یکشنبه، 03 مهر 01 - 10:54

محدودیت روی اینترنت ثابت و همراه در چند روز اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و در برخی از ساعات مانند ۱۶ تا ۲۴ اینترنت کاملا قطع و کاربران همراه و ثابت تنها به اینترنت داخلی دسترسی دارند. اکنون وزیر کشور گفته محدودیت روی سرویس‌های اینترنت به خاطر اغتشاشات است.

احمد وحیدی، وزیر کشور در گفت‌وگو با صداوسیما گفته این محدودیت‌ها موقت و با تمام شدن اغتشاشات رفع می‌شود. وحیدی در این مورد گفت: «بعضی از این شبکه‌ها آتش بیار معرکه هستند و ساماندهی اغتشاشات را انجام می‌دهند و باعث خرابکاری می‌شوند. این شبکه‌ها با انتشار صحنه‌های تحریک‌کننده که بعضی مواقع نیز واقعی نیست چیزهایی را به مردم یاد می‌دهند.»

او با اعلام اینکه در این شرایط باید دسترسی به این شبکه‌ها محدود شود ادامه داد: «طبیعی است دسترسی به این شبکه‌ها برای حفظ امنیت مردم، حفظ حقوق شهروندی، حفظ نظم و امنیت و حفظ آرامش مردم محدود شود تا نتوانند مسیر اغتشاشات را سامان بدهند.»

او در پاسخ به مجری که آیا این محدودیت‌ها روی شبکه‌های اجتماعی است نیز اعلام کرد: «اصل محدودیت‌ها روی شبکه‌های است که در اغتشاشات نقش داشته‌اند و با ساماندهی باعث تخریب می‌شوند.»

وحیدی در مورد اینکه این محدودیت‌ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت گفت: «این بر عهده اغتشاشگران است، اغتشاشگران موجب اعمال چنین محدودیت‌هایی می‌شوند. طبیعتا دستگاه امنیتی و اطلاعاتی مطمئن شوند که دیگر چنین موضعیتی نیست این محدودیت‌ها برداشته شود.»

او تاکید کرد که هرچند این محدودیت‌ها موقت است؛ اما دسترسی به سرویس‌های شبکه داخلی فراهم است و ارائه سرویس از این طریق بدون مشکل ادامه دارد.

پیش از این نیز محمد خوانساری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با صداوسیما اعلام کرده بود که دسترسی به سرویس‌های ایرانی و پیام‌رسان‌های داخلی بدون مشکل فراهم است.

خوانساری اعلام کرده بود که خدمات و امکانات لازم که برای رفع نیازهای روزمره مردم ضروری هستند در دسترس قرار دارند. به گفته او، استفاده از خدمات الکترونیکی، سایت‌های خریدوفروش، تاکسی‌های اینترنتی، خدمات مالی و بانکی، خدمات حوزه سلامت و… بدون مشکل در دسترس هستند.

به دنبال اعتراض‌های مردم از عصر روز ۳۰ شهریور ماه دسترسی به واتساپ و اینستاگرام مسدود شد. بعد از آن نیز امکان دسترسی به اینترنت از طریق شبکه ثابت و همراه محدود شد و این محدودیت در ساعاتی از شبانه‌روز مانند ۱۶ تا ۲۴ بیشتر هم می‌شود.

در گام بعدی نیز خبرهایی در خصوص از دسترس خارج شدن گوگل پلی و اپ استور منتشر و اعلام شد دسترسی به بسیاری از فیلترشکن‌ها هم محدود شده است.

از شب گذشته (۱ مهر) هم همچنین از شب گذشته (۱مهر) لینکدین، شبکه اجتماعی که اساسا برای بهبود کسب‌وکار مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز از دسترس خارج شد.

logo-samandehi