افزایش کیفیت و کاهش هزینه ها برای ارائه دهندگان اینترنت و همچنین فراهم کردن مقدمات تبدیل ایران به هاب ارتباطی در منطقه امضا شده است.

تفاهم نامه ی مذکور شامل دو بخش است که در بخش اول شرکت زیرساخت به طور مستقیم به مرکز Peering فرانکفورت آلمان متصل می شود؛ این اتصال در گذشته به وسیله ی کشور های همسایه انجام می شد. گفتنی است ۷۵۳ اپراتور و تأمین کننده ی محتوا در سطح جهان در این مرکز به هم مرتبط هستند.

بر اساس بخش دوم این تفاهم نامه نیز شرکت دکیکس آلمان پلتفرم Peering را در ایران مانند فرانکفورت آلمان راه اندازی می کند تا با اتصال این مرکز به اپراتور های مطرح منطقه، زمنیه برای تبدیل شدن کشورمان به یک هاب منطقه ای فراهم شود.

مهندس جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در این خصوص گفته است: «برای تبدیل شدن به هاب منطقه نیازمند مقدماتی هستیم که پلتفرم مذکور یکی از پیش نیاز های ما برای ارتقای جایگاهمان در حوزه ی تولید و دسترسی به محتوای بین‌ المللی به حساب می‌ آید».

جهرمی در خصوص قراردادی که با این شرکت آلمانی به امضا رسیده گفته است: «در راستای این قرارداد به کاربران و تولیدکنندگان محتوا اجازه خواهیم داد با تأمین کنندگان محتوای بین‌ المللی با قیمت ارزان و کیفیت بالا تبادل مستقیم داشته باشند».

معاون وزیر ارتباطات در ادامه افزوده است: «در حال مذاکره و بررسی مسائل حقوقی با این شرکت خارجی جهت استقرار پلتفرم پیرینگ در پاپ بین‌ المللی تهران هستیم. زیرا با استقرار این پلتفرم قطعاً با تأمین کنندگان محتوای بین‌ المللی، به حضور در پیرینگ کشور و تسهیل شرایط برای دسترسی کاربران اینترنتی ایران به محتوایشان علاقمند خواهند بود».

گفتنی است به گفته ی جهرمی، پلتفرم‌ های مذکور در دنیا بسیار رواج دارد و معمولاً یک ایستگاه اصلی برای آن در نظر گرفته شده و تأمین کنندگان محتوا از طریق آن محتوای خود را به کاربران جهانی نزدیک می‌ کنند.

معاون وزیر ارتباطات در این خصوص افزوده است: «پیرینگ می‌ تواند دسترسی کاربران کشور را به تأمین کنندگان بین‌ المللی محتوا آسان و ارزان کند؛ همچنین فرصتی برای تولید کنندگان محتوا نیز فراهم می‌ شود تا خدمات خود را در ویترین جهانی به نمایش بگذارند».

logo-samandehi