دوشنبه، 16 تیر 93 - 11:16

 

کاربران سرویس های مختلف اینترنت، با استفاده از شبکه سنجش سرعت، کیفیت ارتباط اینترنتی خود را مورد ارزیابی قرار دادند که لیست برترین ارائه دهندگان این خدمات، توسط مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت اعلام شده است.مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت با راه اندازی شبکه سنجش سرعت و کیفیت اینترنت به نشانی http://ist.matma.ir ، امکانی برای کاربران به وجود آورده است که آنها بتوانند با استفاده از این نرم افزار، سرویس دهنده اینترنتی خود را تست و ارزیابی کنند و از کیفیت ارتباط اینترنتی خود مطلع شوند.این مرکز با استفاده از نتایج تست کیفیت و سرعت اینترنت توسط کاربران، برترین سرویس دهندگان اینترنت را در خردادماه براساس نوع سرویسی که ارائه می دهند اعلام کرده است.

network cables connected to switch

برترین سرویس دهندگان ADSL کدامند

مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت – متما- در خردادماه امسال سرویس دهندگان اینترنت را براساس ارائه سرویس GPRS، اینترنت وایمکس، اینترنت ۳G ، اینترنت لیزلاین (اینترنت تجاری) ، اینترنت دایل آپ و  ADSL بررسی و ارزیابی کرده است.
در بخش اینترنت پرسرعت با تکنولوژی ADSL ، و در سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه شرکتهای عصر انتقال داده ها، اطلاع رسانی پژواک پژوهش غرب، اندیشه سبز خزر، مخابرات اصفهان، داتک، رایانه دانش گلستان و رسانه اصفهان نت برترین ارائه دهندگام خدمات معرفی شدند.
سرویس دهندگان برتر ADSL برای سرعت ۲۵۶ کیلوبیت بر ثانیه نیز شرکتهای مخابرات خراسان رضوی، شبکه رهانت، انتقال داده های نداگسترصبا، آسیاتک، مخابرات خراسان شمالی، مخابرات گلستان، عصر انتقال داده ها و مخابرات اصفهان بودند.
در این رتبه بندی برای سرویس ADSL با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه شرکتهای پردیس اطلاع رسان سپهر، شبکه گستر پیام آوران کویر، عصر انتقال داده ها، مخابرات آذربایجان شرقی، توسعه ارتباطات هما، شهراد شبکیه، مخابرات خراسان رضوی، روشنگران ارتباطات رایانه و رهانت زنجان انتخاب شدند.
مرکز متما، برای سرعت یک مگابیت بر ثانیه در سرویس ADSL شرکتهای عصر انتقال داده ها، شبکه گستر پیام آوران کویر، توسعه رسان پاسارگاد، مخابرات خراسان جنوبی، مخابرات خراسان رضوی و مخابرات آذربایجان شرقی را به عنوان برترین ها اعلام کرده است.
در بخش ارائه اینترنت پرسرعت ADSL با سرعت دومگابیت بر ثانیه نیز عصر انتقال داده ها، شبکه گستر پیام آوران کویر، مخابرات کردستان، مخابرات خراسان رضوی، سروش رسانه، مخابرات آذربایجان شرقی و توسعه رسان پاسارگاد به ترتیب بهترین شرکتهای ارائه دهنده این خدمات در خرداد بوده اند.

برترین سرویس دهنده های دایل آپ و لیزلاین کدامند

به گزارش مهر، طبق ارزیابی شبکه سنجش سرعت اینترنت شرکتهای آریا شاتل، رسانه آوا برید، مخابرات گلستان، مخابرات فارس، رایانه دانش گلستان، عصر انتقال داده ها، گسترش ارتباطات مبنا و مخابرات کرمان بهترین سرویس اینترنت دایل آپ را به مشترکان خود ارائه کرده اند.
همچنین در بخش اینترنت لیزلاین – Leased Line – شرکتهای پردیس اطلاع رسان سپهر، گسترشض ارتباطات مبنا، شهراد شبکیه، آسمان فراز سپاهان، فراهوش دنا، تپش رایانه اهواز، پتیاک سیستم و داده پردازی فن آوا در سرعت ۵ مگابیت بر ثانیه بهترین سرویس دهندگان بودند.
در همین حال در سرعت ۱۰ مگابیت برثانیه نیز شرکتهای پردیس اطلاع رسان سپهر، آریا شاتل، رسپینا و شهراد شبکیه رتبه های نخست را کسب کردند.

برترین ارائه دهندگان وایمکس، GPRS و ۳G کدامند

در بخش اینترنت وایمکس اپراتور ایرانسل در سرعتهای ۶۴ کیلوبیت و ۲۵۶ کیلوبیت بر ثانیه بهترین ارائه دهنده خدمات وایمکس معرفی شد.
رتبه نخست سرعت ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه در سرویس وایمکس به اپراتور مبین نت رسید و ایرانسل دوم شد.
درهمین حال در سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه ایرانسل اول و مبین نت دوم شد.
براساس این ارزیابی، در سرعت یک مگابیت بر ثانیه شرکت گلستان و ایرانسل رتبه های اول و دوم بهترین ارائه دهندگان وایمکس را کسب کردند و مخابرات سیار اصفهان و مبین نت نیز رتبه های اول و دوم اینترنت وایمکس با سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه را به دست آوردند.
در بخش سرویس اینترنت بر روی موبایل با فناوری GPRS ایرانسل با سرعت ۶۴ کیلوبیت بر ثانیه بهترین خدمات دهنده معرفی شد و اپراتور رایتل نیز در بخش ۳G نیز در دو سرعت ۱۲۸ کیلوبیت و ۲۵۶ کیلوبیت بر ثانیه در جدول برترین ارائه دهندگان جای گرفت.
مرکز متما اعلام کرده است که برخی از نام شرکتها، مربوط به نماینده های فروش شرکتهای اینترنتی اصلی هستند.

ADSL محبوبترین سرویس اینترنتی در میان ایرانیها

تا پایان سال ۹۲ شمار کاربران اینترنت ADSL در ایران به ۱۱ میلیون و ۹۹۱ هزار و ۲۳۳ نفر رسید و این فناوری توانسته بیشترین کاربران اینترنت در ایران را از به خود جلب کند؛ هم اکنون ضریب نفوذ فناوری ADSL در ایران ۱۵٫۹۶ درصد برآورد می شود و ۴ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۴۹۳ مشترک نیز دارد.
پس از فناوری ADSL ، اینترنت دایل آپ بیشترین میزان اتصالات به اینترنت را در ایران در اختیار دارد؛ به نحوی که ۹٫۲۳ درصد کاربران اینترنت در ایران با اینترنت دایل آپ به شبکه جهانی متصل می شوند و تعداد کاربران این فناوری نیز ۶ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۷۶۰ نفر و تعداد مشترکان ۳ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۳۸۰ نفر برآورد می شوند.
شمار کاربران فناوری وایمکس در ایران نیز به ۲ میلیون و ۶۷۹ هزار و ۵۵۰ نفر رسیده و سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور، ضریب نفوذ این فناوری را ۳٫۵۷ درصد با یک میلیون و ۷۱ هزار و ۸۲۰ اشتراک اعلام کرده است.
هم اکنون ۹ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۲۵۲ ایرانی نیز از طریق موبایل به اینترنت وصل می شوند و ضریب نفوذ اینترنت موبایل در ایران ۱۲٫۲۵ درصد اعلام شده است؛ این درحالی است که تا پیش از این و در سال ۹۱، اتصال کاربران با موبایل به اینترنت، بیشترین نوع اتصال ایرانیها محسوب می شد که این رتبه هم اکنون در اختیار اینترنت ADSL قرار گرفته است.
در همین حال ۶ میلیون و ۱۰۶ هزار نفر از طریق فیبر به اینترنت متصل می شوند و ضریب نفوذ این فناوری با ۲ میلیون و ۶۵۶ هزار مشترک در ایران ۸٫۱۳ درصد برآورد شده است.نتایج ارزیابی شرکتهای اینترنتی از سوی مرکز متما وابسته به سازمان فناوری اطلاعات در حالی اعلام می شود که به موازات این سازمان، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز نسبت به ارزیابی اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت، براساس شاخص های مدنظر خود اقدام می کند.

logo-samandehi