شنبه، 23 مهر 01 - 04:34

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با اشاره به قطعی اینترنت و فیلترشدن پلتفرم‌های مورد استفاده کسب‌وکارهای مجازی، تأکید کرد قانون بهبود فضای مستمر کسب‌وکار در فضای مجازی خدشه‌دار شده و کمتر به این نکته توجه می‌شود.

سادینا آبایی در گفت‌وگویی که با ایلنا انجام داده درباره مشکلات سرمایه‌گذاری در حوزه آی‌تی که توسط فضای ناپایدار این روزها ایجاد شده است توضیح داد و با اشاره به جلسه شورای گفت‌وگوی اتاق بازرگانی درباره تأثیر قطعی اینترنت و فیلتر شدن پلتفرم‌های خارجی، نبودن آمار یک دست از کسب‌وکارهای مجازی و میزان آسیب به آن‌ها را تأسف‌آور دانست: «در این جلسه هر کدام از این گروه‌ها آماری متفاوت در این زمینه ارائه می‌دادند و این مسئله تأسف‌آور است که نمی‌توان دیتا ثابت و قابل اعتنایی در این زمینه ارائه و به آن آمارها اعتماد کرد.»

به گفته‌ی او فضای اینترنت که زمانی نسبت به آن نگاه منفی وجود داشت، امروز بستر کار است و وقتی بدون اطلاع قبلی قطع شود کسب‌وکارها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مدت و پس از فیلتر شدن پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی مسئولان به کسب‌وکارها گفتند که به پلتفرم‌های داخلی کوچ کنند و فعالیشان را آنجا ادامه دهند. آبایی در این زمینه با اشاره به اینکه رابطه تجاری بازرگانان که در بستر فضای مجازی شکل گرفته در حال حاضر معلق شده است گفت نمی‌توان تجار خارجی را متقاعد کرد که پتلفرم‌های داخلی نصب کنند: «تجار خارجی تشخیص می‌دهند که در کدام پیام‌رسان فعالیت خود را دنبال کنند، آن‌ها برای خود این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا باید در این فضا عضو شوند و چه فعالیتی می‌توانند در این فضا داشته باشند؟ بدون تردید به پاسخ روشنی نخواهند رسید.»

نایب رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران به‌دنبال فضای امن و پایدار برای کسب‌وکار هستند، گفت شرایط امروز ایران تمایل برای سرمایه‌گذاری در فضای آی‌تی را کاهش داده و کسانی‌که در این حوزه وارد شدند بدون تردید پشیمان هستند:«فعالان اقتصادی تلاش زیادی کردند که این مهم را برای سرمایه‌گذاران خرد و کلان جا بیندازند که سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر بازدهی خوبی خواهند داشت. امروز همه این تلاش‌ها با قطعی اینترنت و مسدود کردن پلتفرم‌ها بی نتیجه مانده است. به عبارتی تمام رشته‌هایی که بافتیم پنبه شد و نمی‌دانم کدام سرمایه‌گذار برای ورود به این حوزه رغبت دارد.»

آبایی درباره وعده وزیر اقتصاد درباره تدوین مصوبه جبران خسارت‌های فعالان اقتصادی فضای مجازی گفت: «دغدغه مهم فعالان اقتصادی این است که دولت همواره شریک سود آن‌ها است، این در حالی است که ایجاد اشتغال برعهده دولت‌هاست اما در ایران بخش مهمی از ایجاد اشتغال به بخش‌ خصوصی واگذار شده است، دولت در این میان هیچ اقدامی برای کاهش هزینه‌های فعالان اقتصادی انجام نمی‌دهد اما از سوی دیگر فقط شریک درآمد آن‌ها است. به نظر می‌رسد این طرح‌های حمایتی انجام نشود چراکه اگر دولت می‌خواست کاری کند، محیط آرام را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کرد. به نظر می‌رسد این طرح‌های حمایتی انجام نشود چراکه اگر دولت می‌خواست کاری کند، محیط آرام را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کرد.» به گفته او این اقدامات نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب است و دولت اگر بخواهد مشوق و جبران خسارتی بپردازد از محل درآمدهایی که از بخش خصوصی دریافت کرده آن‌ها را پرداخت می‌کند.

یکی از بخش‌‌های مهم کسب‌وکار مجازی که در این مدت به دلیل قطعی و فیلترینگ آسیب زیادی دیدند کسب‌وکارهای خانگی بودند. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی علاوه بر تبعات اقتصادی، به پیامدهای اجتماعی محروم شدن آن‌ها از فضای مجازی گفت:

کسب‌وکارهای خانگی یعنی افرادی که دست‌شان به جایی بند نبود و نمی‌توانستند از جایی امتیازی دریافت کنند، از این‌رو در این فضا ورود کردند. اگر فضا برای کسب‌وکار این افراد مسدود شود آن‌ها باید چه اقدامی انجام دهند؟ چرا باید محدودیت تجاری برای جامعه روستایی و بانوانی که سرپرست خانوار بودند و در این فضا فعال می‌کردند ایجاد شود، حالا این افراد از چه مجراهایی درآمدزایی کنند؟ به‌عنوان مثال فردی که یک فروشگاه مجازی در اینستاگرام داشت بعد از تعطیلی آن، نهادی وجود دارد که به آن شخص تضمین بدهد که اگر فروشگاه‌ را از این فضا خارج و به فضای دیگری منتقل کنید، بدون تردید همان درآمد گذشته را خواهید داشت؟ آیا این مهم شدنی است و آیا فضای برابری برای تجارت در این پلتفرم‌ها ایجاد شده است؟ بدون تردید پاسخ منفی است و این مسائل علاوه بر مسائل اقتصادی تبعات و پیامدهای اجتماعی هم دارد.

logo-samandehi