سه شنبه، 03 اسفند 00 - 03:16

 

اعضای کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت طی جلسه امروز خود با ۱۸ رای مثبت، کلیات طرح صیانت را تصویب کردند.اعضای کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت ظهر امروز و در فاصله تعطیلی میان دو نوبت صبح و عصر مجلس شورای اسلامی تشکیل جلسه داده و کلیات نسخه جدید طرح صیانت با نام طرح «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» را به رای گذاشتند.

بر همین اساس کلیات این طرح با ۱۸ رای مثبت و یک رای منفی به تصویب رسید. براساس آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک، حداقل دو سوم از اعضای ۲۳ نفره این کمیسیون بایستی به کلیات طرح رای مثبت می‌دادند.

این اقدام کمیسیون مشترک پیش از این با اعتراض نوری همراه شده بود. به گفته وی برگزاری جلسه کمیسیون مشترک طرح صیانت، زمانی که مجلس درگیر بررسی بودجه است طبق آیین نامه مجلس خلاف قانون است. رئیس کمیسیون مشترک نیز در پاسخ به این اظهارات اعلام کرده بود جلسه امروز برای ارائه گزارش به مردم در خصوص عملکرد کارگروه است. اما این طرح با عجله‌ای عجیب در جلسه امروز ظهر به رای گذاشته شد و اعضای کمیسیون مشترک به آن رای مثبت دادند.

رشیدی: عده‌ای من را به خاطر مخالفت با طرح تهدید کرده‌اند

«جلال رشیدی» در جلسه امروز کمیسیون مشترک از تهدید علیه خود سخن گفت:

«من نه مخالف نظام هستم و نه مخالف انقلاب از خانواده‌ای آمده‌ام که پنج شهید تقدیم کرده است. عده‌ای برای موافقت با این طرح با من تماس می‌گیرند و من را تهدید می‌کنند. این در حالی است که بعد از گذشت مدتی به آغاز به کار کمیسیون مشترک مردم هنوز نگران تصویب این طرح هستند.»

تقی‌پور، رئیس کمیسیون مشترک نیز در پاسخ به این سخنان اظهار داشت: «متاسفانه هنوز تخریب‌ها و تهدیدها در خصوص این طرح ادامه دارد.»

طرح صیانت نسخه‌های مختلفی داشته و آخرین نسخه آن مربوط به ویرایش نهم بهمن ماه است. این نسخه تفاوت چندان زیادی با نسخه ۵ دی ماه ندارد و یک سری کلمات در آن حذف و یک سری کلمات نیز در بندهای مختلف به آن اضافه شدند.

در این تغییرات جدید نهادهای مختلف برای انجام امور گوناگون این طرح مشخص شده‌اند و مجازات‌های سنگین‌تری برای بخش لو رفتن داده‌ها در نظر گرفته شده است. در طرح جدید نقش‌های کوچکی برای برخی نهادها در نظر گرفته شده تا احتمالا این انتقاد که قدرت وزارت ارتباطات و سایر دستگاه‌ها با اجرای این طرح کاهش پیدا می‌کند، جواب داده شود. همچنین به نظر می‌رسد با کلمات بازی شده و به جای عبارت‌هایی همچون کاهش پهنای باند، اعمال خط مشی ترافیک جایگزین شده است.

logo-samandehi