جمعه، 13 اسفند 00 - 07:37

از حدود ساعت ۱۰ صبح امروز٬ دسترسی به بسیاری از سایت‌ها و سرویس‌های داخلی با اختلال و قطعی مواجه شد. این اتفاق که به گفته شرکت زیرساخت در پی آتش‌سوزی در سالن کولوکیشن این شرکت رخ داده٬ موحب قطعی چند ساعته برخی از دیتاسنترهای کشور و سرویس‌های اینترنت ثابت شد.مهدی سالم مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات آتش سوزی ناشی از اتصال برق در مرکز LCT ( مرتبط با شرکت ارتباطات زیرساخت) را دلیل قطعی اینترنت اعلام کرد. وی ابتدا در یک توییت گفت که مشکل به سرعت برطرف شده و سیستم پشتیبان جایگزین شده است با این حال دسترسی به اینترنت برای بسیاری از کاربران ساعت‌ها بعد از این اتفاق ممکن نبود.این اتفاق همچنین باعث قطع اینترنت بسیاری از کاربران برخی از شرکتهای اینترنتی ایران شد و در همین حال سایت‌هایی که روی سرورهای این شرکتهای اینترنتی میزبانی می‌شدند نیز برای ساعاتی از دسترس خارج شد.

ساعتی بعد از این اتفاق فتاحی مدیرعامل شرکت زیرساخت در گفت و گو با شبکه خبر قطعی برق در یکی از مراکز زیرساختی شرکت ارتباطات زیرساخت را باعث این اتفاق دانست. فتاحی گفت که آتش سوزی در سیستم UPS منجر به حریق در این مرکز و قطعی اینترنت شده که با همکاری سازمان آتش نشانی آتش مهار شد .در همین حال بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی از قطعی اینترنت برخی از اپراتورهای تلفن همراه و برخی دیگر نیز از قطع شدن دسترسی به برخی سیستم‌های بانکی خبر دادند.در پی بروز این اتفاق دسترسی یه وب‌سایت آی‌تی‌ایران نیز برای ساعاتی محدود شد.

مدیرعامل شرکت زیرساخت: ۹۰ درصد مشکلات قطعی اینترتت رفع شده است

 

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد ۹۰ درصد مشکلات قطعی اینترنت به دلیل آتش‌‌سوزی یکی از ساختمان‌های این شرکت رفع شده است.در همین زمینه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توئیتر خود اعلام کرد که «اختلال جزئی اینترنت پیش آمده امروز در برخی مناطق تهران ناشی از اتصالی برق منجربه آتش سوزی در مرکز LCT بوده است که به سرعت برطرف شده و سیستم پشتیبان سریعا جایگزین شده است». ساختمان LCT، مرکز توزیع اینترنت میان شرکت‌های مختلف به‌حساب می‌آید.آتش‌سوزی در بخش گیت‌وی اینترنت منجر به از دست رفتن ارتباطات بسیاری از شرکت‌ها شده بود؛ اما بعد از گذشت چند ساعت، اکنون حمید فتاحی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت می‌گوید ۹۰ درصد مشکل قطعی اینترنت به دلیل آتش‌سوزی در این شرکت رفع شده است. فتاحی در گفت‌وگو با شبکه خبر در این مورد گفت:در یکی از مراکز زیرساختی شرکت ارتباطات زیرساخت (LCT)، اختلالی در سیستم برق‌رسانی مرکز ایجاد و منجر به بروز حریق در سامانه‌های برق‌رسانی شد. به محض این که این اتفاق افتاد با همکاری خوب سازمان آتش نشانی، در مرحله اول حریق مهار و رفع اختلال از سامانه‌های برق‌رسانی نیز آغاز شد.

فتاحی تأکید کرد: «قطعی برق در مرکز زیرساخت باعث شده سرویس‌های UPS دچار حریق شوند و این علت اصلی اختلال پیش آمده است.»براساس توضیحات فتاحی، آتش‌سوزی باعث شد در برخی مناطق عمدتا خدمات و سرویس‌های داخلی دچار مشکلاتی شود و در برخی مناطق اینترنت بین‌الملل نیز با اختلال و قطعی روبه‌رو شود. براساس اظهارات فتاحی اکنون بیش از ۹۰ درصد مشکلات رفع شده و سرویس‌‌دهی اپراتورهای ارتباطی به حالت اول بازگشته‌اند و تا ساعات دیگر سایر مشکلات قطعی اینترنت در برخی نقاط نیز حل خواهد شد.فتاحی یادآور شد که همکاران به صورت کامل در حال بازسازی مسیرها و به‌روزرسانی هستند تا خدمات به مردم تا کمتر از دو ساعت دیگر ارائه شود.

logo-samandehi