یکشنبه، 11 تیر 02 - 09:42

شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار اطلاعیه‌ای، مدعی شد به علت محدودیت‌های رو به گسترش گوگل برای کاربران ایرانی، استفاده از سرویس جستجوی گوگل با اختلال روبه رو شده است.در اطلاعیه شرکت ارتباطات زیرساخت (زیرمجموعه وزارت ارتباطات) آمده است: «در چند روز گذشته، گوگل در اقدامی غیر حرفه‌ای، نسبت به ایجاد اختلال در استفاده از سرویس جستجوی خود (Google.com) برای کاربران ایرانی اقدام کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این محدودیت‌ها به صورت تدریجی در حال گسترش است. متخصصین شرکت زیرساخت در تلاش برای خنثی کردن این محدودیت جدید هستند.»

بررسی رادار آروان نشان می‌دهد اختلال گوگل از ابتدای هفته گذشته آغاز شده است. روز پنج‌شنبه ۸ تیر نیز این اختلال به اوج خود رسید. با این حال اکنون وزارت ارتباطات مدعی‌ست که مشکل اختلال در گوگل از سوی خود این شرکت برای کاربران ایرانی ایجاد شده است. زیرساخت توضیحی درباره بقیه سرویس‌هایی که دارای اختلال هستند، نداده است.مستند فنی که در این اطلاعیه منتشر شده، تصویر فوق از سایت check-host.net است که محدودیت گوگل را برای ایران نشان می‌دهد. البته در لحظه انتشار این خبر و با تست وضعیت گوگل برای ایران روی همین سرویس، مشکلی دیده نمی‌شود.

اگر آدرس وبسایت‌های فیلتر شده در ایران همچون توییتر و فیسبوک را نیز در سایت یاد شده بررسی کنید، دقیقاً با همین پیغام در تصویر منتشر شده از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت، روبه رو خواهید شد.این موضوع در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان فنی باور دارند حجم اختلال‌های موجود در اینترنت فراتر از مشکلات سرویس‌های گوگل است. کارشناسان تأکید دارند اختلال روی TLS و DNS و برخی سرویس‌های زیرساختی نیز به‌شدت مشاهده می‌شود.گفتنی است رئیس جمهور هفته گذشته و در جریان جلسه شورای عالی فضای مجازی، دستور داد تا کارگروهی متشکل از مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات تشکیل شده تا علت کندی اینترنت بررسی و نتیجه آن اعلام شود.

logo-samandehi