شنبه، 15 شهریور 93 - 06:58

 

هفته گذشته همایش دو روزه هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان در حالی به پایان رسید که با وجود تمام تلاش‌ها و کاستی‌ها در برگزاری همایش مذکور این پرسش مهم و کلیدی بی‌پاسخ ماند که آیا همایش ICT پارسی‌زبانان که با کمک انجمن ICT عرب‌زبانان برگزار شد، به اهداف خود دست یافت؟به گزارش عصر ارتباط برای پاسخ به این پرسش ابتدا به سراغ سایت همایش هفته ICT پارسی‌زبانان و مشخصاً قسمت اهداف این همایش رفتیم. اما در این بخش بدون اشاره مشخص به اهداف همایش آمده است: “با توجه به شکل‌گیری همکاری میان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و انجمن تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای عرب (اجمع) و پیرو برگزاری نشست‌های فی‌مابین روسای دو سازمان در آذرماه ۹۲، برپایی یک همایش در زمینه‌ موضوعی اینترنت و فناوری اطلاعات به‌عنوان یکی از اولین اقدامات مشترک در دستور کار طرفین قرار گرفت.

همایش-هفته-فناوری-اطلاعات-و-ارتباطات-پارسی-زبانان-570x321

سایر اقدامات از جمله پشتیبانی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و اجمع از تشکیل انجمن راهبری اینترنت پارسی‌زبانان (Persian IGF) منجر به بروز انگیز‌ه‌های مضاعف برای برپایی رویدادی بین‌المللی با محوریت اینترنت و فناوری اطلاعات و ارتباطات و دربرگیرنده‌ تمامی موضوعات فوق شد.
لذا ایده‌ برپایی همایشی بین‌المللی تحت عنوان نخستین «هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان» با موضوع محوری «اینترنت، پیشران توسعه‌ی اقتصادی» با همکاری مشترک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، انجمن تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای عرب (اجمع) و نیز مشارکت دبیرخانه‌ انجمن راهبری اینترنت پارسی‌زبانان شکل گرفت.”

همانطور که در پی‌آمد اهداف مشخص از برگزاری این همایش روشن نشده و تنها به این موضوع اکتفا شده که با توجه به همکاری سازمان نصر ایران با انجمن تشکل‌های ICT کشورهای عرب مقرر شده یک همایش برگزار شود.

با توجه به نقش مهم اینترنت در توسعه پایدار و رشد همه جانبه‌ جوامع انجمن راهبردی اینترنت پارسی‌زبانان Persian IGF به عنوان یکی از مجامع محلی و منطقه‌ای IGF (مجمع راهبردی اینترنت) با محوریت تمرکز بر جامعه فارسی‌زبانان شکل گرفت.

شکل‌گیری نشست‌های IGF به صورت سالانه به تدریج نیاز به راه‌اندازی مجامع محلی و منطقه‌ای را مطرح نمود و از همان ابتدا گروه‌ها وسازمان‌های مختلف اقدام به راه‌اندازی مدل‌های کوچکتر IGF در سطح منطقه‌ای، کشوری کردند.

در ایران سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در اواسط سال ۱۳۹۲ به عنوان متولی برگزاری همایش فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان فعالیت خود را آغاز کرد تا به منظور تسهیل گفت‌و‌گو میان ذی‌نفعان در سطوح پایین‌تر شرایط حضور و فعالیت برای نشست‌های اصلی IGF را فراهم کند.

اهداف همایش
اصولاً برگزاری همایش‌ها اهدافی از پیش تعیین شده و مشخص وجود دارند ولی از آنجا که در سایت این همایش اهداف همایش به طور مشخص دسته‌بندی نشده بود می‌توان با بررسی لابلای اظهارات متولیان برگزاری، این اهداف را روشن کرد.
مهم‌ترین هدف برگزاری همایش بحث و تبادل نظر درمورد آخرین دستاوردهای حوزه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات در “سطح جهانی” است.
نبود انسجام در حوزه ICT، برگزاری چنین همایشی پتانسیل‌سنجی‌های لازم در این زمینه را انجام و چشم‌انداز فعالیت‌ها را معنا می‌بخشد.
• دعوت از کشورهای هم‌زبان همچون افغانستان و تاجیکستان به منظور بررسی پارسی‌زبانان دنیا برای توسعه و تقویت حضور زبان فارسی در فضای سایبری.

اگرچه از این موضوع نیز نباید غافل شد که با توجه به نقش مهم اینترنت در توسعه پایدار و رشد همه جانبه‌ جوامع، انجمن راهبردی اینترنت پارسی‌زبانان Persian IGF به عنوان یکی از مجامع محلی و منطقه‌ای IGF (مجمع راهبردی اینترنت) با محوریت تمرکز بر جامعه فارسی‌زبانان شکل گرفت.

شکل‌گیری نشست‌های IGF به صورت سالانه به تدریج نیاز به راه‌اندازی مجامع محلی و منطقه‌ای را مطرح کرد و از همان ابتدا گروه‌ها وسازمان‌های مختلف اقدام به راه‌اندازی مدل‌های کوچکتر IGF در سطح منطقه‌ای، کشوری کردند.

در ایران نیز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در اواسط سال ۱۳۹۲ به عنوان متولی برگزاری همایش فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان فعالیت خود را آغاز کرد تا به منظور تسهیل گفت‌و‌گو میان ذی‌نفعان در سطوح پایین‌تر شرایط حضور و فعالیت برای نشست‌های اصلی IGF را فراهم کند.

اهم وقایع همایش
اما مشخص نبودن اهداف همایش شاید منجر شده بود تا سخنرانان نیز هر کدام به طرح دغدغه‌ها و مسایل خاص خود بپردازند. از این رو در همایش از تاکید معاون اول رییس جمهوری بر افزایش سرعت اینترنت تا سخنرانی در خصوص کاربردهای اینترنت اشیاء انجام شد.

از اهم وقایع همایش می‌توان به  حضور معاون رییس جمهوری، وزیر ارتباطات و معاونانش، وزیر فناوری قطر، حضور رییس انجمن تشکل‌های ICT کشورهای عرب، برگزاری هشت پنل سخنرانی، اهدای جوایز مسوولیت پذیری به برخی شرکت‌ها و برگزاری جایزه چالش‌های نوآورانه اشاره کرد.

وعده‌هایی که محقق نشد
• تغییر ناگهانی زمان برگزاری همایش
زمان افتتاحیه همایش اینترنت، پیشران اقتصادی به دلیل تداخل با همایش شهید رجایی از صبح روز ۸ شهریورماه به ساعت ۱۴ تغییر کرده بود.
• عدم حضور رییس جمهوری
از جمله وعده‌هایی که برای برگزار این همایش داده می‌شد حضور رییس جمهوری به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور بود که می‌توانست توجه بخش عمده‌ای از رسانه‌های داخلی و خارجی را به برگزاری همایش جلب کند. اما حضور رییس جمهوری نیز در این همایش منتفی شد.
• غیبت پدر اینترنت
یکی از موضوعاتی که به جلب توجه رسانه‌ها و فعالان حوزه ICT در خصوص برگزاری این همایش منجر شد تاکید و تکرار چند باره حضور وینتون سرف معروف به پدر اینترنت در ایران بود. موضوعی که کمی بعد به ضد تبلیغ برای این همایش تبدیل شد.
• عدم حضور میهمانان ویژه
از دیگر موضوعاتی که تبلیغات گسترده‌ای در خصوص آن صورت گرفته بود دعوت از سخنرانان و میهمانان خارجی صاحب نام در حوزه ICT در سطح جهانی بود.

موضوعی که این مساله را به ذهن متبادر می‌کرد که دست‌اندکاران برگزاری همایش از مدت‌ها قبل در پی برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری همایش هستند ولی در آخرین کنفرانس خبری همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان کاظم‌ آیت‌الهی اعلام کرد: مساله‌ عدم اعطای ویزا به برخی از مهمانان تقصیر تمام دست‌اندرکاران دعوت این افراد از جمله من بود البته کمبود زمان و عدم پیشبرد پروتکل‌های برگزاری همایش طبق برنامه نیز از دلایلی بود که لیست مهمانان به موقع برای دریافت ویزا آماده نشد. این درحالیست که قرار بود ۱۰۰ میهمان مطرح خارجی در این همایش حضور بیابند.
• عدم تناسب تبلیغات و برآورد ۴۰۰ هزار دلاری
یکی دیگر از موضوعاتی که قبل از برگزاری این همایش توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد برآورد هزینه ۴۰۰ هزار دلاری برای برگزاری آن بود. اما فعالان رسانه‌ای‌ و ICT کشور هیچ رابطه‌ای میان برآورد چنین هزینه‌ای با میزان تبلیغات و اطلاع‌رسانی این همایش نیافتند.
• عدم حضور وزرای فارسی‌زبان
اگرچه از ابتدا هم اصرار زیادی به حضور و دعوت از وزرای کشورهای پارسی‌زبان برای حضور در همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان به عمل نیامده بود، اما در نهایت قرار بود وزرای این کشورهای همزبان در همایش حضور یابند که این اتفاق رخ نداد.
• عدم حضور وزرای عرب‌زبان
اما به رغم مانور گسترده روی همکاری انجمن تشکل‌های ‌ICT کشورهای عرب و این که گفته می‌شد وزرای ارتباطات کشورهای مصر، اردن، لبنان، قطر، عربستان و … در این همایش حضور خواهند داشت تنها وزیر قطری به این همایش آمد و دوکشور عرب نیز وزرای خود را به نماینده‌ای تقلیل دادند.
• کاهش پنل‌ها از ۱۲ به ۸
از دیگر اتفاقاتی که در این همایش رخ نداد می‌توان به وعده برگزاری ۱۲ پنل اشاره کرد که به ناگهان این پنل‌ها به ۸ کاهش یافت. اگرچه برخی از این پنل‌ها نیز سخنرانانی در سطح معاون وزیر داشتند اما سخنران برخی از پنل‌ها نیز قابل تامل بود.

جمع‌بندی و نتیجه گیری
با تمام تفاسیری که در بالا آمد باید توجه داشت که اکثر اوقات اولین تجربه دارای کاستی‌ها و ضعف‌های فراوانی خواهد بود . بنابراین نباید اقداماتی در دستور کار قرارگیرد که هنوز برنامه‌ریزی‌های کافی و جامع برای آن صورت نگرفته است زیرا بنابر ضرب‌المثل ما ایرانیان “سنگ بزرگ نشانه نزدن است.”
تمام نکاتی که مطرح کردیم تنها انتقاداتی دوستانه بوده است بود که امیدواریم مجریان همایش با مدنظر قرار دادن نقاط ضعف و قوت خود همایش‌های آتی را در سطح کمی و کیفی بالایی برگزار کنند، چراکه در غیر اینصورت و حضور یافتن میهانان خارجی شاهد شکل‌گیری توانمندی‌ها و ظرفیت‌های ICT کشور در اذهان ایشان نخواهیم بود.

logo-samandehi