پنجشنبه، 29 آبان 93 - 12:42

heder-fa-ebps4-5

به گزارش دبیرخانه همایش، پس از سه دوره برگزاری، چهارمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت به همت پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی و شرکت ملی انفورماتیک، با محورهایی چون چشم‌انداز بانکداری از منظر فناوری اطلاعات، توانمند سازی بانک‌ها به کمک فناوری اطلاعات، بانکداری باز ، چشم انداز نظام‌های پرداخت و همچنین نظارت و نظام‌های پرداخت با حضور سیاستگذاران، تصمیم سازان و مدیران ارشد حوزه پولی و بانکی کشور در برج میلاد برگزار می شود.
بررسی کلان روندهای بین المللی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، ایجاد فضای مناسب برای سیاست‌گذاران ، بانکداران و خبرگان حوزه فناوری اطلاعات و در کنار اینها معرفی نقشه راه نظام‌های پرداخت ملی ، بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات صنعت بانکداری،  بررسی قوانین و مقررات موجود و همچنین ارائه دستاوردهای ملی و بین المللی در حوزه صنعت بانکداری از جمله اهداف اصلی در برگزاری چهارمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت به شمار می روند.
از ویژگی‌های همایش امسال می توان به معرفی دستاوردهای نقشه راه ۱۴۰۰ بانک مرکزی اشاره کرد که با مدیریت دبیر کل بانک مرکزی به تفصیل معرفی خواهد شد. نقشه راه ۱۴۰۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سومین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت رونمایی شد، درواقع نقشه راه ده سال آتی بانک مرکزی به عنوان رگولاتور بخش پولی و بانکی کشور خواهد بود که به منظور تدوین برنامه ای بلند مدت جهت دستیابی به یک نظام بانکی نوین بر پایه استاندارهای جهانی با همکاری شرکت ملی انفورماتیک طراحی و ارائه شد.
اکنون پس از گذشت یک سال ارائه تفصیلی دستاوردهای این پروژه که با مدیریت دبیر کل بانک مرکزی، سید محمود احمدی در چهارمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت صورت خواهد گرفت، لزوم مطالعه مستمر روندها و الگوهای پیش بینی شده در عرصه بانکداری الکترونیک را یادآوری می‌کند.
همایش سوم که سال گذشته با اهدافی چون معرفی دستاوردهای نوین صنعت بانکداری کشور و همچنین بررسی روند پیشرفت فناوری در ایران برگزار شد، ویژگی‌هایی داشت که آن را با دو همایش پیش از خود متفاوت می‌کرد. هرچند تمرکز محتوای موضوعات بر نقش فناوری های نوین در رونق کسب و کار بانکی، انطباق محتوای همایش با نقشه راه ۱۰ ساله بانک مرکزی و همچنین ایجاد فضای مناسب برای معرفی محصولات و انتخاب برترین‌های نمایشگاهی بر اساس نوآوری‌ها از جمله مهمترین این تفاوتها به شمار می‌رفت، اما رونمایی از نقشه راه ۱۴۰۰ بانک مرکزی جمهوری اسلامی بدون شک از مهمترین جذابیتهای کارشناسی همایش سوم به‌شمار می‌رفت.
این درحالی است که دومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که دی‌ماه ۱۳۹۱ برگزار شد از اهدافی چون معرفی نقشه راه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در کشور و همچنین آشنایی جامعه بانکی کشور با بانکداری الکترونیک برخوردار بود. این همایش که در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، معرفی الگوهای موفق دنیا و ابزارهای جدید پرداخت و همچنین ارتقای سطح دانش تخصصی بانکهای کشور را در دستور کار خود قرار داده بود.
همچنین در اولین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که با همکاری پژوهشکده پولی و بانکی و شرکت ملی انفورماتیک در سال ۱۳۹۰ برگزار شد، عملکرد نظام بانکی کشور و چالشهای موجود مورد بررسی قرار گرفت.
ارزیابی عملکرد دهه ۸۰، چشم انداز دهه ۹۰ بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت و همچنین نقش بانکداری الکترونیک به عنوان زیر ساخت نظام پرداخت هدفمندی یارانه‌ها و بانکداری آینده  از جمله موضوعات محوری در اولین همایش بانکداری الکترونیک و نظامهای پرداخت بودند که با هدف مرور دستاوردهای بانکداری الکترونیک در دو دهه اخیر و همچنین اعلام برنامه ها و نقشه راه بانک مرکزی برگزار شد.

سایت همایش

 

 

logo-samandehi