یکشنبه، 06 مرداد 92 - 08:27
اینترنت گران و بی‌کیفیت

 

اینترنت گران و بی‌کیفیت

اینترنت گران و بی‌کیفیت

شرکت زیرساخت با رد انتقاداتی که این شرکت را مقصر گرانی و بی‌کیفیتی اینترنت می‌داند، اعلام کرد سهم دولت از قیمت اینترنت فقط ۱۱ درصد است. منتقدان می‌گویند تا بخش خصوصی به خرید اینترنت ورود نکند وضع همین است. امروز یک مقام مسئول در شرکت ارتباطات زیرساخت سهم این شرکت دولتی را در قیمت خدمات ADSL یازده درصد اعلام کرده است.مهدی خدایی گفته است: اجاره ماهیانه هر لینک ارتباطی STM1 (معادل MBP 155) سرویس اینترنت ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی برای شرکت‌های ارایه دهنده خدمات ADSL، هر STM1 به آنان ۳۰ میلیون تومان واگذار می‌شود.مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت تصریح کرد: با این تعرفه، سهم اینترنت زیرساخت در قیمت هر خط ADSL با سرعت  ۲۵۶ کیلو بیت برثانیه و با ضریب اشتراک یک به ده برای سرویس‌های نامحدود، ۴ هزار و ۸۴۰ تومان است. در حالی که قیمت این سرویس در شرکت‌های واگذار کننده سرویس ADSL بیش از ۹ برابر بیشتر است.

وی با این محاسبه نتیجه گرفته است: سهم این شرکت دولتی در قیمت خدمات ADSL یازده درصد است.این اظهار نظر را می‌توان ‌پاسخ رسمی شرکت ارتباطات زیرساخت به انتقاداتی اخیرا از این شرکت دانست.چندی است نوک پیکان انتقادات، این شرکت دولتی را به عنوان عامل اصلی گرانی و سرعت پایین اینترنت در ایران نشان رفته است.منتقدان می‌گویند: به دلیل اینکه قانون، انحصار تامین پهنای باند کشور را به یک شرکت دولتی سپرده، اوضاع اینترنت کشور به این روز دچار شده است.پیش از این نیز، شرکت‌های خصوصی انتقاداتی را نسبت به قیمت بالای اینترنت زیرساخت مطرح کرده‌ بودند. اما کار به جایی نرسید. اکنون دیگر این انتقادات بازگو نمی‌شود.آن زمان شرکت زیرساخت در پاسخ به این انتقادات سهم این شرکت را در قیمت اینترنت کاربر نهایی ۲۰ درصد اعلام کرد.این شرکت می‌گفت: مقصر گرانی اینترنت نیست و اگر اینترنت را به رایگان در کشور توزیع کند باز هم شرکت‌های خصوصی هزینه‌های سربار خود را روی اینترنت می‌گذراند و اینترنت کاربر تنها ۲۰ درصد ارزان‌تر می‌شود.دیروز رئیس کمیته فناوری‌های نوین مجلس که در دولت پیشین در مسند وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سخن می‌گفت، این موضوع را تایید کرده است.

محمد سلیمانی گفته است: قیمت اینترنت کاربر شامل ۲۰ درصد قیمت پهنای باند شرکت زیرساخت و ۸۰ درصد هزینه‌های دیگر است.راه‌کار پیشنهادی وی این است که دروازه‌های ورودی اینترنت کشور حتما باید در اختیار حاکمیت باشد و نمی‌توان در اختیار بخش خصوصی قرار داد، اما باید در بحث تجارت پهنای باند رقابت ایجاد شود تا قیمت‌های خرید پهنای باند کاهش یابد.تقریبا اغلب صاحب‌نظران و منتقدان گرانی اینترنت، روی این موضوع که ورود و خروج اینترنت باید از مسیر شرکت ارتباطات زیرساخت باشد توافق دارند. آنها همچنین اتفاق نظر دارند که علاوه بر این با رعایت این شرط، شرکت‌های خصوصی نیز باید در امر تجارت و خرید اینترنت به بازی گرفته شوند.اما سختی کار، همین روش انجام کار است که سال‌ها است مشکل گرانی و بی‌کیفیتی اینترنت ایران را به کلاف سردرگرمی تبدیل کرده است.

logo-samandehi